دوشنبه, 20 مرداد 1399 ساعت 08:41
کد خبر: 74475

سفته دیجیتال اجرایی شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رئیس مرکز فناوری اطلاعات و اقتصاد هوشمند وزارت اقتصاد و دارایی از راه اندازی سفته دیجیتال وارایه تسهیلات الکترونیکی به کسب وکارهای آسیب‌دیده در زمان همه‌گیری ویروس کرونا خبر داد.

به گزارش ایسنا از مرکز ملی فضای مجازی کشور، علی عبدالهی، رئیس مرکز فناوری اطلاعات و توسعه اقتصاد هوشمند وزارت اقتصاد و دارایی، در جلسه کمیسیون عالی تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به جهش دیجیتالی دنیا به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا گفت: وزارت امور اقتصادی و دارایی در راستای چشم‌انداز و حرکت به سمت اقتصاد هوشمند، به دنبال تسهیل در ارایه خدمات، کاهش مراجعات حضوری و در نهایت تحقق دولت الکترونیک که از تاکیدات شورای عالی فضای مجازی کشور است، ارایه تسهیلات به کسب‌وکارهای آسیب‌دیده به دنبال همه‌گیری ویروس کرونا را طبق مصوبه دولت وکمیته ملی مبارزه با کرونا در اولویت برنامه‌های خود قرار داده است.
وی ضمن ارایه گزارش فرآیند و عملکرد تخصیص سفته الکترونیک و در راستای آن ارایه تسهیلات در کمتر از ۲۴ساعت، افزود: برای ارایه تسهیلات به متقاضیان باید در مرحله نخست احراز هویت صورت گیرد و پس امضای قرارداد فی‌مابین طرفین، تضامین ارایه شود که با توجه به فرایند طولانی و نیاز به مراجعات متعدد و همچنین مستندسازی مدارک، ارائه سفته الکترونیکی برای متقاضیان در نظر گرفته شد.
عبدالهی با بیان این که سفته زیرمجموعه خزانه‌داری و همچنین دارای حق تمبر سازمان امور مالیاتی است، تاکید کرد: با همکاری نهادهای مربوطه در حال حاضر این خدمت در اختیار بانک ملی قرار گرفته است و صرفا گام اول آن، ارایه تسهیلات به کسب‌وکارهای آسیب‌دیده از کروناست که در نهایت به کل متقاضی‌ها تعمیم داده می‌شود.
وی اعلام کرد: کسب‌وکارهای آسیب‌دیده‌ای که شامل بنگاه‌های بزرگ و صنوف کوچک است، پیشتر در سامانه کارای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ثبت نام کرده‌اند و لیست آنها به همراه میزان تسهیلات مورد نظر در اختیار بانک‌ها قرار گرفته است.
رئیس مرکز فناوری اطلاعات و اقتصاد هوشمند وزارت اقتصاد و دارایی با اشاره به این که بانک ملی درخواست‌کننده ارایه این خدمت بوده است و زیرساخت‌های این بانک برای این تحول آمادگی کامل دارد، تصریح کرد: این خدمت معطوف به بانک ملی نیست و از هر بانک دیگری که تصمیم به ارایه تسهیلات به کسب وکارهای آسیب‌دیده از کرونا دارد، می‌تواند درخواست خود را به مرکز فناوری اطلاعات و توسعه هوشمند ارسال کند تا پس از بررسی زیرساخت‌های فنی آن شامل اتصال صحیح و چگونگی انجام فرآیند تخصیص و ابطال نسخه الکترونیکی سفته، این سرویس در اختیار آن قرار خواهد گرفت.
وی با بیان این که احراز هویت و امضای الکترونیکی آن با همکاری دبیرخانه شورای اجرایی فناوری اطلاعات، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزارت صمت صورت گرفته است، افزود: در سیستم بانک ملی این شناسایی و احراز هویت چند لایه است یعنی بخشی از اطلاعات را از سامانه کارا، بخشی سامانه شاهکار و در نهایت اطلاعاتی هویتی از پیش ثبت‌شده از مشتریان در بانک ملی است.
علی عبدالهی گفت: طبق ماده ۴۴۹ لایحه قانون تجارت ما ظرف سه‌سال موظف به راه‌اندازی سفته الکترونیک بودیم اما همه‌گیری ویروس کرونا این تحول را تسریع بخشید. با راه‌اندازی بخش اعطای تسهیلات و اعتبار دیجیتال مبتنی بر موبایل، در بانکداری موبایلی نیز دچار تحول شده‌ایم و از مرحله پرداخت‌های خرد و کارت به کارت به مرحله ارایه تسهیلات حرکت کردیم.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399