یکشنبه, 19 مرداد 1399 ساعت 08:47
کد خبر: 74401

سهم فرهنگیان از ارزش افزوده دارایی های صندوق ذخیره توزیع می‎شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

وزیر آموزش و پرورش با اعلام اینکه صندوق ذخیره فرهنگیان را موظف کردیم که ارزش افزوده دارایی‎ها و سرمایه‎های صندوق را که متعلق به همه فرهنگیان است، ارزش‎گذاری کرده و در قالب موجهی میان فرهنگیان توزیع کند گفت که همچنین تاکید کردیم با تهمید سازوکارهای قانونی زمینه عرضه هلدینگ‎های وابسته به صندوق در بورس فراهم شود.

به گزارش ایسنا، محسن حاجی میرزایی در آیین بهره‎برداری از طرح‎های ملی وزارت نفت- افتتاح مجتمع پتروشیمی کیمیای پارس خاور میانه، متعلق به صندوق ذخیره فرهنگیان- با بیان اینکه ارتقای معیشت فرهنگیان و تضمین آتیه آنها برای دوره بازنشستگی جزو دغدغه‎های جدی و تکالیف قانونی و ماموریت‎های مهم آموزش و پرورش است گفت: باید از اهتمام موثر دولت برای ارتقای معیشت معلمان قدردانی کنم.
وی افزود: ۲۵ سال قبل به حکم قانون، صندوقی شکل گرفت که ماهانه فرهنگیان یک تا ۵ درصد از حقوق خود را در آن پس‎انداز می‎کنند و دولت مکلف است معادل آن سرمایه‎ای در صندوق قرار دهد. با این سرمایه یک تشکیلات اقتصادی شکل می‎گیرد که سود حاصل از فعالیت صندوق در دوره بازنشستگی به بازنشستگان فرهنگی تعلق می‎گیرد و به بهبود معیشت کمک می‎کند.
حاجی میرزایی با بیان اینکه بعد از ۲۵ سال ۱۰ هزار میلیارد تومان سرمایه در صندوق ذخیره ایجاد شده که حاصل سپرده فرهنگیان، آورده دولت و سود حاصل از سرمایه گذاری‎هاست، گفت: از این مبلغ تا کنون ۳۶۰۰ میلیارد تومان بین بازنشستگان توزیع شده است.
وزیر آموزش و پرورش افزود: از ابتدا یک و نیم میلیون همکار فرهنگی عضو صندوق بودند که ۸۳۰ هزار نفر آنها بازنشسته شده‎اند. اکنون حدود ۸۰ درصد فرهنگیان عضو این صندوق هستند.
وی با بیان اینکه صندوق ذخیره فرهنگیان فعالیت‎های اقتصادی خود را بر پایه صرفه و صلاح فرهنگیان در چهار گروه اقتصادی شامل سرمایه‎گذاری و مالی، صنعت و پتروشیمی، انرژی و ساختمان و خدمات متمرکز کرده است، گفت: حدود ۸۰ درصد این سرمایه‎گذاری مربوط به دو گروه اول است. در طول این مدت ۶۸۰۰ میلیارد تومان سود حاصله از سرمایه‎گذاری‎ها را شاهد بوده‎ایم.
وزیر آموزش و پرورش با اشاره به افتتاح مجتمع پتروشیمی کیمیای پارس خاورمیانه گفت: پروژه ای که امروز افتتاح می‎شود در زمینه تولید متانول فعالیت می‎کند. به عنوان رئیس هیات امنای صندوق ذخیره فرهنگیان، تصمیماتی گرفتیم و صندوق را موظف کردیم که ارزش افزوده دارایی‎ها و سرمایه‎های صندوق را که متعلق به همه فرهنگیان است ارزش‎گذاری کرده و در قالب موجهی میان فرهنگیان توزیع کند، زیرا در سودی که حاصل شده فرهنگیان هم سهیم هستند و به ارزش دارایی‎های آنها افزایش یافته است.
وی افزود: تاکید کردیم با تهمید سازوکارهای قانونی زمینه عرضه هلدینگ‎های وابسته به صندوق در بورس فراهم شود تا زمینه مداخله بیشتر سهام داران، شفافیت بیشتر عملکردی و اصلاح فرایند سرمایه‎گذاری و نظارت بیشتر شود.
حاجی میرزایی با بیان اینکه اخیرا ۴۴۰ میلیارد تومان از سهم دولت از طریق تهاتر بدهی ها به صندوق واریز شده است گفت: اکنون صندوق در مرحله رسیدن به بلوغ اقتصادی و تکامل خودش است که می تواند به آینده درخشانی موجب شود. تلاش می‎کنیم اعتماد فرهنگیان را به نهادی که متعلق به خودشان است احیا کنیم.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399