چهارشنبه, 15 مرداد 1399 ساعت 09:31
کد خبر: 74318

دژپسند: ۵۰ شرکت خصوصی تا پایان سال بورسی می‌شوند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اعلام اینکه تا چهار ماهه اول امسال معادل ۱۳هزار و ۷۰۰میلیارد تومان عرضه اولیه در بازار سرمایه صورت گرفته است، از وارد شدن ۵۰شرکت خصوصی به بورس تا پایان سال جاری خبرداد.

به گزارش ایسنا، فرهاد دژپسند در نود و هفتمین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی، بیان کرد: توانستیم در سایه همکاری حکومت با بخش‌های خصوصی، تعاونی و غیر دولتی در اجرای قانون رفع موانع تولید، پنجره واحد فیزیکی شروع کسب‌وکار را راه‌اندازی کنیم. این پنجره واحد ابتدا در تهران راه‌اندازی و سپس در هفته گذشته در ۴استان دیگر عملیاتی شد و طبق برنامه، ۱۲استان در هفته دولت و مابقی استان‌ها نیز تا پایان مهر به سرانجام خواهدرسید.

وی ادامه داد: یکی از اقداماتی که با همکاری موثر بخش خصوصی در جهت تعمیق بازار سرمایه اجرا می‌شود، افزایش عرضه اولیه است. در این راستا این آمادگی وجوددارد که تا پایان سال ۵۰شرکت خصوصی را در بورس پذیرش کنیم.

۱۳هزار و ۷۰۰میلیارد عرضه اولیه در چهارماهه ‌اول

وزیر اقتصاد افزود: در چهارماه اول امسال ۱۳هزار و ۷۰۰میلیارد تومان عرضه اولیه در بازار سرمایه داشته‌ایم، در حالیکه این رقم برای کل سال ۱۳۹۸حدود ۵هزار و ۳۰۰میلیارد تومان بوده است. در هفته گذشته برای اولین‌بار، دو عرضه اولیه در بورس و اوراق بهادار ایران داشتیم و ان‌شاء‌الله این روند را ادامه خواهیم‌داد.

در ادامه دژپسند با بیان اینکه افزایش شناوری سهام شرکت‌های بورسی دیگر شاخص مورد توجه دولت است، گفت: بنابراین، تلاش ما بر این است شرکت‌هایی که در بورس پذیرش می‌شوند و یا در حال‌حاضر در بورس حضور دارند، به افزایش شناوری سهامشان اقدام‌کنند.

دلیل افزایش شناوری سهام شرکت‌های بورسی

وی ادامه داد: خوشبختانه در این ارتباط یک مصوبه بسیار مهم از دولت گرفته‌ایم که تمام شرکت‌های دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی را مکلف کرده است، درصد شناوری سهام خود در بورس را حداقل به ۲۵درصد افزایش دهند که یکی از دلایلی که این روزها شاهدیم میزان شناوری‌ها افزایش پیدا کرده‌است.

به گفته وزیر اقتصاد یک لایحه دو فوریتی به مجلس شورای اسلامی داده شده است که امیدواریم طی همین هفته، دو فوریت آن به تصویب برسد و آن این است که شرکت‌هایی که افزایش سرمایه بدهند و سهامداران فعلی آنها هم از حق تقدم خودشان صرف‌نظر کنند؛ معادل ۲۰درصد افزایش سرمایه آنها مشمول مالیات با نرخ صفر می‌شود.

یک توصیه برای خریداران سهام در بورس

دژپسند با اعلام اینکه اول مهر چندین صندوق پروژه مشتمل بر پروژه‌های دولتی و خصوصی فعال خواهندشد، گفت: توصیه ما به کسانی که می‌خواهند به عنوان خریدار سهام در بورس حضور پیداکنند، جدای از اینکه به نهاد ناظر سازمان بورس اطمینان داشته‌باشند این است که اصل «مطالعه، مشاوره و معامله» را فراموش نکنند و چه برای ورود و چه برای خروج از بازار هیجانی تصمیم‌گیری نکنند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399