سه شنبه, 14 مرداد 1399 ساعت 08:36
کد خبر: 74262

آغاز اخذ مالیات از بساز‌ و بفروش‌ها

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی از عزم این سازمان برای آغاز دریافت مالیات از بسازوبفروش‌ها بر اساس ماده 77 قانون مالیات‌های مستقیم خبر داد.

ماده 77 قانون مالیات‌‌های مستقیم به این شرح است: « درآمد اشخاص حقیقی و حقوقی ناشی از ساخت و فروش هر نوع ساختمان حسب مورد مشمول مقررات مالیات بر درآمد موضوع فصول چهارم و پنجم باب سوم این قانون خواهد بود.
تبصره 1- اولین نقل و انتقال ساختمان‌های مذکور علاوه بر مالیات نقل و انتقال قطعی موضوع ماده (59) این قانون مشمول مالیات علی‌الحساب به نرخ ده درصد(10%) به مأخذ ارزش معاملاتی ملک مورد انتقال است. مالیات قطعی مودیان موضوع این ماده پس از رسیدگی طبق مقررات مربوط تعیین می‌شود.
تبصره 2- شمول مقررات این ماده درخصوص ساخت و فروش ساختمان توسط اشخاص حقیقی منوط به آن است که بیش از سه سال از تاریخ صدور گواهی پایان کار آن نگذشته باشد.
تبصره3- شهرداری‌ها موظفند همزمان با صدور پروانه ساخت و همچنین در هنگام صدور پایان کار مراتب را به منظور تشکیل پرونده مالیاتی به اداره امور مالیاتی ذی‌ربط به ترتیبی که توسط سازمان امور مالیاتی کشور تعیین می¬گردد، گزارش کنند.
تبصره 4- شهرهای زیر یکصد هزار نفر جمعیت از حکم مفاد این ماده مستثنی است.
تبصره¬ 5- آیین‌نامه اجرائی این ماده درمورد نحوه تعیین درآمد مشمول مالیات و چگونگی تسویه علی‌الحساب مالیاتی با پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی ظرف مدت سه ماه پس از تصویب این قانون به‌تصویب هیأت وزیران¬می‌رسد.»
محمد مسیحی، معاون درامدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی، در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس یادآور شد که شمول این ماده مربوط به مالیات بساز و بفروش‌هایی است که از تاریخ ۱ فروردین ۹۵ جواز ساخت گرفته، ساختمان را ساخته و به فروش رسانده‌اند.
او با بیان اینکه این دسته از بسازوبفروش‌ها باید اظهارنامه مالیاتی بدهند، افزود: «اطلاعات آنها را دریافت خواهیم کرد. علاقه‌مندیم که خودشان در نظام مالیاتی ثبت نام و اظهارنامه مالیاتی بدهند در غیر این صورت اگر ما مطالبه کنیم بخشی از جرایم، به خصوص جریمه عدم تسلیم اظهارنامه مالیاتی غیر قابل بخشودگی خواهد بود.»
معاون سازمان امور مالیاتی با تاکید بر اینکه سازمان امور مالیاتی به طور جدی پیگیر این موضوع است، گفت: طبق مفاد ماده ۱۶۹ مکرر از سازمان ثبت اسناد و املاک و شهرداری ها اطلاعات دریافت خواهد شد.
با توجه به اینکه ماده 77 قانون مالیات‌های مستقیم در اصلاحات مورخ 31/4/1394 مجلس به تصویب رسید و تاریخ اجرا آن در مصوبه مجلس 1/1/1395 در نظر گرفته شده است، مجوزهای ساخت قبل از سال ۹۵ مشمول مالیات موضوع این ماده قانون نمی‌شود.

نگاه درآمدی به خانه های خالی نداریم

مسیحی همچنین درباره درآمد مالیاتی خانه‌های خالی نیز گفت: سیاست بر این است که سوداگری کاهش یابد و در عرضه و تقاضا تنظیم‌گری شود. صرفاً دنبال درآمد نیستیم، بلکه با ابزار مالیات به دنبال تحریک عرضه خانه‌های خالی در جامعه هستیم.
به گفته او، اگر این قانون اثرگذار باشد، علی القاعده مالیات حداقلی وصول می شود.

افزایش تمکین مالیاتی در پی رصد تراکنش‌‌های بانکی

این مقام مالیاتی درباره وضع درآمدهای مالیاتی سال ۹۹ با توجه به تنگنای بودجه‌ای ناشی از تحریم و شیوع کرونا، تصریح کرد: علی‌رغم اینکه اظهارنامه اشخاص حقیقی و حقوقی به مرداد و شهریور ماه منتقل شده، همچنین مالیات بر ارزش افزوده فصل بهار امسال نیز به تعویق افتاده است، وضعیت درآمدهای مالیاتی  خوب است.
مسیحی ادامه داد: حدود ۳۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال ۹۸ درآمدهای مالیاتی ۴ ماهه امسال رشد داشته است که عمده این رشد از محل مالیات های مستقیم است.
او یکی از رویکردهای سازمان امور مالیاتی رو تمرکز بر معوقات و مطالبات دانست و افزود: همچنین از ظرفیت بخشودگی جرایم نیز استفاده شد. روی پرونده های مهم انرژی گذاشتیم و فرآیند دادرسی برخی پرونده‌ها از جمله پرونده‌های مهم تسریع شد. از طرفی وقتی برای یک میلیون و ۴۰۰ هزار مودی مالیات مقطوع تعیین می‌شود، بهره وری و کارآمد سازمان افزایش می یابد و بر مودیان پرریسک و فراریان مالیاتی متمرکز می شود.
معاون سازمان امور مالیاتی اظهار کرد رصد تراکنش‌های مالی بانکی باعث شده است، رفتار فعالان اقتصادی تغییر کند و مودیان سعی می‌کنند مالیات را با درجه تمکین بهتری پرداخت کنند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399