سه شنبه, 14 مرداد 1399 ساعت 08:31
کد خبر: 74261

جزئیات ساخت مسکن کارگری در شهرک‌های صنعتی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رئیس اتاق تعاون ایران با تشریح جزییات ساخت مسکن کارگران در اطراف شهرک‌های صنعتی از پیش‌بینی حذف قیمت زمین برای کارگران در این طرح خبر داد.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتاق تعاون ایران، بهمن عبداللهی در این باره اظهار کرد: بررسی‌های نشان داده است که در شهرک‌های صنعتی بالغ بر ۸۰۰ هزار نفر مشغول کارند و عملا متقاضی مسکن هستند، علاوه بر آن مشکل رفت و آمد به محل کار دارند و ناچارند در داخل شهرها ساکن شوند و مسافت طولانی را تا رسیدن به محل کار طی کنند؛ لذا طی تفاهم‌نامه‌ای با وزارت راه و شهرسازی و در قالب طرح اقدام ملی مسکن بنا شد در کنار شهرک‌های صنعتی، واحدهای مسکونی کارگری با هدف تامین مسکن ارزان قیمت برای کارگران و حل مشکل تردد آنها احداث شود.
او گفت: پیش بینی می‌شود حدود ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در شهرک‌های صنعتی ایجاد شود و افزود: در گام اول چهار شهرک صنعتی در استان‌های تهران، البرز و  قزوین شناسایی و در ۱۲ استان کشور نیز مقدمات کار آغاز شده است. کمیته مسکن کارگری با مسئولیت معاون استاندار و دبیری اتاق‌های تعاون استانی تشکیل شده و حمایت و پشتیبانی از پروژه‌ها نیز با بانک مسکن است.
رئیس اتاق تعاون ایران تصریح کرد: تفاهم نامه خوبی با بانک مسکن امضا شده و وزارت راه و شهرسازی متولی و سیاستگذار و بانک مسکن تامین‌کننده مالی است. اتاق تعاون ایران نیز وظیفه هماهنگی و مدیریت کار را برعهده دارد و وزارت کار متولی بانک اطلاعات کارگران است.
عبدالهی تصریح کرد: با توجه به وضع موجود قیمت‌های زمین بسیار ارزان است. قیمت زمین را از هزینه‌ها حذف می کنیم تا وزارت راه و شهرسازی زمین‌ها را به طور ارزان در اختیار کارگران قرار بدهد.
او با توجه به ارزان بودن زمین‌های در نظر گرفته‌شده در اطراف شهرک‌های صنعتی گفت که قیمت زمین از هزینه‌های ساخت مسکن کارگری حذف خواهد شد تا وزارت راه مسکن ارزان در اختیار کارگران قرار دهد.
رئیس اتاق تعاون در ادامه به تشریح جزئیات ساخت مسکن کارگری در چهار شهرک صنعتی که فاز نخست این طرح را تشکیل می‌دهند، پرداخت و گفت: محور اول شهرک صنعتی ایوانکی است که زمینی ۱۰ هکتاری برای ساخت ۱۰۰۰ واحد مسکونی آماده و مقدمات کار فراهم شده است. منتظریم تا زمانی تعیین شود تا به شکل مجازی کلنگ زمین از سوی ریاست جمهوری زده شود.
او ادامه داد: محور دوم، شهرک صنعتی کاسپین در قزوین است که  با توجه به آنکه تعدادی از واحدهای مسکونی نیمه تمام در این شهرک وجود دارد مقرر شده ۹۰۰ واحد واحد مسکونی ساخته و تکمیل شود.
عبدالهی افزود: محور سوم شهرک صنعتی اشتهارد البرز است که با وزارت راه و شهرسازی برای تخصیص زمین مورد نیاز در حال پیگیری هستیم و محور چهارم، شهرک صنعتی شمس‌آباد است که بزرگترین شهرک صنعتی کشور به شمار می رود و بالغ بر ۴۵ هزار نفر در آن مشغول کارند. در این شهرکت در حال انجام کارهای تشریفاتی آن هستیم.

به افزایش قیمت‌ها با راه‌اندازی بورس مسکن اعتقاد نداریم

رئیس اتاق تعاون ایران همچنین درباره بورس مسکن که قرار است در ماه‌های آینده راه‌اندازی شود، توضیحاتی ارائه کرد. او با بیان اینکه در چند سال گذشته به ویژه در دوران کرونا مشکلات زیادی در حوزه تهیه مسکن برای مردم ایجاد شده است، گفت: یکی از دلایل اصلی آن عرضه کم در مقابل تقاضای زیاد است، بنابراین عموم مردم که متقاضی مسکن ارزان‌قیمت هستند دچار مشکل شده‌اند.
عبداللهی افزود: در شورای عالی بورس تصمیم گرفته شد، بورسی مخصوص عرضه مسکن ایجاد شود؛ البته برخی از صاحب‌نظران معتقدند که مسکن را هم می‌توان در بورس کالا عرضه کرد، اما به دلیل اهمیت بازار مسکن تصمیم گرفته شد که بورس ویژه‌ای برای عرضه املاک ایجاد شود.
قرار است بورس مسکن با سرمایه ۵ هزار میلیارد تومانی تاسیس شود که ۳۵ درصد آن را  بخش خصوصی، یعنی اتاق بازرگانی و اتاق تعاون و ۳۵ درصد را شرکت‌ها و نهاد‌های عمومی غیر دولتی و بانک‌ها تامین می‌کنند و ۳۰ درصد باقی مانده نیز از طریق پذیره نویسی به عموم مردم عرضه می‌شود. دو گروه اول که هر کدام سهام دار ۳۵ درصد از بورس مسکن می‌شوند، نمی‌توانند در فرآیند پذیره نویسی شرکت کنند.
رئیس اتاق تعاون ایران خاطرنشان کرد: افرادی که اقدام به خرید سهام در بورس مسکن می‌کنند، می‌توانند سهام خود را به مسکن تبدیل کنند و حتی افراد می‌توانند به صورت متری مسکن خریدداری کنند.
رئیس اتاق تعاون با بیان اینکه پیش بینی می‌شود، بورس مسکن پرسود باشد، گفت: ویژگی بورس مسکن جذب سرمایه‌های سرگردان برای ساخت مسکن جدید است.  بورس مسکن می‌تواند به رونق بازار مصالح ساختمانی و پایین آمدن قیمت مسکن کمک کند.
او افزود: قرار است بورس مسکن در چهار ماه آینده راه‌اندازی شود تا مردم بتوانند سهام خریدداری کنند.
 عبداللهی در پاسخ به این سوال آیا با عرضه مسکن در بورس باعث افزایش قیمت ملک نمی‌شود؟ گفت: برخی اعتقاد دارند که عرضه مسکن در بورس باعث افزایش قیمت‌ می‌شود اما ما به این موضوع اعتقاد نداریم؛ البته هنوز جزئیات نحوه عرضه مسکن در شورای عالی بورس بررسی نشده  و قرار است سازوکار‌هایی تعیین شود تا جلوی سوء استفاده برخی افراد از بورس مسکن گرفته شود.
به گفته  او، پیش‌بینی می‌شود با راه‌اندازی این بورس، ساخت مسکن افزایش پیدا کند که نتیجه آن کاهش قیمت املاک می‌شود.
رئیس اتاق تعاون در پاسخ به این سوال که بعد از خرید سهام یک ملک، مالکیت آن به نام کدام سهام دار می‌شود؟ گفت: فردی که اوراق بورس مسکن را خریدداری می‌کند، ملک را به صورت مستقیم نمی‌خرد بلکه در کل پروژه سهام دار می‌شود، به عنوان مثال اگر فردی سهام یک پروژه ۴۰ واحدی را خریدداری کند در کل پروژه شریک می‌شود و بعد از احداث پروژه روی هر واحد مسکونی براساس موقعیت و امکاناتی دارد قیمت گذاری می‌شود و در نهایت به هر فرد براساس میزان ارزش سهامی که دارد بخشی از ملک اختصاص داده می‌شود.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399