دوشنبه, 13 مرداد 1399 ساعت 08:45
کد خبر: 74205

دیوان محاسبات تذکر داد: شرط سنی برای انتصاب مدیران آموزش و پرورش غیرقانونی است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معاون فنی و حسابرسی امور عمومی و اجتماعی دیوان محاسبات در نامه‌ای به رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور متذکر شد که شرط سنی برای انتصاب مدیران مدارس غیرقانونی است.

در نامه کیومرث داودی به جمشید انصاری آمده است: «همانطوری که مستحضر هستید به موجب مفاد ۵۳ قانون مدیریت خدمات کشوری انتصاب و ارتقاء شغلی باید با رعایت شرایط تحصیلی و تجربی لازم و پس از احراز شایستگی و عملکرد موفق به مشاغل قبلی آنان صورت گیرد.
 بررسی ها حاکیست در دستورالعمل موضوع (۵۷) قانون مذکور موضوع تصویب نامه شورای عالی اداری به شماره 725/226 مورخ31/4/1389 با عنوان جایگزینی متن در بند ۳ ماده ۳ مصوبه شماره 11851 /93/206 مورخ 5/9/1393 شورای عالی اداری، تصدی پست‌های مدیریت عملیاتی پایه میانی و ارشد را موکول به رعایت سقف سنی نموده است. با عنایت به این که شرط سنی در مفاد فصل هشتم قانون مدیریت خدمات کشوری به عنوان شرایط انتصاب و ارتقاء شغلی تعیین گردیده است لذا لحاظ محدودیت مذکور مغایر با حکم ماده ۱۰۰ و اشاعه اشعار بوده و در تضاد با شرایط تجربی و عملکرد موفق فرد در مشاغل قبلی می‌باشد.
 با عنایت به مراتب موصوف خواهشمند است دستور فرمایید ضمن بررسی مجدد موضوع نسبت به اصلاح مفاد تصویب نامه مذکور اقدام فرمایند.»
پیش از انتشار متن این نامه نیز رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس به خبرنگار ایرنا گفته بود: «وزارت آموزش و پرورش طی دستورالعملی برای انتصاب مدیران سقف سنی ۴۵ سال را تعیین کرده بود که مخالف قانون مدیریت خدمات کشوری بود. به دنبال دریافت اعتراضات فرهنگیان طی مکاتبه‌ای با معاون رئیس‌جمهوری و رئیس امور استخدامی و اداری کشور، موضوع غیرقانونی بودن مصوبه مذکور را اعلام و درخواست اصلاح این مورد را داشتیم.»
حمیدرضا حاجی‌بابایی تأکید کرده بود: «دیوان محاسبات طی مکاتبه‌ای با معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان امور اداری واستخدامی کشور، مصوبه تعیین سقف سنی برای انتصاب مدیران را ملغی و غیرقانونی اعلام کرد.»
حاجی‌بابایی که خود سابقه وزارت آموزش و پرورش در دولت احمدی‌نژاد دارد، در حالی از ملغی شدن مصوبه از سوی دیوان محاسبات سخن گفته است که حدود صلاحیت این دیوان به صراحت در اصل 55 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مشخص شده است و در میان آنها صلاحیت لغو مقررات اداری به چشم نمی‌خورد. در اصل 55 قانون اساسی آمده است: « دیوان‏ محاسبات‏ به‏ کلیه‏ حسابهای‏ وزارتخانه‏ ها، مؤسسات‏، شرکت‌های‏ دولتی‏ و سایر دستگاه‏‌هایی‏ که‏ به‏ نحوی‏ از انحاء از بودجه‏ کل‏ کشور استفاده‏ می‏‌کنند به‏ ترتیبی‏ که‏ قانون‏ مقرر می‌ دارد رسیدگی‏ یا حسابرسی‏ می‏‌نماید که‏ هیچ‏ هزینه‏ ای‏ از اعتبارات‏ مصوب‏ تجاوز نکرده‏ و هر وجهی‏ در محل‏ خود به‏ مصرف‏ رسیده‏ باشد. دیوان‏ محاسبات‏، حساب‌ها و اسناد و مدارک‏ مربوطه‏ را برابر قانون‏ جمع‌آوری‏ و گزارش‏ تفریغ بودجه‏ هر سال‏ را به‏ انضمام‏ نظرات‏ خود به‏ مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ تسلیم‏ می‏ نماید. این‏ گزارش‏ باید در دسترس‏ عموم‏ گذاشته‏ شود.»
با توجه به صراحت قانون اساسی آشکار است که دیوان محاسبات در حوزه ابلاغیه های اداری وزارت‌خانه‌ها دارای صلاحیت لغو بخشنامه‌ها و دستورالعمل های اداری و اجرایی کشور نیست و به نظر می‌رسد با توجه به متن نامه مذکور فقط این دیوان موضوع را کشف کرده و به سازمان امور اداری و استخدامی کشور تذکر داده است.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399