یکشنبه, 05 مرداد 1399 ساعت 08:50
کد خبر: 73810

تعلل ۲ ساله در اجرای حکم رفع مانع پروازی فرودگاه نوشهر

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عدم اجرای حکم دستگاه قضایی مبنی بر تخریب یک ساختمان بلند مرتبه در مسیر قیف پروازی ضلع غربی فرودگاه نوشهر پس از ۲ سال، همچنان مشکل نشست و برخاست هواپیما در این مسیر باند را لاینحل نگه داشته است.

ایرنا در گزارشی نوشت: سال ۱۳۸۵ فردی پس از دریافت مجوز از مسئولان وقت شهرداری چالوس که فرودگاه نوشهر در حوزه جغرافیایی آن قرار دارد، بدون استعلام از فرودگاه نوشهر اقدام به ساخت مرکز رفاهی و اقامتی بلند‌مرتبه با نام «هتل کوشال» کرد. زمینی که این مجتمع در آن بنا شده، در ابتدای باند ۲۸ ضلع غربی فرودگاه نوشهر واقع است و از زمان ساخت این مجتمع باند فرودگاه در این مسیر بدون استفاده مانده است.

طبق گزارش‌های رسمی از سال ۱۳۸۳ تا اوایل سال ۱۳۹۲ چندین مورد ساخت‌وساز غیرمجاز در حریم هوایی و زمینی فرودگاه ساخته شده؛ تا حدی که باند غربی آن هم اکنون بدون استفاده شده است.

بر اساس اعلام منابع رسمی از اوایل سال ۱۳۹۷ دادگاه تجدید نظر اداره کل دادگستری مازندران حکم تخریب هتل کوشال واقع در رادیو دریای چالوس را صادر کرد و پس از ابلاغ به ادارات دست‌اندرکار از مسئولان این نهادها خواست تا در موعد مقرر این حکم را اجرا کنند اما تا این لحظه این مانع همچنان رفع نشده است.

البته موانع پروازی فرودگاه نوشهر فقط به این بنا محدود نمی شود؛ اواخر دهه ۸۰، با نصب دکل‌های فرستنده رادیویی صدا و سیما، ایرانسل  و ساخت پل قوسی شکل غیرمجاز پیرامون این فرودگاه موانعی به موانع قبلی اضافه شد که بعضی از آنها تاکنون برداشته شده است.

حکم تخریب هتل کوشال در سال ۹۷ صادر شد

مدیر فرودگاه نوشهر در این باره گفت : دادگاه تجدید نظر اداره کل دادگستری مازندران در سال ۹۷ حکم تخریب مرکز اقامتی و رفاهی کوشار را صادر کرد و نهاد صادرکننده جواز ساخت این مرکز نیز بی‌اطلاع از این موضوع نیست.

اکبر فریفته افزود: ماه پیش نیز دوباره حکم تخریب این مانع پروازی تائید شد و به استناد این حکم از مسئولان ادارات خدمات رسان درخواست شد که آب، برق، تلفن و گاز این مرکز اقامتی را قطع کنند و حتی تاکید بر عملیاتی شدن هرچه زودتر تخریب این بنای اقامتی شده است .

او گفت: این بنا در ابتدای باند ۲۸ ضلع غربی درست در مسیر قیف پروازی فراز و فرود هواپیماها احداث و سبب شد تا حدود ۷۷۵ متر از طول باند فرودگاه کاسته و مانع  نشست و برخاست هواپیماها شود.

فریفته افزود: بارها اتفاق افتاده در زمان نامساعد بودن اوضاع آب و هوایی، خلبان هواپیما تلاش کرده است از سمت چالوس در فرودگاه نوشهر به زمین بنشیند که با تلاش‌های فراوان در آسمان چالوس موفق به فرود نشده و در نهایت ناگزیر شده‎اند، مسافران را به فرودگاه مبدا برگرداند.

مدیر فرودگاه نوشهراظهار کرد: شهرداری چالوس به خاطر هزینه‌های ناشی از تخریب این مرکز اقامتی و پیشگیری از خسارت به ساختمان‌های اطراف آن تقاضای فرصت بیشتری کرده است و به همین خاطر فرودگاه با شهرداری همراه شد؛ ولی پس از گذشته زمان طولانی از صدور حکم تخریب هنوز منتظریم این حکم اجرایی شود.

او افزود : بر اساس مکاتبه‌ای که اخیرا با شهرداری و دیگر مسئولان دست‌اندرکار صورت گرفته است، وعده داده‌اند که به زودی این حکم اجرا می‌شود. البته شرکت فرودگاه‌ها و هوانوردی کشور نیز به خاطر حجم بالای کار و هزینه زیاد روی دوش شهرداری سعی دارد که در این زمینه همراهی لازم را با این نهاد داشته باشد؛ اما همراهی به این معنا نیست که حکم اجرا نشود.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399