شنبه, 04 مرداد 1399 ساعت 08:42
کد خبر: 73751

یک‌سوم اعتبار وام ودیعه مسکن از ذخیره قانونی بانک‌ها تامین می‌شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رئیس کل بانک مرکزی از تامین یک سوم از اعتبار وام ودیعه مسکن از محل ذخیره قانونی بانک‌ها نزد بانک مرکزی خبر داد.

ذخیره بانکی سپرده‌ای است که بانک‌ها در حساب‌های خود نزد بانک مرکزی دارند یا وجوه نقدی که در مخازن خود نگهداری می‌کنند. در برخی کشورها بانک‌های مرکزی حداقلی را به عنوان سپرده قانونی تعیین می‌کنند که برابر با درصدی از بدهی بانک‌ها (یا در واقع سپرده مشتریان بانک‌ها) است.
به گزارش ایرنا، عبدالناصر همتی روز پنجشنبه در حساب شخصی خود در اینستاگرام با اشاره به چند نکته در خصوص وام ودیعه مسکن،  نوشت: این وام «ودیعه مسکن» نیست بلکه «کمک ودیعه مسکن» است.
رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه هدف کمک به تامین افزایش تحقق‌یافته در ودیعه اجاره‌های مسکن اقشار کم‌درآمد و آسیب‌پذیر در سال جاری است، ‌گفت:‌ با توجه به محدودیت اعتبار تخصیص‌یافته برای جبران و کنترل آثار شیوع کرونا برای سیستم بانکی (حداکثر ۷۵هزار میلیارد تومان) اختصاص بیش از ۲۰هزار میلیارد تومان با نرخ ۱۳درصد آن هم با موکول‌کردن و برگرداندن اصل وام به پایان دوره یک‌ساله با در نظر گرفتن سایر تعهدات کرونایی مقدور نبود.
همتی افزود: با تایید وزارت راه‌وشهرسازی افرادی که واجد شرایط استفاده از این وام باشند، ‌اگر به جای پرداخت ماهانه سود وام و پرداخت اصل آن در پایان سال، ‌توانایی پرداخت اصل و سود وام به صورت ماهانه را داشته باشند می‌توانند با انتخاب خود، ‌این وام را با اقساط ۳۰ماهه و نرخ ۱۲درصد دریافت کنند.
به گفته رئیس کل بانک مرکزی، محدودیت منابع اختصاص‌یافته برای مقابله با آثار کرونا به علت تامین یک‌سوم آن منابع از ذخیره قانونی بانک‌ها نزد بانک مرکزی و در جهت فراهم‌سازی امکان تعدیل نرخ سود آن بوده است.
وی تاکید کرد: بانک مرکزی ضمن جهت‌گیری برای کمک به اقشار کم‌درآمد و آسیب‌پذیر، ‌تمام تلاش خود را برای کنترل نقدینگی و نیز آثار تورمی آن در شرایط سخت اقتصادی متمرکز کرده است.
همتی جامعه هدف این طرح را ‌اقشار کم‌درآمد و آسیب‌پذیر جامعه دانست و ادامه داد: از کلیه بانک‌ها می‌خواهیم در کنار تلاش خود برای تامین مالی واحدهای تولیدی، برای سایر متقاضیان محترم نیز با نرخ مصوب شورای پول و اعتبار (۱۸درصد) وام کمک ودیعه مسکن پرداخت کنند و اولویت لازم را به آن بدهند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399