سه شنبه, 31 تیر 1399 ساعت 08:38
کد خبر: 73620

سند راهبردی توسعه گردشگری تصویب شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

هیات وزیران سند راهبردی توسعه گردشگری را به پیشنهاد وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‎دستی تصویب کرد.

سند راهبردی توسعه گردشگری باید در سال نخست اجرای برنامه ششم توسعه کشور، یعنی ۱۳۹۶ تنظیم می شد که تا سال ۱۳۹۸ به تاخیر افتاد. این سند دی ماه سال گذشته در کمیسیون فرهنگی هیات دولت بررسی شد. علی اصغر مونسان، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‎دستی همان موقع گفته بود: تدوین سند علاوه بر اقدامات کارشناسی نتیجه بررسی‌های آن در بیش از ۵۰ جلسه در وزارت میراث فرهنگی و دبیرخانه کمیسیون فرهنگی دولت است.
مونسان این سند را نقشه راه توسعه گردشگری کشور خوانده و گفته بود: این سند برآورد نقاط قوت، ضعف و تقسیم کار روشن و دقیق بین دستگاهی است که در جریان آن احکام هر یک از سازمان‎ها، وزارتخانه‎ها و نهادها مشخص شده است.
مرکز پژوهش‎های مجلس اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۸ در گزارشی با برشمردن ضعف ها و مشکلات سازمان وقت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، نبود سیاست مشخص و کلان در حوزه گردشگری را به حساب نداشتن برنامه جامع و سند راهبردی گذاشته بود.
در گزارش این مرکز آمده بود: «بر اساس بند الف ماده ۱۰۰ قانون برنامه ششم توسعه جمهوری اسلامی ایران، سازمان میراث فرهنگی، صنایع‎دستی و گردشگری مکلف به تنظیم سند راهبردی توسعه گردشگری و ارائه آن به هیات وزیران در سال اول برنامه ششم توسعه شده بود که تاکنون این مهم انجام نشده است. لذا لازم است به قید فوریت این تکلیف قانونی انجام و عملیاتی شود و گزارش آن ظرف سه ماه به کمیسیون فرهنگی و اصل نود مجلس شورای اسلامی ارائه شود.» حالا پس از گذشت یک سال از اخطاری که مجلس داد، این سند در هیات وزیران تصویب شد.
هیات وزیران درباره اهداف این سند توضیح داده است: سند راهبردی توسعه گردشگری با چشم انداز ایجاد یک چارچوب هماهنگ سیاستی برای اتخاذ رویکردی بین‎بخشی و یکپارچه برای دستیابی به توسعه پایدار گردشگری و با همکاری دستگاه‎های اجرایی، اساتید دانشگاهی و فعالان بخش خصوصی تهیه و تدوین شده و بر عناصر مؤثر بر بخش گردشگری مانند مدیریت گردشگری، مسائل فضای کسب و کار این حوزه، زیرساخت‎های گردشگری، نیروی انسانی و فرهنگ‎سازی، مشکلات مربوط به اتباع خارجی و تبلیغات و بازاریابی تمرکز دارد.
مشخص‎کردن خطوط کلان سیاستی براساس گلوگاه‎های اصلی حوزه گردشگری کشور، ایجاد زمینه تدوین برنامه ملی توسعه گردشگری، پیاده‎سازی اهداف در پویاترین حالت ممکن و منطبق با هدف افزایش بهره‎وری و توسعه و همچنین دستیابی به شاخص‎های رقابت پذیری سفر و گردشگری (توانمندسازی محیط، سیاست‎های سفر و گردشگری و منابع طبیعی و فرهنگی) از اهداف کلی سند پیشنهادی است.
در تدوین سند راهبردی توسعه گردشگری، مدل سیاستگذاری فرایندی مورد استفاده قرار گرفته است.
جامع‎نگری در حوزه گردشگری از مسائل زیست محیطی تا شبکه گردشگری کشور، توجه به اسناد بالادستی و تجربه‎های قبلی کشور در حوزه گردشگری در صد سال اخیر، از مزیت‎های سند یادشده محسوب می‎شود.

اصلاح مصوبه مربوط به ترخیص ماشین آلات و تجهیزات وارداتی استفاده کننده از تسهیلات ارزی

همچنین هیات وزیران به منظور تأمین نظر هیات بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین درخصوص مصوبه مربوط به ترخیص ماشین‎آلات و تجهیزات وارداتی که با استفاده از تسهیلات ارزی صندوق توسعه ملی که تا تاریخ ابلاغ این تصویب‎نامه به کشور وارد شده و دارای قبض انبار هستند، با اصلاح آن موافقت کرد.
به موجب این اصلاحیه، ماشین‎آلات و تجهیزات وارداتی با استفاده از تسهیلات ارزی صندوق توسعه ملی با رعایت ماده (۸) قانون مقررات صادرات و واردات توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت که تا تاریخ ابلاغ این تصویب‌نامه به کشور وارد شده و دارای قبض انبار هستند، مشروط به رعایت مواد (۴) و (۶) قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تأمین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات و اصلاح ماده (۱۰۴) قانون مالیات­های مستقیم - مصوب۱۳۹۱- قابل ترخیص هستند.

اصلاح آیین‎نامه اجرایی یکی از مواد قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور

هیات دولت به منظور تأمین نظر مجلس شورای اسلامی، آیین‎نامه اجرایی ماده (۶۱) الحاقی به قانون رفع موانع تولید رقابت‎پذیر و ارتقای نظام مالی کشور را اصلاح کرد.
به موجب این اصلاحیه، وظایف و اختیارات ستاد تسهیل و رفع موانع تولید با رعایت قوانین و مقررات تعیین می‎شود.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399