چهارشنبه, 25 تیر 1399 ساعت 08:43
کد خبر: 73364

اسماعیلی: قوه قضائیه درباره قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین مراقبت‎های لازم را به‎عمل می‌آورد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سخنگوی قوه قضاییه درباره قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین گفت که شایعات درباره ماهیت قرارداد مطرح‎شده صحت ندارد و جمهوری اسلامی ایران زیر بار قراردادهای مشابه ترکمنچای نمی‌رود.

غلامحسین اسماعیلی در نشست خبری روزگذشته خود در پاسخ به سوالی درباره «قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین که مخالفین می گویند یک ترکمنچای دیگر است و اینکه آیا در این قراداد تمهیدات قضایی دیده شده است؟» گفت: این موضوع بیش از آنچه یک موضوع اقتصادی باشد که هست ورود جریانات سیاسی به این موضوع مساله را به حساسیت در افکار عمومی تبدیل کرده است و هم ضوابط در این تفاهم مورد لحاظ قرار گرفته و شایعات در باره ماهیت قرارداد مطرح‎شده صحت ندارد. هنوز به مرحله انعقاد قرارداد رسمی مبدل نشده. یک تفاهم‌های اولیه‌ای هست که به قرارداد لازم‎الاجرا نرسیده و قطعا نهادهای ناظر که بخشی جزو نهادهای قوه مثل سازمان بازرسی است و بخش دیگر که مجلس و دیوان محاسبات است، مراقبت‎های لازم را به‎عمل می‌آورند. امروز ایران، کشوری نیست که زیر بار قراردادهای مشابه ترکمنچای برود و ما تا الان دلیلی که بر این ماهیت باشد به دستمان نرسیده است.

دستورالعمل جدید مرخصی زندانیان در موج دوم کرونا ابلاغ شد

همچنین سخنگوی قوه قضائیه از ابلاغ دستورالعمل جدید مرخصی زندانیان در موج دوم کرونا خبر داد و گفت: مرخصی مجدد ریاست قوه قضائیه به زندانیان همزمان با موج دوم کرونا در دستورالعمل جدیدی صادر و به سازمان زندان‎ها و واحدهای قضایی ابلاغ شد تا متناسب با وضعیت روز زندانیان بتوانند از مرخصی بهره‌مند شوند.
اسماعیلی افزود: متاسفانه شرایط کرونایی در کشور ادامه و در روزهای اخیر آمار مبتلایان و جانباختگان فزونی یافته است بار دیگر از تلاش‎ها و زحمات کادر پزشکی و پرستاری قدردانی می‎کنم همچنین از مردم خوب و فهیم ایران اسلامی موکدا تقاضا می کنم توصیه‎های پزشکی به ویژه استفاده از ماسک و رعایت فیزیکی و اجتناب از حضور در اجتماعات جز در موارد ضروری توصیه می‎کنم.
وی ادامه داد: از صنوفی که به آنها اجازه فعالیت داده شده می‎خواهیم حتما در محل فعالیت خویش همه دستورالعمل‎ها را رعایت کنند تا بتوانیم زنجیره انتقال این ویروس را قطع کنیم.
سخنگوی قوه قضائیه اظهار کرد: قوه قضائیه بنا دارد در انجام ماموریت‎های سازمانی خود با رعایت پروتکل‎های بهداشتی به گونه‎ای رفتار کند که هم در انجام ماموریت‎ها خللی ایجاد نشود و هم با رعایت دستورالعمل‎ها تهدیدی همکاران قضایی و مراجعان را در بر نگیرد.
اسماعیلی اضافه کرد: برای نیل به این مهم اقدامات متعددی انجام شده است.
وی گفت: فعالسازی سامانه نوبت‎دهی دفاتر خدمات قضایی یکی از این اقدامات است؛ از طریق این سامانه مردم می‎توانند ابتدا نوبت بگیرند بعد به دفاتر خدمات قضایی مراجعه کنند.
اسماعیلی ادامه داد: فعالسازی سامانه نوبت‎دهی اجرای احکام دیگر اقدامی است که افراد می‎توانند به سهولت زمان مراجعه خود را مشخص و در زمان مقرر مراجعه کنند، همچنین سامانه‎های خودکاربری برای وکلا، کارشناسان و مشاوران نیز فعالسازی شده است.
سخنگوی قوه قضائیه افزود: برگزاری دادگاه‎های الکترونیک و از راه دور که به کاهش رفت و آمد و هزینه‎ها کمک می‎کند، اقدام دیگر دستگاه قضایی در این کرونا است.

دریافت‎کنندگان ارزهای صادراتی در انجام تعهدات خود تعلل نکنند

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه قوه قضائیه درخصوص بازگشت ارزهای صادراتی چه تمهیدات و برنامه‎ای دارد، گفت: هنوز چند روزی از این مهلت باقی مانده است؛ توصیه ما این است که در مهلت باقی مانده نسبت به تعهدات خود اقدام کنند و بپرهیزند از اینکه تعلل آنها باعث شود تا قوه قضائیه سراغ آنها بروند.
وی ادامه داد: هماهنگی بسیار خوب میان قوای سه‌گانه در این ارتباط انجام شده است. در دادسرا کار گروه‎های مشترک با حضور بانک مرکزی، ضابطان قضایی، اطلاعات سپاه، کارشناسان اقتصادی تشکیل و جلسات مشورتی متعددی برگزار شده است.
سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا قوه قضائیه و دادستان‎ها با برگزارکنندگان مراسم عروسی و عزا برخورد می‎کنند، افزود: مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا برای بخش‎های مختلف، سازمان‎ها، نهادها، دستگاه‎های مختلف و عموم شهروندان لازم‎الاجرا است و حتما حمایت می‎کنیم.
وی ادامه داد: در ارتباط با برگزاری مراسم عروسی و عزا از نیروی انتظامی و پلیس نظارت بر اماکن عمومی خواسته شده است از برپایی این مجالس جلوگیری کند.
اسماعیلی خاطرنشان کرد: البته خواست اولیه از مردم است و وقتی کار اطلاع‎رسانی و اقناع عمومی به درستی انجام شود مردم رعایت می‎کنند و در کنار مراعات عمومی مردم با معدود قانون‎شکنان برخورد می‎شود.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399