یکشنبه, 22 تیر 1399 ساعت 08:49
کد خبر: 73195

آثار قاچاق‌شده به اتریش در یک قدمی بازگشت به ایران

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

حدود هفت ماه بعد از اعلامِ پلیس اینترپل اتریش به همتای خود در ایران، مبنی بر وجود لوحی فشرده و تعدادی اثر تاریخی احتمالا متعلق به ایران در یک صندوق امانات در آن کشور، اکنون آن آثار به نماینده ایران در وین تحویل داده شد تا راهِ کمتری برای بازگشت آثارِ احتمالا تاریخی ایران به کشور باقی بماند.

به گزارش روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی، اداره کل موزه‌ها آذرِ سال گذشته، از طریق رییس اینترپل ایران مطلع شد که از صندوق اماناتِ یک تبعه ایرانی در بانکی در اتریش، اسناد و مدارکی پیدا شده و اشاره کرده‌اند که همراهِ آن لوحِ فشرده‌ای نیز وجود دارد که در آن تصاویرِ اشیای باستانیِ متعلق به ایران است.
در نامه‌ اولیه اینترپل به ایران اعلام شد به دنبال تعمیراتی که آن بانک انجام می‌داده، به همه‌ی مالکان صندوق امانات خود اعلام می‌کند تا صندوق‌ها را برای انجام اقدامات مورد نیاز تحویل دهند، احتمالا فردِ مالک در آن زمان در اتریش حضور نداشته و آن‌ها مجبورشده‌اند تا خود صندوق امانات را باز کنند و با این وضعیت مواجه شده‌اند. طبق توضیحاتشان این صندوق متعلق به یک تبعه ایرانی ساکن در اتریش است که هویت او نیز مشخص است.
نخست پلیس اینترپل اتریش و ایران با یکدیگر هماهنگ کرده و اطلاعات در اختیار پلیس ایران قرار می‌گیرد، آن‌ها نیز از ایران می‌خواهند تا با دیدن این تصاویر نظرِ کارشناسی خود را اعلام کنند، با دیدنِ تصاویر مشخص شد تعدادی از اشیا متعلق به فرهنگ و تمدن ایران و تعدادی نیز مربوط به هزاره اول قبل از میلاد است، که حتی ممکن است برخی از آن‌ها اصالت نداشته باشند. از سوی دیگر مالک آثار کشف شده در صندوق امانات بانک اتریش در ایران شناسایی و دستگیر شد و اکنون با قرارِ سنگینِ وثیقه آزاد است تا زمانی که آثار به ایران برگشته و اصالت آن‌ها مشخص شود.
سرانجام جمعه ۲۰ تیر، نماینده ایران در اتریش اعلام کرد بر اساس یک معاضدت قضائی بین دو کشور و با همکاری اینترپل اتریش و پلیس بین‌الملل کشورمان پنجشنبه (۱۹ تیر ماه) این آثار با تشریفات قانونی به نماینده کشورمان در اتریش تحویل داده شد.
تا اعلام نظر کارشناسان میراث هیچ قضاوتی درباره اصالت آثار نمی‌شود
محمد‌حسن طالبیان معاون میراث‌فرهنگی کشور، درباره این آثار با اشاره به تحویل تعدادی از اشیای تاریخی به نماینده ایران در یک معاضدت قضایی در کشور اتریش، تصریح کرد: این اشیا باید به تهران منتقل شود و بررسی در باره اصالت آن‌ها در تهران انجام می‌شود.
او درباره این اشیا گفت: این اشیا توسط افراد سودجو به‌طور غیرقانونی به خارج از ایران و به کشور اتریش قاچاق شده بودند. پلیس اینترپل اتریش از ما برای شناسایی این اشیا دعوت به عمل آورد و مقرر شد که یکی از همکاران ما برای شناسایی اشیا به وین برود اما در همین حال و از آنجایی که موضوع از سوی اداره‌کل امور بین‌الملل قوه قضائیه نیز پیگیری می‌شد، با همکاری اداره آگاهی فردی در تهران در این خصوص دستگیر شد و به قاچاق این اشیا به اتریش اعتراف کرد.
طالبیان افزود: با اعتراف این فرد، مقرر شد با همکاری وزارت امور خارجه، پلیس اینترپل و اداره‌کل امور بین‌الملل قوه قضائیه، اشیای تاریخی کشف‌شده در اتریش به تهران منتقل شوند؛ که از این‌رو اظهار‌ نظر دقیق درباره اصالت این اشیا و قدمت تاریخی آن‌ها منوط به بررسی دقیق آن‌ها در تهران است.
معاون میراث‌فرهنگی کشور اضافه کرد: چگونگی بازگشت این اشیا به تهران را با مشورت با وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و نیز مدیران عالی وزارت امور خارجه مشخص خواهیم کرد و بعد از بازگشت اشیا به تهران و بررسی دقیق آن‌ها، درباره اصالت این اشیا و قدمت تاریخی آن‌ها اظهار نظر قطعی خواهیم کرد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399