دوشنبه, 09 تیر 1399 ساعت 08:55
کد خبر: 72632

«بنزین خیراتی به ونزوئلا نداده‌ایم»

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

محمد ارفع

عصراقتصاد: وزیر نفت با تاکید دوباره بر این‌که بنزین خیراتی به ونزوئلا نداده‌ایم یادآور شد که صادرات بنزین به این کشور در قالب معامله تجاری بوده است.

اعزام نفت کش های غول پیکر نفتی از سوی ایران به سمت ونزوئلا ، آن هم با سیستم های روشن موقعیت یاب و شکستن حلقه محاصره تحریمی آمریکا یک نقطه عطف تاریخی در موقعیت راهبردی جمهوری اسلامی ایران در جهان به شمار می رود و به نوعی از ظهور یک قدرت فرا منطقه ای خبر می دهد.
گذشته از ابعاد سیاسی و بین المللی این اقدام، ابعاد اقتصادی این موضوع نیز قابل توجه است زیرا در اذهان عمومی گمان می شود که دولت ایران این محموله های نفتی را با قیمتی نازل تهاتر کرده است موضوعی که مکررا توسط مقامات نفتی و غیر نفتی ایران تکذیب می‌شود و حتی با اینکه بر طبق اخبار باشگاه خبرنگاران جوان، علی آقا محمدی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خبر از دریافت و واریز تمام پول صادرات بنزین به ونزوئلا به خزانه می‌هد بازهم سئوالاتی را در این خصوص مطرح می‌کنند.
به صورتی که در آخرین واکنش ها روز گذشته بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت در حاشیه مراسم گرامیداشت چهلمین روز درگذشت مرحوم کاظم پور اردبیلی، نماینده ایران در هیات عامل اوپک تاکید کرد که بنزین خیراتی به ونزوئلا نداده ایم.
به گزارش ایرنا، وی ادامه داد: امروز مراسمی از طرف همکاران کاظم پور اردبیلی در وزارت خانه های بازرگانی، امور خارجه و نفت برگزار شد.
زنگنه با بیان اینکه در این مراسم خاطرات و دیدگاه ها درباره مرحوم کاظم پور اردبیلی مطرح شد، افزود: درگذشت وی برای وزارت نفت، کشور و مردم سنگین بود.
وزیر نفت تاکید کرد: مرحوم کاظم پور اردبیلی شخصیت اثرگذاری بود که به دور از نمایش به دنبال خدمت به ایران بود.
زنگنه آخرین دغدغه کاظم پور اردبیلی را معیشت کارگران عنوان کرد و گفت: در آخرین پیام‌ها وی از من خواست تا پیگیر حقوق کارگران باشم.وی ادامه داد: حتی خودش نیز در کسب و کار کوچک خود برای کارگرانش افزایش حقوق در نظر گرفته بود.
گفتنی است؛ اعزام ۵ فروند نفت کش ایرانی حامل فراورده‌های نفتی به کشور ونزوئلا مدل جدید برای فروش محصولات نفتی ایران است و عبور این نفتکش از کانال سوئز و تنگه جبل الطارق می‌تواند الگوی مناسبی برای شکستن تحریم‌ها و دفاع از حق تجارت آزاد ایران باشد.
برطبق اطلاعات اعلامی از سوی ایران بیش از 1 میلیون بشکه بنزین با 5 نفتکش به ونزوئلا صادر شده است همچنین در ادامه ارسال محموله های صادراتی به ونزوئلا همان گونه که حجت الله سلطانی سفیر ایران در کاراکاس، در گفتگو با شبکه تلویزیونی ال میادین مستقر در لبنان، گفته که نفتکش ششمی نیز به ونزوئلا نزدیک شده و این نفتکش حامل مواد غذایی است.
البته باید دانست که ونزوئلا، یکی از کشورهایی که دارای بیشترین ذخایر نفتی در جهان است اما به دلیل تحریم ها و بحران اقتصادی نمی تواند پالایشگاه های نفت را به طور مؤثر به راه اندازد از سویی دیگر اکشورمان نیز به علت تحریم های آمریکا در فروش نفت تولید شده خود با مشکل روبروست.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399