شنبه, 07 تیر 1399 ساعت 09:15
کد خبر: 72496

تعلیق کارت بازرگانی از ۷ تیر در صورت ایفا نکردن تعهد ارزی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سازمان توسعه تجارت ایران در اطلاعیه‌ای ازتعلیق کارت بازرگانی بنگاه‌‌های صادراتی در صورت ایفا نکردن تعهد ارزی را ابلاغ کرد.

به گزارش سازمان توسعه تجارت ایران، در اجرای بند ج ماده ۷ دستورالعمل کارگروه پایش رفتار تجاری و مستند به نامه شماره ۴۱۶۹۳ م / خ مورخ ۱۳۹۹.۰۲.۲۱ بانک مرکزی جمهوری اسلامی درخصوص اطلاعات بازگشت ارز حاصل از صادرات، سازمان توسعه تجارت ایران ابلاغیه‌ای برای بنگاه های صادراتی به قرار ذیل صادر کرد:
دارندگان کارت بازرگانی (حقیق و حقوقی) که نسبت به ایفای تعهدات ارزی خود تاکنون اقدامی نکرده اند، در خصوص تعلیق کارت بازرگانی آنها به صورت زیر اقدام خواهد شد:
-  واحدهای غیرتولیدی از تاریخ ۹۹.۰۴.۰۷
-  واحدهای تولیدی از تاریخ ۹۹.۰۴.۳۱
گفتنی است درصورت ایفای تعهد ارزی و ارائه تاییدیه بانک مرکزی کارت بازرگانی واحدها رفع تعلیق می‌شود.این اطلاعیه به منزله ابلاغ به کلیه بنگاههای صادراتی محسوب می‌شود و یادآور می‌گردد کارگروه پایش رفتار تجاری براساس تبصره بند ۶ ماده ۱۰ آئین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات درخصوص تعلیق یا ابطال کارت بازرگانی اقدام می‌نماید.


جولان سودجویان با کارت‌های بازرگانی یکبار مصرف و بدون هویت

از سوی دیگ، عضو اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه کارت‌های بازرگانی یکبار مصرف، ابزاری برای جولان سودجویان است، گفت: فعالان اقتصادی اعتقادی به کارت بازرگانی یکبار مصرف ندارند و باید برای ایجاد شفافیت در این حوزه از تمامی امضاهای طلایی جلوگیری کرد.
حمیدرضا صالحی در گفت‌وگو با ایرنا درباره سوء استفاده از کارت‌های بازرگانی به عنوان یکی از بسترهای اصلی فعالیت‌های مخرب و نقش اتاق‌های بازرگانی در صدور این کارت‌ها، اظهار داشت: اتاق بازرگانی در حال حاضر وظیفه کارگزاری صدور کارت بازرگانی را برعهده دارد و تایید این کارت‌ها برعهده نهاد دیگری است.
وی افزود: درباره سوء استفاده از این کارت‌ها باید به دنبال دلیل افزایش این موضوع باشیم، برای نمونه باید بررسی کنیم آیا مشکل از ساز و کارها و زیرساخت‌هاست؟ یا بستری برای سوء استفاده فراهم است؟
صالحی خاطر نشان کرد: باید توجه داشت که برخی اقدامات از سوی نهادهای حاکمیتی موجب فراهم شدن سوء استفاده این افراد می‌شود.
وی گفت: کارت‌های بازرگانی باید به افرادی تعلق گیرد که در این زمینه سابقه‌ای طولانی و تجربیاتی برای فعالیت در این بخش دارند.
به گفته این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران، تاکنون تلاش‌هایی در این زمینه شده اما اتاق بازرگانی تنها وظیفه صدور این کارت‌ها را بر عهده داشته و امکان ورود بیشتر به این موضوع را ندارد.
وی ادامه دهد: بسیاری از متقاضیان کارت‌های بازرگانی افرادی هستند که قصد ورود به حوزه صادرات و واردات را ندارند. باید با ساز و کار دقیق و شناسایی و ورود و خروج ارز، از صدور کارت بازرگانی برای چنین افرادی جلوگیری شود.
صالحی ادامه داد: به نظر من روند صدور کارت‌های یکبار مصرف یا کارت‌های بدون هویت باید مورد توجه قرار گیرد تا از جولان سودجویان جلوگیری شود.
این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران گفت: در شرایط فعلی باید از یکسو با نگاه باز، از کسب‌وکارهای قانونی بیشتری حمایت شود، اما از سوی دیگر باید از فعالیت‌های اقتصادی زیرزمینی جلوگیری کرد.
صالحی در ادامه درباره اقدامات انجام شده در زمینه اصلاح روند صدور کارت‌های بازرگانی، گفت: در جلسه کمیته ارزی و جلسات متعدد با بانک مرکزی و وزارت صنعت، مشکلات مربوط به این بخش مطرح شده است.
وی تصریح کرد: فعالان اقتصادی اعتقادی به کارت بازرگانی به این شکل ندارند، همان‌طور که در دنیا چنین کارتی وجود ندارد.
این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران تاکید کرد: باید با شفافیت در این حوزه از تمامی امضاهای طلایی جلوگیری کرد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399