چهارشنبه, 04 تیر 1399 ساعت 09:46
کد خبر: 72418

آغاز تهاتر نفت با بدهی‌های وزارت نیرو

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

وزیر نیرو درباره وصول مطالبات از مسیر تهاتر با نفت یادآور شد که  کارهای خوبی در این زمینه آغاز شده و اشتیاق فراوانی در بین طلبکاران وجود دارد که حداقل بخشی از طلب‌ خود را با استفاده از مکانیزم تهاتر نفت تسویه کنند.

 به گزارش ایسنا، رضا اردکانیان در حاشیه مراسم بهره‌برداری همزمان از مرکز پایش صنعت برق و پروژه ارتقاء ۲۱ مگاواتی ظرفیت نیروگاه شاهرود در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: برای اجرای این کار ضوابط و شرایط وزارت نفت نیز مهم است و قطعا آنچه را که مصلحت می‌دانند در چارچوب کلی سیاست‌های دولت مدنظر قرار خواهند داد.
وی با ابراز امیدواری از این‌که امسال بتوان از این سازوکار استفاده کرد، اظهار کرد: ممکن است این افراد شخصا توان صادرات نداشته باشند، اما به لحاظ ظرفیت‌هایی که دارند می‌توانند از مجموعه‌هایی که دارای اهلیت این کار هستند استفاده کنند.
وزیر نیرو با اشاره به تغییر ساعت کار ادارات تصریح کرد: یکی از ویژگی‌هایی که شرایط کرونا برای کشور رقم زده به اصطلاح تغییر ساعات کاری بوده که تا حدی نیز ما از آن بهره‌مند شده‌اید، منتهی من با وزیر کشور در خصوص تغییر ساعات اداری صحبت داشتم و گویا امروز ایشان جلسه‌ای با استانداران خواهند داشت و قطعا در مورد این مساله صحبت خواهند کرد و اگر نیاز باشد در این موضوع تصمیم‌گیری صورت خواهد گرفت.
به گفته اردکانیان، اگر قرار باشد این موضوع در یک استان بسته به شرایط دما و مسائل دیگر اعمال شود، در روزهای آتی نتیجه کار عنوان خواهد شد و این مساله از سوی وزارت کشور اطلاع‌رسانی می‌شود.
وزیر نیرو با اشاره به استفاده وزارت نیرو از قانون ۱۲ رفع موانع تولید برای تبدیل نیروگاه‌ها به سیکل ترکیبی اظهار کرد: امیدواری ما همچنان برقرار است که بتوانیم از این سازوکار قانونی برای تبدیل ۷۵۰۰ مگاوات نیروگاه سیکل ترکیبی استفاده کنیم که دراین رابطه نیز مذاکرات خوبی در ستاد هماهنگی اقتصاد دولت انجام شده است و سازمان برنامه و بودجه نیز همکاری خوبی با ما دارد که امیدواریم امسال اتفاقات خوبی در این زمینه محقق شود.
وی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که وزارت نیرو چه برنامه‌ای برای جذب سرمایه داخلی دارد، تصریح کرد: وزارت نیرو از جمله دستگاه‌هایی است که بخش قابل توجهی از آنچه به عنوان دستاورد و اجرای پروژه به مردم اعلام می‌کند به اتکای سرمایه داخلی است. به عنوان مثال در پویش هر هفته الف - ب -  ایران ۶۰ درصد سرمایه‌ گذاری‌هایی که سال گذشته ظرف شش ماه معادل ۳۳ هزار و ۴۵۳ میلیارد تومان افتتاح شده با اتکای سرمایه‌ گذاری غیردولتی بوده است.
اردکانیان با بیان این‌که ما هم از فرصت‌های قانونی در این بخش استفاده می‌کنیم و هم در کار تنوع بخشی به منابع مالی به اندازه‌ای متبحر شده‌ایم که باید این سوال پرسیده شود که چگونه در شرایط تحریم و وجود محدودیت منابع دولتی و کاهش صادرات نفت سال گذشته ۳۳ هزار میلیارد تومان و امسال ۵۰ هزار میلیارد تومان طرح افتتاح کنیم به این ترتیب با اتکای روزافزون به سرمایه داخلی توانسته‌ایم کارها را پیش ببریم و امیدواریم این موضوع وسعت یابد به گونه‌ای که حتی اگر مضیقه‌ها نیز رفع شود، عدم اتکاء به درآمدهای نفتی در ما نهادینه شود.

کاهش نیم درصد تلفات شبکه معادل صرفه‌جویی سوخت یک سال تولید برق صادراتی کشور

وزیر نیرو با اشاره به کاهش نیم درصدی تلفات شبکه برق کشور در سال گذشته گفت: این کاهش موجب صرفه‌جویی بزرگی در سوخت مصرفی نیروگاه‌ها شد و معادل همه سوختی بود که در طول سال برای تولید برق صادراتی کشور استفاده کردیم.
وی افزود: این عرصه جدید در صنعت برق و در بخش آب هم که معطوف به افزایش بهره‌وری اعم از منابع مالی، فناوری‌های موجود و منابع انسانی است، مسیر جدیدی را برای توسعه پایدار کشور باز می‌کند. ما قطعا این مسیر را با شدت ادامه می‌دهیم و این افزایش و ارتقای راندمان در نیروگاه شاهرود موجب صرفه‌جویی قابل ملاحظه در سوخت و ‌تولید برق بیشتر می‌شود.
وزیر نیرو همچنین اظهار کرد: در آغاز فصل تابستان، هفته اول تیر برای ما وزارت نیرویی‌ها، علاوه بر هفته مدیریت مصرف آب فرصتی است که ارتباط خود را با مردم در این زمینه فعال‌تر کرده و به خود و هم‌وطنان، بیشتر یادآوری ‌کنیم که چقدر مهم است در کنار همه تلاش‌ها برای تولید و عرضه این دو محصول راهبردی (آب و انرژی)، سهم و نقش خودمان را در رعایت آداب و عادات صحیح‌تر در مصرف این دو ایفا کرده و از این جهت زندگی را برای خود و فرزندانمان توام با رفاه و آسایش بیشتر رقم بزنیم.
اردکانیان در عین حال با اشاره به نقش بخش خصوصی در سرمایه‌گذاری برای پروژه‌ها گفت: این اشتیاق و علاقه و تاکید بر واگذاری پروژه‌های بیشتر به بخش خصوصی فعال در این عرصه، در بخش نیروگاه‌های تجدیدپذیر و حرارتی علامت دیگری است از اینکه صنعت برق و وزارت نیرو هر چند مبالغ هنگفتی بدهکار است، اما از خوش‌حساب‌ترین و مورد اعتمادترین بدهکاران به همکاران خود در بخش خصوصی است و این اشتیاق به مشارکت بیشتر در پروژه‌های بیشتر علامت پابرجایی، پایداری و وفای به عهد است.
وزیر نیرو با بیان اینکه تلاش تمام همکاران ما این است که با برداشتن بارهای مالی از دوش سرمایه‌گذاران به آنها مجال بیشتری برای مشارکت داده شود، اظهار کرد: هر چند منتظر روشن شدن مکانیزم بازگشت سرمایه توسط دولت بودیم، خوشبختانه حال که شرایط برای بازپرداخت سرمایه از محل صرفه‌جویی سوخت فراهم شده، به محض اخذ مصوبه از هیئت وزیران که در دستور کار است با استفاده از بند «و» تبصره یک، این پرداخت‌ها فعال می‌شود.

در صورت لزوم از سوخت مازوت استفاده می‌کنیم

همچنین همایون حائری - معاون وزیر نیرو در امور برق - در جمع خبرنگاران با اشاره به لزوم استفاده نیروگاه‌ها از سوخت مایع اظهار کرد: در تابستان نیروگاه‌ها را آماده کردیم و تمام تعمیرات اساسی روی نیروگاه‌ها انجام گرفته است، به گونه‌ای که در حال حاضر تمام نیروگاه‌ها با تمام ظرفیت در حال کار هستند و سوخت اصلی نیروگاه‌ها نیز گاز است.
وی اظهار کرد: اگر احتیاطا مشکلی در مسیر سوخت رسانی گاز به نیروگاه‌ها به وجود آید مجبور به استفاده از سوخت مایع هستیم، اما اگر گاز به طور کامل تامین شود با توجه به این‌که نیروگاه‌ها گازسوز هستند، از سوخت دیگری استفاده نمی‌کنیم.
تعویض کولر گازی موجب ۳۰ درصد صرفه‌جویی در قبوض مشترک می‌شود
در ادامه همچنین محمدحسن متولی زاده - مدیرعامل توانیر - در جمع خبرنگاران با بیان این‌که سهم سرمایه در پیک بار تابستان بسیار بالا است، اظهار کرد: بیش از ۴۰ درصد در ساعات اوج بار مربوط به سرمایش می‌شود که بیش از ۲۲ هزار مگاوات مصرف را دربردارد، به همین دلیل بحث بهینه‌سازی وسائل سرمایشی در اولویت کار ما قرار گرفته است.
به گفته وی شورای اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه همکاری خوبی در این راستا با ما داشتند، تصریح کرد: توانسته‌ایم مصوبه تعویض کولرهای گازی را اخذ کنیم که در حال حاضر مراحل اجرایی آن انجام، مشاور انتخاب و مقدمات برگزاری مناقصه و انتخاب سرمایه‌گذار در حال انجام است.
مدیرعامل توانیر ادامه داد: با همین مدل برای کولرهای آبی نیز برنامه‌ای را در دستور کار داریم و با انجام این پروژه‌ها شاهد بهره‌وری انرژی در کشور و کاهش قیمت تمام شده و صورت حساب برق مشترکان خواهیم بود.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399