چهارشنبه, 04 تیر 1399 ساعت 08:47
کد خبر: 72410

یک ‌سوم درآمد خانوار‌های شهری از حقوق‌ تامین می‌شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

داده‌های آماری درباره هزینه و درآمد خانوار‌های شهری و روستایی در سال ۹۸ حاکی از آن است که مشاغل مزد و حقوق‌بگیری ۳۲.۵ درصد از درآمد خانواده‌های شهری ایرانی را تامین می‌کند؛ یعنی فقط در حدود یک‌سوم از درآمد این خانوارها از حقوق و مزدی که از دولت یا کارفرما دریافت می‌کنند، تامین می‌شود.

مستند این آمار چکیده نتایج طرح آمارگیری هزینه و درآمد خانوار شهری و روستایی سال ۹۸ است که مرکز آمار ایران منتشر کرده و در درگاه ملی آمار به نشانی www.amar.org.ir قابل دسترسي است.
این گزارش حاوی نکات قابل توجهی دیگری نیز  است؛ از جمله اینکه داده‌های آن نشان می‌دهد میانگین درآمد خانوار‌های شهری در ایران در سال ۹۸ بیش از هزینه‌های آنها افزایش یافته است.
طرح آمارگيري هزينه و درامد خانوار با قدمتي ٥٠ ساله از مهم‌ترين طرح‌‌هاي آماري مركز آمار ايران است. هدف كلي اين طرح، برآورد متوسط هزينه‌ها و درامد يك خانوار شهري و یک خانوار روستايي در سطح کشور و استان‌هاست. در سال ١٣٩٨ تعداد خانوارهاي آمارگيري شده در اين طرح ١٩٨٩٨ خانوار نمونه در نقاط شهری و ١٨٤٣٠ خانوار نمونه در نقاط روستايي كشور است.
نگاهي به اهم نتايج طرح درسال ١٣٩٨ در مناطق شهري و روستايی نشان مي‌دهد كه:
-   متوسط هزينه‌ی كل خالص سالانه‌ يك خانوار شهري ٤٧٤،٣٧٩ هزار ريال بوده است كه نسبت به رقم مشابه در سال قبل ٢٠,٦ درصد افزايش نشان مي دهد. از هزينه‌ كل سالانه‌ خانوار شهري ١١٧،٥٢٩ هزار ريال با سهم ٢٤.٨ درصد مربوط به هزينه‌های خوراكي و دخاني و ٣٥٦،٨٥٠ هزار ريال با سهم ٧٥.٢ درصد مربوط به هزينه‌هاي غيرخوراكي بوده است. در بين هزينه‌‌هاي خوراكي و دخاني، بيشترين سهم با ٢٢.٠ درصد مربوط به هزينه‌ گوشت و در بين هزينه‌هاي غيرخوراكي بيشترين سهم با ٤٨.٠ درصد مربوط به هزينه مسكن، سوخت و روشنايي بوده است.
-   متوسط درامد اظهارشده‌ سالانه‌ يك خانوار شهري ٥٤١،٠٠٧ هزار ريال بوده است كه نسبت به سال قبل، ٢٤,٤ درصد افزايش داشته است. بر اين اساس در سال ١٣٩٨ رشد متوسط درامد سالانه خانوارهاي شهري بیشتر از رشد متوسط هزينه كل سالانه است. منابع تامين درامد خانوارهاي شهري نشان مي‌دهد كه ٣٢.٥ درصد درامد از مشاغل مزد و حقوق‌بگيري، ١٦.١ درصد از مشاغل آزاد كشاورزي و غيركشاورزي و ٥١.٤ درصد از محل درامدهاي متفرقه خانوار تأمين شده است.
-  مقایسه درصد خانوارهای شهری استفاده کننده از لوازم عمده زندگی در سال ١٣٩٧ نسبت به سال ١٣٩٨ نشان می‌دهد كه خانوارهاي استفاده كننده اتومیبل شخصی از ٥٣,٢ به ٥٣.١، یخچال فریزر از ٦٨.٥ به ٧٠.٢، جاروبرقی از ٩١.٥ به ٩١.٧، ماشین لباسشویی از ٨٦.٦  به ٨٧.١، ماشین ظرفشویی از ٨.٤ به ٧.٦، اجاق گاز از ٩٩.٢ به ٩٩.١ و مایکروويو و فرهاي هالوژن دار از ١٢.٦ به ١٢.٣ درصد تغيير يافته است.
-  در سال ١٣٩٨، عمده ترین نوع سوخت مصرفی ٩٣,٦ درصد از خانوارهای شهری برای گرما، گاز طبیعی(شبکه عمومی) بوده است.
-  متوسط هزينه‌ كل خالص سالانه‌ يك خانوار روستایی٢٦١،٠٠٦ هزار ريال بوده است كه نسبت به سال قبل ٢١,٧ درصد افزايش نشان مي‌دهد. از هزينه‌ كل سالانه‌ خانوار روستايي١٠٢،٦٦٤ هزار ريال با سهم ٣٩.٣ درصد مربوط به هزينه‌هاي خوراكي و دخاني و ١٥٨،٣٤٢ هزار ريال با سهم ٦٠.٧ درصد مربوط به هزينه‌هاي غيرخوراكي بوده است. در بين هزينه‌هاي خوراكي و دخاني، بيشترين سهم مربوط به هزينه‌ آرد، رشته، غلات، نان و فرآوردهای آن و گوشت هر كدام ٢٢.٠ درصد و در بين هزينه‌هاي غيرخوراكي، بيشترين سهم با ٣٠.٠ درصد مربوط به مسكن، سوخت و روشنايي بوده است.
-  متوسط درامد اظهارشده سالانه‌ يك خانوار روستايي ٢٩٧,٠٢٢ هزار ريال بوده است كه نسبت به سال قبل ٢٧,٤ درصد افزايش داشته است. منابع تامين درامد خانوارهاي روستایی نشان مي­دهد كه ٣٠,٧ درصد از مشاغل مزد و حقوق بگيري، ٣٣.٥ درصد از مشاغل آزاد كشاورزي و غيركشاورزي و ٣٥.٨ درصد از محل درامدهاي متفرقه خانوار تأمين شده است.
-  مقایسه درصد خانوارهای روستایی استفاده کننده از لوازم عمده زندگی در سال ١٣٩٧ نسبت به سال ١٣٩٨ نشان می‌دهد كه خانوارهاي استفاده كننده؛ اتومیبل شخصی از ٣٢,٣ به ٣٢.٧، یخچال فریزر از ٤٩.٢ به ٥٠.٤، اجاق گاز از ٩٨.٣ به ٩٨.٤، جاروبرقی از ٦٦.١ به ٦٥.٩، ماشین لباسشویی از ٥٦.٠  به ٥٦.٥ و مایکروویو و فرهاي هالوژن دار از ٢.٠ به ٢.٣ درصد تغيير يافته است. همچنین درصد خانوارهای روستایی استفاده کننده از ماشین ظرفشویی با ٠.٥ درصد بدون تغییر بوده است.
-  در سال ١٣٩٨ عمده ترین نوع سوخت مصرفی ٧١,٧ درصد از خانوارهای روستایی برای گرما، گاز طبیعی(شبکه عمومی) و ١٦.٤درصد نفت سفید بوده است.

متوسط هزینه‌ها و درامد خانوار بر حسب استان

بررسي متوسط هزينه كل سالانه يك خانوار شهري نشان مي‌دهد كه استان تهران با ٧٢٧،١٧٥ هزار ريال بيشترين و استان كرمان با ٢٦٣،٢٠٧ هزار ريال كمترين هزينه را در سال ١٣٩٨ داشته‌اند.
همچنين استان تهران با ٨١٣،١٧٠ هزار ريال بيشترين و استان كرمان با ٣٤٠،٨٨٨ هزار ريال، كمترين متوسط درامد سالانه يك خانوار شهري را در سال ١٣٩٨ به خود اختصاص داده است.
بررسي متوسط هزينه كل سالانه يك خانوار روستايي نشان مي‌دهد كه استان البرز با ٤١٧،٧١٤ هزار ريال بيشترين و استان سيستان و بلوچستان با ١٤٦،٤٣٠ هزار ريال كمترين هزينه را در سال ١٣٩٨ داشته‌اند.
همچنين استان البرز با ٤٦١،٤٨٨ هزار ريال بيشترين و استان سيستان و بلوچستان با ١٢٨،١٠٤ هزارريال، كمترين متوسط درامد سالانه يك خانوار روستایی را در سال ١٣٩٨ به خود اختصاص داده است.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399