دوشنبه, 02 تیر 1399 ساعت 15:47
کد خبر: 72340

اطلاعات تکميلي

  • سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان پتروشیمی:

افت ۴۰ درصدی ارزش صادراتی مواد پتروشیمی‌

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان پتروشیمی می‌گوید: به دلیل کاهش قیمت نفت، قیمت پتروشیمی‌ها هم حدود ۴۰ درصد ارزان شده است. ارزان شدن قیمت پتروشیمی در بازارهای داخلی به معنای این نیست که صادرات مواد پتروشیمی و مشتقات نفتی متوقف شده است.

سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های پتروشیمی درباره روند صادرات پتروشیمی به تجارت‌نیوز گفت: به دلیل کاهش قیمت نفت، قیمت پتروشیمی‌ها هم حدود ۴۰ درصد ارزان شده است. ارزان شدن قیمت پتروشیمی در بازارهای داخلی به معنای این نیست که صادرات مواد پتروشیمی و مشتقات نفتی متوقف شده است. پتروشیمی‌ها در حمل و نقل، فروش و بازاریابی با هیچ مشکلی رو به رو نیستند اما ارزش صادرات‌ آنها کاهش یافته است.

پول گاز و برق به کمک بازار ارز می آید

سید حمید حسینی به بازگشت ارز پتروشیمی‌ها اشاره کرد و افزود: بخشی از محصولات مایع پتروشیمی همچنان به بازار عراق صادر می‌شود. فعلا نمایندگان بخش‌خصوصی و شرکت‌ها مشکلی در بازگشت ارزشان ندارند اما دولتی‌ها هنوز نتوانستند ارز حاصل از قراردادهای آب، برق و گازشان را وصول کنند. بسیاری از افراد از پیمان سپاری ارزی ناراحت هستند و فکر می‌کنند که اگر پیمان ارزی نباشد صادرات افزایش خواهد یافت.
او به بدهی عراق به ایران در حوزه گاز و برق اشاره و اظهار کرد: آمار دقیقی درباره میزان بدهی عراق در حوزه گاز و برق وجود ندارد. قیمت گاز به قیمت نفت بستگی دارد. طبق آمارها ۵٫۲ میلیارد دلار گاز به عراق صادر می‌شود و همچنین صادرات برق به عراق نیز به ۸۰۰ میلیون دلار می‌رسد اما اینکه دولت عراق چه زمانی بدهی خود را با ایران تسویه کند، مشخص نیست. ممکن است این تسویه حساب‎‌ها تا دو سال طول بکشد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399