شنبه, 31 خرداد 1399 ساعت 14:34
کد خبر: 72214

تولید نفت ایران افزایش یافت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

اوپک در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد: تولید نفت ایران در ماه گذشته میلادی ۵ هزار بشکه در روز افزایش یافته و به ۱.۹۷۸ میلیون بشکه رسید.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت خام، اوپک در جدیدترین گزارش خود به نقل از منابع ثانویه اعلام کرد: تولید نفت ایران در ماه می‌۲۰۲۰ برابر با اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ به یک میلیون و ۹۷۸ هزار بشکه در روز رسیده است که نسبت به ماه پیش از آن ۵ هزار بشکه در روز بیشتر است.
بر اساس این گزارش، ایران در ماه آوریل برابر با فروردین ۹۹ روزانه یک میلیون و ۹۷۳ هزار بشکه نفت تولید کرده است که این رقم در ماه پیش از آن یعنی مارس ۲۰۲۰ (اسفند ۹۸) ۲ میلیون و ۲۵ هزار بشکه در روز بوده است.
متوسط تولید نفت ایران در سال ۲۰۱۸ برابر با روزانه ۳ میلیون و ۵۵۳ هزار بشکه و در سال ۲۰۱۷ برابر با ۳ میلیون و ۸۱۳ هزار بشکه در روز بوده است که این رقم در سال ۲۰۱۹ به روزانه ۲ میلیون و ۳۵۶ هزار بشکه رسیده است.
ایران در سه ماه نخست سال ۲۰۲۰ روزانه ۲ میلیون و ۵۹ هزار و در سه ماهه چهارم سال گذشته میلادی روزانه ۲ میلیون و ۱۱۳ هزار بشکه نفت تولید کرده است.
بر اساس این گزارش، تولید نفت ۱۳ کشور عضو این سازمان در ماه می‌۲۰۲۰ (اردیبهشت ۹۸) ۲۴ میلیون و ۱۹۵ هزار بشکه در روز عنوان شده است که کاهش روزانه ۶ هزار و ۳۰۰ هزار بشکه‌‌ای نسبت به ماه آوریل را نشان می‌دهد. اوپک در ماه آوریل روزانه ۳۰ میلیون و ۴۹۵ هزار بشکه نفت تولید کرده بود.
عربستان نیز در ماه می‌روزانه ۳ هزار و ۱۶۰ بشکه نفت کمتر تولید کرده و میزان تولیدش به ۸ میلیون و ۴۸۲ هزار بشکه رسیده است. میزان تولید این کشور در ماه آوریل ۱۱ میلیون و ۶۴۲ هزار بشکه در روز بود.
تمامی کشورهای عضو اوپک به جز ایران کاهش تولید داشتند که بیشترین کاهش مربوط به عربستان بوده است.

ایران، لیبی و نیجریه از توافق کاهش تولید معاف هستند.

این افزایش تولیدها و همچنین افزایش تولید سایر کشورهای خارج از اوپک به همراه شیوع ویروس کرونا و به دنبال کاهش تقاضا برای سوخت، قیمت نفت به شدت کاهش یافت و سبب شد تا در اوایل ماه آوریل، تولیدکنندگان نفت در جهان به توافق تاریخی برای کاهش رقم بی‌سابقه ۲۰ میلیون بشکه نفت در روز برسند.

منبع: فارس

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399