شنبه, 31 خرداد 1399 ساعت 09:41
کد خبر: 72170

همتی: از منابع ایران در خارج برای واردات کالاهای اساسی استفاده می‎شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران که به عراق سفر کرده است، گفت که ایران از منابع خود در خارج از کشور برای واردات کالاهای اساسی مانند دارو استفاده می‌کند.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، همتی که به منظور انجام مذاکرات بانکی به کشور عراق سفر کرده است، در دیدار با همتای عراقی خود ضمن اشاره به پیشینه همکاری دو کشور گفت: در سفرهای قبلی به توافقات خوبی دست یافتیم. براساس تفاهم گذشته میان هر دو کشور پیش بینی شده بود از منابعی که در کشور عراق داریم برای خرید کالاهای غیرتحریمی و اساسی استفاده کنیم. طی این سفر نیز به تفاهم‌های خوبی دست یافتیم.
رئیس کل بانک مرکزی، زمان‎بندی اجرایی‎شدن این توافق را بسیار مهم خواند و گفت: در حال حاضر اراده دو کشور بر اجرایی شدن این توافق است.
علی محسن اسماعیل العلاق، رئیس بانک مرکزی عراق با اشاره به تفاهم‎نامه ای که سال گذشته بین دو بانک مرکزی امضا شد گفت این تفاهم‎نامه روابط بانکی و مالی دو کشور و نحوه استفاده از منابع بانک مرکزی ایران را به طور شفاف مشخص کرده است و امروز توافق کردیم بر همان اساس اقدامات لازم را انجام بدهیم.


مطالبات ایران باید به صورت کامل پرداخت شود

نخست وزیر عراق نیز در این دیدار گفت: دستور داده‌ام مشکلات مرتبط با پرداخت ایران حل شود، به شما در شرایط سخت موجود کمک می‎کنیم، همانگونه که ایران در شرایط دشوار در کنار ما بود.
مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق در دیدار امروز با عبدالناصر همتی ضمن بیان مطالب فوق اظهار امیدواری کرد تحریم‌ها علیه ایران به زودی رفع شود.
در این دیدار نخست وزیر عراق ضمن تأکید بر همکاری کشور عراق در رفع مشکل پرداخت به ایران بابت نفت و گاز، تصریح کرد: با مسئولان مربوطه در این امر، جلساتی داشته‎ام و در جریان مشکلات هستم، از آنها خواسته ام که برای برطرف‎کردن این قبیل مسائل همکاری لازم را داشته باشند و پیغام ما برای دوستان‌مان در تهران این است که کشور عراق در این مسیر گام برمی‌دارد.
وی در ادامه یادآور شد: درخصوص حل مشکلات انتقال پول به شیوه تأمین مواد غذایی و کالاهای اساسی با شما هم توافق کامل داریم و همکاری لازم را به عمل می‌آوریم. علاوه بر این تجار عراقی نیز علاقه‌مند به همکاری هستند و شخصاً دستور داده‌ام مشکلات مرتبط با پرداخت ایران حل شود.
مصطفی الکاظمی با ابراز امیدواری از اینکه هرچه زودتر تحریم‌های ظالمانه علیه ایران پایان یابد تصریح کرد: امید داریم که شرایط به حالت عادی بازگردد. ما آمادگی داریم در کنار شما باشیم؛ ما به شما در شرایط سخت موجود کمک می‌کنیم، همانگونه که ایران در شرایط دشوار در کنار ما بود.
نخست وزیر عراق گفت: همکاران من از تجربیات دوستان ایرانی در خصوص مواجهه با چالش‌ها استفاده خواهند کرد.
الکاظمی همچنین ضمن تشکر از ایران در خصوص صادرات برق به عراق ادامه داد: تجارت در دولت من یک هدف اصلی است و هرچند به دلیل شیوع ویروس کرونا دچار کاهش مبادلات شدیم اما این مراودات در آینده نزدیک بین دو کشور تداوم و افزایش خواهد داشت.
نخست وزیر عراق در پایان تاکید کرد: مطالبات ایران باید به صورت کامل پرداخت شود.
گفتنی است در این جلسه نمایندگان وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت)، شرکت ملی گاز ایران نیز رئیس کل بانک مرکزی را همراهی کردند. همچنین در این نشست مقرر شد، نمایندگان بانک های مرکزی ایران و عراق، ضمن بررسی جزئیات سازوکار مورد اشاره، مراتب را برای اجرایی شدن پیگیری کنند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399