شنبه, 31 خرداد 1399 ساعت 08:49
کد خبر: 72163

وزیر اقتصاد: دولت در واگذاری اموال خود و بانک‌ها به بخش خصوصی مصمم است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

وزیر امور اقتصادی و دارایی اولویت اصلی دولت را افزایش تولید و توسعه اقتصادی دانست و تاکید کرد : دولت آمادگی کامل برای واگذاری اموال خود و بانک ها را به بخش خصوصی دارد و در این راه مصمم است.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، فرهاد دژپسند روز پنجشنبه در نشست هم اندیشی با فعالان اقتصادی مازندران در بابلسر با اظهار این که تملک واحدهای تولیدی گره ای از مشکلات اقتصادی کشور باز نمی کند ، افزود : هم دولت و هم بانک ها به دنبال واگذاری تملکات خود به بخش خصوصی برای فعال شدن حوزه تولید هستند.
وی با تاکید بر این که دولت از هرگونه پیشنهاد بخش خصوصی برای برون رفت از بنگاهداری استقبال می کند و راهکارهای را به سرعت مورد بررسی قرار خواهد داد ، از فعالان اقتصادی بخش خصوصی خواست تا برای فعال سازی واحدهای تولیدی پا پیش بگذارند.

کاهش زمان تاسیس شرکت از ۷۲ روز به سه روز

وزیر اقتصاد همچنین با اشاره به اجرای طرح پنجره واحد فیزیکی ایجاد شرکت سرمایه گذاری و تولیدی ، اظهار داشت : در نخستین قدم ، این پنجره فیزیکی در پایتخت کشور فعال شده و زمان ایجاد شرکت را از ۷۲ روز به سه روز کاهش داده است.
وی بهبود فضای کسب و کار را مهم ترین اولویت برای تحقق افزایش و جهش تولید دانست و افزود : کاهش زمان تاسیس شرکت یکی از برنامه های بهبود فضای کسب و کار و تنوع بخشی به این فضا است که به مرحله عملیاتی رسیده است.
دژپسند با اعلام این که قرار است این پنجره واحد در کوتاه مدت در چهار استان دیگر نیز عملیاتی شود ، گفت : باید صدور مجوز تاسیس شرکت وارد محیط الکترونیکی وارد شود چرا که سرگردانی سرمایه گذاران در ادارات و مراجعه حضوری اشتباه بوده و این روند بزودی اصلاح خواهد شد.
وی افزود : در حال حاضر ۵۵ درصد صدور مجوز در درگاه الکترونیکی انجام می شود و باید روند صدور الکترونیکی مجوز کامل شود و مراجعه حضوری به صفر برسد.
نشست هم اندیشی وزیر امور اقتصادی به همراه معاونان و روسای سازمان های تابعه این وزارتخانه و همچنین مدیران عامل بانک های دولتی صبح امروز در هتل میزبان بابلسر آغاز به کار کرد.
وزیر اقتصاد را در این نشست علاوه بر مدیران عامل بانک های دولتی ، رییس کل بیمه مرکزی ، رییس سازمان امور مالیاتی ، رییس گمرک ، معاون امور بانکی و شرکت های دولتی ، معاون امور حقوقی و مجلس ، رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی، رییس مرکز بازرسی مدیریت عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت امور اقتصادی و دارایی همراهی می کنند.

ادعای فشار دولت به بانک مرکزی، فرافکنی است

همچنین وزیر امور اقتصادی و دارایی در حاشیه این نشست ادعاها در مورد فشار دولت به بانک مرکزی را " بیهوده " توصیف کرد و گفت : اینگونه فشار به دولت ، یک نوع فرافکنی است و اساسا دولت رویه فشار به بانک مرکزی را غیر علمی می‌داند.
دژپسند افزود: متاسفانه اخیرا جوسازی های کاذبی پیرامون دولت شکل گرفته است و عده ای ادعا می کنند که دولت برای جبران کسری بودجه خود به بانک مرکزی فشار وارد می کند ، در حالی که اینگونه جوسازی ها و شیطنت ها بی اساس است و دولت تا به امروز نیازی به حمایت مالی بانک مرکزی در زمینه کسری بودجه نداشته است.
وی با بیان اینکه در سال های اخیر دولت استقراضی از بانک مرکزی نداشته است ، گفت : برای سال جاری هم استقراضی از بانک مرکزی نخواهیم داشت.
دژپسند کسری بودجه را یک موضوع عادی در همه اقتصادهای جهان عنوان کرد و افزود : ترجیح دولت این است که از سیاست های علمی تر برای افزایش درآمدهای خود استفاده کند.
وزیر اقتصاد برنامه اصلی دولت تدبیر و امید برای مقاوم سازی اقتصاد کشور را برنامه ریزی حول محور اقتصاد مالیاتی و خروج کامل از وابستگی نفتی تعریف کرد و گفت : بازگرداندن مالیات های معوق ، تعریف فرصت های جدید مالیاتی، تقویت بخش تولید و همچنین استفاده از اوراق از برنامه های دولت برای کسب درآمد است.
وی همچنین توسعه بازار سرمایه را یکی از مهم ترین اولویت های اقتصادی دولت برشمرد و افزود: خوشبختانه در یک سال اخیر وضعیت بازار سرمایه کشور شرایط رونق و استثنایی را طی می کند.
دژپسند کاهش هزینه های غیر ضروری ، افزایش درآمد از محل صادرات و تولید را نیز از دیگر برنامه های اصلی دولت تدبیر و امید معرفی کرد و گفت : در حال حاضر هیچگونه مشکلی برای درآمدها وجود ندارد.
وزیر اقتصاد شرایط مالی دولت برای اداره کشور را مطلوب توصیف کرد و افزود : برخلاف محاسبات دشمنان ، اقتصاد کشور در سال های اخیر بر الگوهای علمی و خود اتکایی برنامه ریزی شده است و با تکانه های خارجی آسیب نمی پذیرد.
وزیر امور اقتصادی و دارایی به همراه معاونانش برای شرکت در نشست هم اندیشی فعالان اقتصادی مازندران به این استان سفر کرد. این نشست صبح امروز در هتل میزبان بابلسر آغاز به کار کرد.
دژپسند را در این نشست علاوه بر مدیران عامل بانک های دولتی ، رییس کل بیمه مرکزی ، رییس سازمان امور مالیاتی ، رییس گمرک ، معاون امور بانکی و شرکت های دولتی ، معاون امور حقوقی و مجلس ، رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی ، رییس مرکز بازرسی مدیریت عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت امور اقتصادی و دارایی همراهی می کنند.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399