دوشنبه, 26 خرداد 1399 ساعت 08:44
کد خبر: 72037

قانون استخدام ۲۵ هزار حق‎التدریس از اول مهر اجرایی می‎شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

به گفته وزیر آموزش و پرورش، تبدیل وضعیت معلمان حق‌التدریس، آموزشیاران نهضت سوادآموزی و مربیان پیش دبستانی که تعداد آنها براساس حکم قانون 87 هزار نفر است، صورت می‌گیرد که یکی از شروط آن به میزان ردیف بودجه است.

به گزارش ایلنا، محسن حاجی میرزایی در نشست علنی روزگذشته (یکشنبه، 25 خرداد) مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: درخصوص معیشت معلمان به عنوان یکی از اولویت های مورد تاکید مقام معظم رهبری و نمایندگان در فاصله بهمن 98 تا خرداد 99 بیش از 65 درصد افزایش حقوق داشتهایم که رقم قابل توجهی است.
وی با اشاره به اینکه سال 98 کمترین میزان بدهی به سال بعد منتقل شد تا فرهنگیان با آرامش بیشتری کار کنند، ادامه داد: تبدیل وضعیت معلمان حق‎التدریس، آموزشیاران نهضت سوادآموزی و مربیان پیش دبستانی که تعداد آنها براساس حکم قانون 87 هزار نفر است، صورت می‎گیرد، یکی از شروط آن به میزان ردیف بودجه است. در سال جاری ردیف اختصاص داده شده 25 هزار میلیارد تومان است.
حاجی میرزایی با تاکید بر اینکه درخصوص تبدیل وضعیت آموزشیاران باید آزمون بگیریم، اگر شرایط اجازه دهد 20 تیرماه این آزمون برگزار می‎شود، عنوان کرد: امیدواریم بتوانیم از آغاز سال تحصیلی جدید 25 هزار نفر را تبدیل وضعیت کنیم. برای شروع سال تحصیلی آینده 197 هزار معلم کمبود داریم، بخشی از این کمبود از دانشگاه فرهنگیان و بخشی دیگر ماده 28 و از معلمان حق‎التدریس تامین می شود.
در بخش دوم سخنان خود در پاسخ به سوالات نمایندگان در بحث تامین نیروی انسانی آموزش و پرورش، گفت: در تمام سفرهای استانی با معلمان و حق‎التدریسی‎ها در تماس بودم و فکر نکنید که از شرایط راضی هستم.
وی افزود: قانون تاکنون وضعیت استخدامی معلمان را تا سال 92 تعیین کرده و برای آنکه بار تعهدات ما کم شود قانون اجازه داده از ظرفیت‎های سرباز معلم و معلمان حق‎التدریسی استفاده کند که بار دیگر قانون و مجلس این مسائل را تبدیل به تعهد برای وزارت آموزش و پرورش کرده است.
وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: براساس قانون تا قبل از سال 92، حدود 88 هزار نفر باید تعیین تکلیف شوند و به موجب مصوبه مجلس باید از معلمان آزمون گرفته شود و ما نمی‎توانیم این آزمون را حذف کنیم.
حاجی میرزایی تاکید کرد: معلمان پیش‎دبستانی قبلا برای مشغول شدن به کار از آموزش و پرورش حقوق می‎گرفتند اما براساس استفساریه‎ای این موضوع توسعه و اعلام شد که 30 هزار نفر به این تعداد افراد قبلی برای استخدام اضافه شوند.
وی بیان کرد: امسال در همان قانون تصریح شده که براساس بودجه تخصیصی و تا پایان برنامه ششم توسعه یعنی سال 1400 استخدام شوند اما ما تنها 25هزار نفر را امتیاز داده و برای آن‎ها ردیف داریم.
وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه این قانون تاکنون 11 بار اصلاح شده و شرایط بدی را برای ما به وجود آورده است، گفت: از سال 88 تا 92، 407 هزار نفر نیرو وارد آموزش و پرورش شده است، در صورتی که باید نیروها از دانشگاه فرهنگیان جذب آموزش و پرورش شوند اما 197 هزار نفر از مسیر غیر از دانشگاه فرهنگیان و غیررقابتی جذب شده‎اند که برخی از آن ها به لحاظ شرایط سن و تحصیلات مناسب آموزش در یک منطقه نیستند اما ما براساس قانون این کار را انجام دادیم.
حاجی میرزایی ادامه داد: تغییرات قانون یک آشفتگی و بهم ریختگی را به وجود آورده و حدود 48.4طی 10 سال گذشته همین گونه استخدام شده‎اند که حدود 40 درصد از آن‎ها بیش از 35 سال سن دارند.
وی با اشاره به موضوع رتبه‎بندی معلمان هم، گفت: دولت براساس قانون نظامی را طراحی و اجرا کرد، اتفاقاتی که درباره افزایش حقوق فرهنگیان افتاده بسیار خوب بوده و در مقایسه با 10 سال پیش و حتی طی همین 9 ماه گذشته افزایش حقوق برای فرهنگیان انجام شده است.
وزیر آموزش و پرورش ضمن انتقاد به برخی افرادی که می‎گویند آموزش و پرورش اولویت دولت نیست، اظهار کرد: بیشترین افزایش حقوق طی یکسال گذشته متوجه فرهنگیان بوده است و من هیچ وعده ای را نداده‎ام که به آن عمل نکرده باشم و درباره بحث معلمان اکنون سرافرازم.
حاجی میرزایی خطاب به نمایندگان مجلس تاکید کرد: بررسی کنید، هرکسی به شما مراجعه کرد فیش حقوقی مهر 98 وی را با سال 99 مقایسه کنید. حدود یک سال پیش در زمان گرفتن رأی اعتماد از مجلس اعلام کردند که سیاسی نیستم و ماموریت سیاسی ندارم و کوچکترین اقدامی به لحاظ سیاسی در آموزش و پرورش انجام نمی‎دهم.
وی افزود: همه همکاران خود را هم از این موضوع منع کرده و گفته‎ام اگر کسی بخواهد تخطی کند با وی برخورد می‎کنم زیرا آموزش و پرورش محل تعلیم و تربیت بوده و باید مورد حمایت قاطبه مردم باشد.
وزیر آموزش و پرورش اظهار کرد: هیچ عزل و نصبی در آموزش و پرورش طی دوره مسئولیت من با انگیزه سیاسی انجام نشده و نخواهد شد، با اطمینان می‎گویم هرمورد که شما نمایندگان در مورد آن فرمودید را توضیح می‎دهم.
بیان این سخنان وزیر آموزش و پرورش اعتراض تعدادی از نمایندگان را به دنبال داشت و آن‎ها با در دست داشتن کتاب آئین‎نامه به قسمت جلوی مجلس و جایگاه ناطقان آمدند. در این میان قاضی‎زاده هاشمی نایب رئیس اول مجلس که اداره ساعاتی از جلسه را برعهده داشت تلاش کرد تا با ارائه تذکرات مداوم نمایندگان را آرام کند اما آن‎ها همچنان به اعتراض خود ادامه دادند.
حاجی میرزایی در پایان سخنان خود درباره استخدام نیروهای حق‎التدریسی و معلمان، گفت: براساس اجازه‎ای که امسال به ما داده شده 25 هزار نفر از اول مهرماه استخدام می‎شوند و بقیه هم براساس امتیازدهی از سال های بعد به میزان تعیین شده استخدام خواهند شد.
بعد از پایین آمدن حاجی میرزایی از جایگاه ناطقان و خروج از صحن علنی، نمایندگان معترض به دنبال وی تا مقابل درب صحن رفته و در اطراف وزیر آموزش و پرورش تجمع کردند که بعد از دقایقی با خروج وزیر، نمایندگان به صندلی‎های خود بازگشتند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399