یکشنبه, 25 خرداد 1399 ساعت 14:02
کد خبر: 72021

داده‌های مرکز آمار مبنای محاسبات نهادهای بین‌المللی است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رییس مرکز آمار ایران اظهار داشت: در دنیا عمدتا سازمان‌های ملی آمار مرجع رسمی اعلام آمار نرخ رشد اقتصادی هستند و براساس ماده ۳ قانون مرکز آمار ایران، تولید آمار رشد اقتصادی و تورم جزو وظایف مرکز آمار است از این رو عمدتا آمارهای اعلام شده از سوی مرکز آمار مبنای محاسبات نهادهای بین المللی است.

جواد حسین‌زاده درباره اختلاف اعداد اعلام شده از نرخ رشد اقتصادی بدون نفت سال ۹۸ از سوی بانک مرکزی (مثبت ۱.۱ درصد) و مرکز آمار (منفی ۰.۶ درصد) اظهار داشت:‌ مرجع رسمی تولید و اعلام آمار، مرکز آمار ایران است و مرکز آمار هم براساس وظایف قانونی و با توجه به داده‌های متقن، آمار را استخراج می‌کند.
وی با بیان اینکه بانک مرکزی به همراه اعلام این آمار جزییاتی از آن اعلام نکرده است، ادامه داد: مرکز آمار با زیربخش‌های کامل عدد منفی ۶ دهم را برای نرخ رشد اقتصادی بدون نفت در سال گذشته اعلام کرده است و سری زمانی از سال ۱۳۴۰ تا سال ۱۳۹۸ را به صورت کامل منتشر کرده‌ایم.
رییس مرکز آمار ایران با اشاره به دلیل تفاوت این دو عدد اعلام شده از نرخ رشد اقتصادی بدون نفت، گفت: تفاوت عمده این دو عدد اعلام شده، در بخش کشاورزی دیده می‌شود. نرخی که مرکز آمار از نرخ رشد بخش کشاورزی اعلام کرده، مثبت ۳ درصد است اما بانک مرکزی این عدد را مثبت ۸.۸ درصد اعلام کرده است.
حسین‌زاده افزود: همچنین در بخش صنعت نرخ رشدی که مرکز آمار ارایه داده، کمتر از عدد اعلام شده از سوی بانک مرکزی است.
وی در پاسخ به این سوال که چرا منبع آمار برای دو نهاد بانک مرکزی و مرکز آمار متفاوت است، اظهار داشت: تولید آمار در این بخش‌ها مرجع واحد ندارد. مرکز آمار ایران براساس طرح آمارگیری که قدمت ۵۰ ساله دارد، این اعداد را استخراج می‌کند. البته از آمارهای وزارت جهاد کشاورزی هم مورد استفاده قرار می‌گیرد اما نمی‌دانم بانک مرکزی از چه آماری استفاده کرده است.
رییس مرکز آمار ایران درباره اینکه کدام یک از این آمارها برای سازمان‌ها و نهادهای بین المللی مانند بانک جهانی یا صندوق بین المللی پول مبنا قرار می‌گیرد، گفت: در دنیا عمدتا سازمان‌های ملی آمار مرجع رسمی اعلام آمار نرخ رشد اقتصادی هستند و براساس ماده ۳ قانون مرکز آمار ایران، تولید آمار رشد اقتصادی و تورم جزو وظایف مرکز آمار است از این رو عمدتا آمارهای اعلام شده از سوی مرکز آمار مبنای محاسبات نهادهای بین المللی است.

منبع: ایلنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399