شنبه, 24 خرداد 1399 ساعت 09:51
کد خبر: 71926

درخواست همتی از بانک‌ها برای اچرای جدی امهال 5 ساله بدهی واحدهای تولیدی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد که اصل پیگیری به موقع مطالبات بانک‌ها امری ضروری است، اما، این امربه هیچ وجه نبایستی منجربه تعطیلی حتی یک واحد تولیدی بشود. محاسبه بدهی آنها نیز بایستی برمبنای ضوابط اعلام شده از سوی بانک مرکزی باشد.

به گزارش ایلنا، عبدالناصر همتی در پست اینستاگرامی خود درخصوص مطالبات بانک‌ها نوشت:
۱- نظر ریاست محترم قوه قضائیه در خصوص نحوه وصول مطالبات بانک‌ها، مورد تأکید و حمایت بانک مرکزی است.اصل پیگیری به موقع مطالبات بانک‌ها امری ضروری است، اما، این امربه هیچ وجه نبایستی منجربه تعطیلی حتی یک واحد تولیدی بشود. محاسبه بدهی آنها نیز بایستی برمبنای ضوابط اعلام شده از سوی بانک مرکزی باشد.
۲-بانک‌ها به موجب قوانین و مقررات موظف هستند که محل اجرای طرح را وثیقه بگیرند و به عنوان وکیل سپرده گذاران در جهت صرفه و صلاح موکلان خود و استیفای مطالبات ناگزیز از اقدامات قانونی هستند. ولی، این نکته نیز مهم است که بایستی حداکثر همراهی با تولیدکنندگان داشته و از هرگونه اقداماتی که منجربه تعطیلی واحد تولیدی می‌شود، جداً ‌پرهیز نمایند.
۳- بانک مرکزی بیشترین تاکید و اقدامات را در حمایت از بنگاه‌های تولیدی و درجهت تحقق شعار رونق و جهش تولید، انجام داده و تلاش کرده است که با آسیب شناسی دقیق موضوع،  بعضی از مقررات را که در این رابطه اثرگذاری داشته‌اند، تدوین یا اصلاح کند. از جمله آنها، اصلاح مقررات نحوه امهال مطالبات غیرجاری بر مبنای مصوبه شورای فقهی بانک مرکزی برای اجتناب از اخذ سود مرکب، تسهیل تسویه بدهی بدهکاران (طرح مصوب مجلس ومجمع تشخیص )، و آخرین تصمیم، که مساعدت در امهال واحدهای تولیدی با دریافت صرفاً 5/7درصد طلب و امهال ۵ ساله آن بود، که به تصویب شورای پول و اعتبار رسید. از بانک‌ها می‌خواهم دستورالعمل‌ها را به جد اجرا کنند.
۴-حمایت از تولید مستلزم داشتن بانک‌هایی سالم، باثبات، مستحکم می‌باشد. تسهیلات اعطائی بانک‌ها متعلق به سپرده‎گذاران است.لذا، برگشت به موقع این منابع، بانک‎ها را درتأمین مالی تولید یاری می‌کند.
همتی در واکنش به مانع تراشی کره‌جنوبی در دسترسی ایران به منابع ارزی: به اقدامات قانونی روی می‌آوریم
از سوی دیگر رئیس کل بانک مرکزی در گفت‎وگو با خبرگزاری بلومبرگ با انتقاد از کره‌جنوبی به دلیل مانع‌تراشی در دسترسی به منابع ارزی، گفت: اگر بانک‌های کره‌ای به توافقات بین‌المللی خود با ما پایبند نباشند، ما این حق را داریم که تحت قوانین بین المللی به اقدامات قانونی روی آوریم. ما مقامات کره جنوبی را در این فرآیند مسئول می‌دانیم.
همتی گفت: درآمدهای حاصل از صادرات خود را در در بانک‌های کره جنوبی دریافت کرده‌ایم، اما مساله این است که منابع ما به طور غیرقانونی در بانک‌های کره‌ای مسدود شده است.
وی افزود: قصد داریم از منابع خود در بانک‌های کره‌ای برای خرید مواد غذایی و پزشکی استفاده کنیم که صراحتا مشمول تحریم‌های یکجانبه ایالات متحده نمی‌شوند.
رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: بانک‌های کره‌ای با خیال راحت تعهدات خود را زیر پا می‌گذارند و به توافقات مالی بین‎المللی رایج عمل نمی‌کنند و تصمیم گرفته‌اند وارد بازی سیاست شوند.
وی  اظهار کرد: میلیاردها دلار در کره جنوبی داریم. این منابع متعلق به ماست و ما حق ویژه داریم که آنها را برای واردات دارو و مواد غذایی استفاده کنیم.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399