سه شنبه, 20 خرداد 1399 ساعت 10:12
کد خبر: 71794

مجوز انتشار دومین مرحله از اوراق رهنی بانک مسکن صادر شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عضو هیات مدیره بانک مسکن از آمادگی این بانک به منظور انتشار دومین مرحله از اوراق رهنی خبر داد.

به گزارش سنا، سیدمحسن فاضلیان با اشاره به اینکه بانک مسکن برای دومین‌بار اقدام به انتشار اوراق رهنی در بازار سرمایه می‌کند، گفت: این مهم در راستای نامگذاری سال ۹۹ به نام سال «جهش تولید» از سوی مقام معظم رهبری و دستورات ایشان و عملگرایی به منظور تغییر محسوس در زندگی مردم و محورهای هفت‌گانه اولویت‌های وزارت راه‌‍وشهرسازی جهت اثرگذاری در بخش مسکن و تقویت بخش‌های مختلف اقتصاد کشور صورت گرفته است.
وی افزود: بانک مسکن به عنوان بازوی اجرایی وزارت راه ‌و شهرسازی نقشی بی‌بدیل در تخصیص بهینه و به موقع منابع به بخش‌های کارآمد مسکن دارد که از این مسیر تحریک سایر بخش‌های تولیدی کشور را به ارمغان خواهد آورد.
فاضلیان با اشاره به موافقت اصولی صادرشدن انتشار این اوراق در هفته گذشته از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: این مهم دومین پیوند بانک مسکن و بازار سرمایه است. به موجب مجوز اخذشده بانک مسکن اقدام به انتشار ۱۰۰۰ میلیارد تومان اوراق رهنی دو ساله و با نرخ سود اسمی ۱۶درصد کرده است و این مبلغ را صرف اعطای تسهیلات فروش اقساطی به مشتریان خود می‌کند.
عضو هیات مدیره بانک مسکن اظهار کرد: این اوراق رهنی به پشتوانه حدوداً یک‌هزار و یکصد میلیارد تومان تسهیلات فروش اقساطی بانک مسکن است که نقدینگی قابل توجهی را برای بانک مسکن به دنبال خواهد داشت.
فاضلیان افزود : اوراق رهنی بانک مسکن با اخذ مجوز از بانک مرکزی در راستای ضوابط ناظر بر انتشار اوراق رهنی مصوب شورای پول و اعتبار و در بازار سرمایه و با تبعیت کامل از مقررات بازار سرمایه در دستورالعمل انتشار اوراق رهنی مصوب سال ۱۳۹۴ سازمان بورس و اوراق بهادار منتشر می‌شود.
عضو هیات مدیره بانک مسکن همچنین اظهار کرد: بانک مسکن در نقش عاملیت وصول اوراق اقدام به جمع‌آوری مبلغ اقساط از مشتریان و پرداخت به SPV اوراق کرده است و در نقش ضامن اوراق مسوولیت ۱۰۰درصدی پرداخت اصل و سودهای اوراق را به سرمایه‌گذاران دارد.
همچنین این اوراق با مشارکت همه‌جانبه مجموعه بانک مسکن با قبول تعهد پذیره‌نویسی و بازارگردانی از سوی شرکت تامین سرمایه بانک مسکن و عاملیت فروش با شرکت کارگزاری بانک مسکن منتشر می‌شود.
فاضلیان فرآیند چند ساله انتشار این مرحله از اوراق رهنی را یادآور شد و افزود: پس از انتشار اولین مرحله اوراق رهنی بانک مسکن در تیر سال ۱۳۹۵ و با توجه به استقبال گسترده فعالان بازار از این ابزار نوین تامین مالی در کشور، بانک مسکن دومین مرحله از اوراق رهنی را در دستور کار خود قرار داده است و فرآیند تهیه گزارش توجیهی را آغاز کرد که با توجه به حساسیت موضوع اقدامات اخذ تاییدیه سازمان حسابرسی در خصوص گزارش توجیهی و صدور مجوز بانک مرکزی تا روزهای پایانی سال ۱۳۹۸ به طول انجامید.
وی افزود: همزمان با آغاز سال جدید درخواست موافقت اصولی به سازمان بورس و اوراق بهادار داده شد که ماحصل آن، موافقت اولیه این سازمان با انتشار این اوراق است.
فاضلیان با اشاره به اینکه اجرایی‌سازی انتشار این اوراق مستلزم انجام برخی مقدمات از جمله انعقاد قراردادهای مرتبط با اوراق SPV است، خاطر نشان کرد: ان شاء‌الله در تیر ماه سال جاری شاهد انتشار این اوراق در بازار فرابورس ایران و با مشارکت همه‌جانبه نهادهای مالی فعال در بازار سرمایه خواهیم بود.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399