سه شنبه, 20 خرداد 1399 ساعت 09:52
کد خبر: 71784

صندوق واسطه‌گری مالی یکم از اول تیر قابل معامله می‌شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی از قابلیت دادوستد واحدهای صندوق واسطه گری مالی یکم به مردم از اول ماه آینده در بورس خبر داد.

در ابتدای انتشار اخبار واگذاری سهام دولت در قالب صندوق‌های قابل معامله در بوررس، موسوم به ETF، اعلام شده بود که خریداران واحدهای این صندوق‌ها تا دو ماه نمی‌توانند آنها را معامله کنند که بعدا این محدودیت به یک ماه کاهش یافت.
عباس معمارنژاد، معاون امور بیمه و بانک و شرکت‌های دولتی وزیر اقتصاد، در گفت‌وگو با فارس، در مورد اینکه چه زمانی واحدهای خریداری‌شده صندوق واسطه‌گری مالی یکم قابل معامله می‌شوند، گفت: تا آخر این هفته ETFهای واگذارشده به مردم تعیین وضعیت می‌شود و از اول تیر این واحدهای سرمایه‌گذاری از طریق بورس قابل معامله و خرید و فروش می‌شوند.
دولت در راستای واگذاری سهام خود در شرکت‌های دولتی و بانک‌ها اولین ETF صندوق قابل معامله بورسی به نام صندوق واسطه‌گری مالی یکم را طراحی کرد که برای هر دارنده کدملی تا سقف 2 میلیون تومان از طریق شبکه بانکی و بورس واگذار کرد و قرار شد واحدهای این صندوق از تیرماه در بورس قابل خرید و فروش باشد.
عرضه صندوق واسطه‌گری مالی یکم به عنوان فروش داریی‌های دولت پس از تصویب هیات وزیران در اوائل فروردین کلید خورد. بر اساس طرح اولیه فرجه زمانی دو ماهه برای قابلیت فروش این صندوق‌ها پیش‌بینی شده بود اما در ادامه این دوره استراحت به یک ماه تقلیل یافت. نظر به پایان پذیره‌نویسی این صندوق در 31 اردیبهشت 99، مهلت یک‌ماهه در آخر خرداد به پایان می‌رسد.
به گفته معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی باقیمانده سهام دولت در سه بانک ملت، تجارت و صادرات به علاوه باقیمانده سهام دولت در بیمه البرز و بیمه اتکایی امین جمعاً به ارزش 23 هزار میلیارد تومان برآورد شده بود که قرار بود این سهام در قالب صندوق واسطه‌گری مالی یکم و با تخفیف 20 تا 30 درصد به عموم مردم واگذار شود که در اولین تجربه از واگذاری اینگونه واحدها بیش‌ از 3.5 میلیون نفر از شهروندان ایرانی شرکت کردند و هنوز کار تسویه و اختصاص واحدها به خریداران به طور کامل انجام نشده و قرار است از اول تیرماه 99 این واحدهای صندوق واسطه‌گری مالی در پرتفوی دارایی‌های افراد قرار گیرد و افراد بتوانند دارایی‌های خود را از طریق بورس خرید و فروش کنند.
همچنین طبق اعلام قبلی معاون وزیر اقتصاد قرار است در نیمه اول امسال دو ETF دیگر به نام‌های صندوق واسطه‌گری پالایشی مرکب از باقیمانده سهام دولت در 4 پالایشگاه تهران، تبریز، بندرعباس و اصفهان و صندوق واسطه‌گری فلزی (شامل باقیمانده سهام دولت در شرکت فولاد مبارکه، ملی مس ایران، ایران‌خودرو و سایپا) با تخفیف 20 تا 30 درصدی به همه دارندگان کدملی ایرانی واگذار شود. این اقدامات در راستای واگذاری تصدی‌های دولتی به مردم و گسترش فرهنگ سهامداری و مالکیت در بین مردم و از طرفی تأمین مالی دولت از طریق بورس انجام می‌شود.
 


نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399