دوشنبه, 19 خرداد 1399 ساعت 10:59
کد خبر: 71741

هدف‌گذاری تورم، نقشه راه سرمایه گذاران است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

یک کارشناس اقتصادی با بیان این که هدف گذاری تورم یک راهبرد شجاعانه و تصمیم صحیح از سوی بانک مرکزی است، اعلام کرد : این هدف گذاری یک نقشه راه برای سرمایه گذاران است.

هادی حق شناس با بیان اینکه هدف گذاری تورم یک راهبرد شجاعانه و تصمیم صحیح از سوی بانک مرکزی است، اظهار داشت: این راهبرد یکی از سیاست‌های متقنی است که حداقل در دو دهه اخیر از سوی بانک مرکزی اتخاذ شده و تصمیم عملیاتی بزرگی است که برای همیشه ماندگار خواهد ماند.
این کارشناس بازارهای مالی در ادامه افزود: گرچه ساماندهی بانک‌های نظامی هم یک اقدام جسورانه بود که در حال نهایی شدن است ولی هدف گذاری تورم یک دستاورد بزرگ است و مهم نیست که در پایان سال عدد 22 درصد یا هر عدد دیگری باشد، بلکه این نکته مهم است که سرمایه گذاران رفتار دولت را تخمین بزنند، برآورد کنند و حتی پیش بینی کنند.
وی تصریح کرد: چیزی که در اقتصاد ایران وجود ندارد قطعیت‌ها و آن چیزی که وجود دارد عدم قطعیت‌ها است، بنابراین در این وضعیت سرمایه‌گذاران نمی‌دانند که بالاخره رشد اقتصادی، نقدینگی، تورم، بودجه عمرانی و ... چه عددی است و این عدم قطعیت‌ها باعث می‌شود مردم هر روز به دنبال سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی متفاوت و کالاهای سرمایه‌ای هستند و نمی‌دانند دلار یا سکه، طلا و سهام بخرند یا بر روی زمین و مسکن سرمایه گذاری کنند.
حق شناس در خصوص آسیب‌هایی که از طریق بی‌ثباتی و عدم قطعیت‌ها در اقتصاد شکل می‌گیرد نیز اظهار داشت: در شرایط بی‌ثباتی و عدم قطعیت‌ها مردم چشم انداز روشنی ندارند و یا حداقل چشم انداز میان مدت ندارند و این تصمیم که برای تورم هدف گذاری شده به نظرم یک اقدام علمی است و یکی از آثار مثبت آن این است که سرمایه گذاران می‌توانند تصمیم بگیرند که در کدام بازارها می‌توانند سرمایه گذاری کنند.
این تحلیلگر اقتصادی درخصوص چشم انداز این تصمیم بانک مرکزی نیز معتقد است: اگر بانک مرکزی بتواند در سال‌های آینده نیز این روش را ادامه دهد، سیاست‌های مالی و بودجه‌ای را همسوی سیاست‌های پولی خواهد کرد. در دنیا هر زمان که سیاست های مالی و پولی همسو با سیاست های بودجه‌ای شد تورم کنترل شده است و اساس این مساله که عنوان می‌شود بانک مرکزی باید مستقل باشد این است که بانک مرکزی بتواند سیاست گذاری‌های هدفمند و اصولی را بدون هیچ گونه فشاری با هدف تثبیت متغییرهای اصلی اقتصاد و رشد اقتصادی پیاده سازی کند.


منبع: ایلنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399