چهارشنبه, 31 ارديبهشت 1399 ساعت 09:59
کد خبر: 71139

رئیس اتاق بازرگانی تهران: حذف بروکراسی درس مهم کرونا برای اقتصاد ایران بود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رئیس اتاق بازرگانی تهران می‌گوید با وجود آنکه کرونا برای اقتصاد ایران در بسیاری از کشورهای جهان شرایط دشواری به وجود آورد، اما یک درس مهم داشت و آن امکان مدیریت اقتصاد با حذف بسیاری از بروکراسی‌ها بود.

به گزارش ایسنا، مسعود خوانساری امروز در نخستین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در سال ۱۳۹۹ بیان کرد: در کشور ما برای راه‌اندازی یک واحد تولیدی یا آغاز فعالیت اقتصادی به روزهای طولانی و دوندگی در دستگاه‌های مختلف نیاز است، اما در جریان کرونا دیدیم که دولت در فاصله چند ساعت مجوز تولید الکل و راه‌اندازی خطوط مربوط به تولید محصولات مقابله با کرونا را صادر کرد و در کنار تامین نیازهای داخلی شرایط برای سرمایه‌گذاران نیز فراهم شد.
وی با بیان این‌که می‌توان از دوران کرونا درس گرفت، اظهار کرد: یکی از اصلی‌ترین این درس‌ها باید کوچک و چابک‌کردن دولت باشد. می‌توان این مسیر را در ماه‌های پیش‌رو نیز ادامه داد که قطعا برای اقتصاد ایران اهمیت فراوانی خواهد داشت.
رئیس اتاق بازرگانی تهران با بیان این‌که سال پیش‌رو برای اقتصاد ایران سالی دشوار است بیان کرد: براساس آخرین ارزیابی‌ها میزان نقدینگی کشور به بیش از ۲۴۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است که قطعا سرگردان شدن آن می‌تواند برای اقتصاد مشکلات جدی به وجود بیاورد. ما در سال‌های گذشته دیدیم که ورود این نقدینگی به بازارهایی مانند طلا، ارز و خودرو می‌تواند چه مشکلاتی ایجاد کند.
خوانساری ادامه داد: در کنار نقدینگی کسری بودجه که با توجه به کاهش درآمدهای نفتی و رکود حاصل از کرونا رخ می‌دهد نیز قابل ارزیابی است. از این‌رو استفاده از تمام گزینه‌های موجود برای دولت در عبور از این شرایط اهمیت فراوانی خواهد داشت.
رئیس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به رونق بازار پول در هفته‌های گذشته اظهار کرد: این بازار توانسته رکوردهای قابل توجهی را ثبت کند. اما دولت باید برای تداوم این مسیر از بازار مراقبت کند و در کنار واگذاری سهام مالکیتی، سهام مدیریتی خود را در بازار عرضه کند و با افزایش عرضه‌های اولیه به بازار بورس عمق بیشتری بدهد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399