چهارشنبه, 31 ارديبهشت 1399 ساعت 09:31
کد خبر: 71123

جزئیات اجرای مصوبه مالیاتی ستاد کرونا

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سازمان امور مالیاتی نحوه اجرای مصوبه مالیاتی ستاد ملی کرونا درباره موعدهای مقرر در قانون مالیات‌های مستقیم و قانون مالیات بر ارزش افزوده را مشخص کرد.

ستاد ملی مدیریت کرونا در جلسه هفتم اردیبهشت 1399 تصمیماتی اقتصادی را به تصویب رسانده است که در بند سوم این بخش از مصوبات آمده است: «موعدهای مقرر در قانون مالیات‌های مستقیم و مالیات بر ارزش افزوده نسبت به تسلیم اظهارنامه‌های مالیاتی و رسیدگی‌های مالیاتی که مهلت انقضای آن از 1/2/99 لغایت 31/4/99 بوده است، به مدت دو ماه و حداکثر تا پایان شهریور ماه سال 1399 تمدید می‌شود و کلیه احکام قانون مرتبط، بر این تمدید مترتب می‌باشد.»
امیدعلی پارسا، رئیس سازمان امور مالیاتی کشور در بخشنامه‌ای که بیست‌ونهم اردیبهشت به ادارات کل مالیاتی ابلاغ شده، نحوه اجرای این مصوبه را در 5 بند مشخص کرد.
در بند 1 بخشنامه یادشده آمده است: «موعدهای تعیین‌شده در قانون مالیات‌های مستقیم در رابطه با تسلیم اظهارنامه‌های مالیاتی و پرداخت مالیات مربوط به موضوع مواد 26، 80، 100، 110، 116 و 126 که مهلت انقضای آن در فواصل زمانی 01/02/1399 لغایت 31/04/1399 می‌باشد، به مدت دو ماه اضافه می‌شود. ضمنا در رابطه با ماده 88 قانون یادشده تمدید مهلت مذکور صرفا در خصوص موعد تسلیم اظهارنامه می‌باشد.»
بر اساس این بند از بخشنامه رئیس سازمان امور مالیاتی مواعد تمدید‌شده به این شرح است:

اظهار نامه مالیات بر ارث

ماده 26 قانون مالیات‌های مستقیم که در مشمول مصوبه ستاد ملی مدیریت کرونا قرار گرفته، درباره اظهارنامه مالیات بر ارث است و مقرر می‌دارد که «وراث متوفی (منفردا یا مجتمعا) یا ولی یا امین یا قیم یا نماینده قانونی آنها موظفند به منظور کسر هزینه‌های کفن و دفن در حدود عرف و عادات و واجبات مالی و عبادی در حدود قواعد شرعی و دیون محقق متوفی از ماترک موضوع ماده (17) این قانون، ظرف مدت یک سال از تاریخ فوت متوفی اظهارنامه‌ای حاوی کلیه اقلام ماترک با تعیین ارزش روز زمان فوت و تصریح مطالبات و بدهی‌ها طبق فرم نمونه مخصوصی که از طرف سازمان امور مالیاتی کشور تهیه می‌شود»، به اداره امور مالیاتی صلاحیتدار تسلیم کند.

مالیات بردرآمد املاک

مطابق ماده 80 قانون مالیات‌های مستقیم ، کسانی که از حق واگذاری ‌محل درآمد درآمد به دست آورده‌اند، همچنین مشمولان ماده 74 این قانون (نقل و انتقال حقوق زمینی که بر اساس عرف محل در تصرف یک شخص است)، باید اظهارنامه مالیاتی ‌خود را تا سی روز پس از انجام معامله از روی نمونه‌ای که از طرف سازمان امور مالیاتی کشور تهیه و در دسترس آنها قرار می‌گیرد، تنظیم کنند و تحویل دهند. همچنین اظهارنامه درباره سایر درآمدهای ناشی از درآمد املاک موضوع مواد 52 تا 80 باید تا پایان تیر تحویل شود.

مالیات بر درآمد مشاغل

بر اساس ماده 100 قانون مالیات‌های مستقیم، مودیان مشمول مالیات بر درآمد مشاغل موضوع مواد 93 تا 104 مکلف‌اند اظهارنامه مالیاتی مربوط به فعالیت‌های شغلی خود را در یک سال مالیاتی برای هر واحد شغلی یا برای هر محل جداگانه طبق‌ نمونه‌ای که وسیله سازمان امور مالیاتی کشور تهیه خواهد شد تنظیم و تا آخر خرداد سال بعد به اداره امور مالیاتی محل شغل خود تسلیم کنند.

مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی

ماده 110 قانون مالیات‌‌های مستقیم مقرر کرده است: «اشخاص حقوقی مکلف‌اند اظهارنامه و ترازنامه وحساب سود و زیان متکی به دفاتر و اسناد و مدارک خود را حداکثر تا چهار ماه پس از سال مالیاتی همراه با فهرست هویت شرکا و سهامداران و حسب مورد میزان سهم‌الشرکه یا تعداد سهام و نشانی‌ هر یک از آنها را به اداره امور مالیاتی که محل فعالیت اصلی شخص ‌حقوقی در آن واقع است تسلیم و مالیات متعلق را پرداخت نمایند.»
همچنین بر اساس ماده 116 این قانون مدیران تصفیه مکلف‌اند ظرف شش ماه از تاریخ انحلال (تاریخ ثبت انحلال شخص حقوقی در اداره ثبت شرکت‌ها) اظهارنامه مالیاتی مربوط به آخرین دوره عملیات شخص حقوقی را براساس ماده (115) این قانون تنظیم و به اداره امور مالیاتی مربوط ‌تسلیم و مالیات متعلق را پرداخت کنند.

مالیات بر درآمد اتقاقی

بر اساس ماده 126 قانون مالیات‌های مستقیم، صاحبان درآمدهای اتفاقی مکلف‌اند در هر سال اظهارنامه مالیاتی خود را در مورد منافع موضوع ماده (123) این قانون تا آخر ‌اردیبهشت ماه سال بعد و در سایر موارد تا پایان ماه بعد از تاریخ تحصیل درآمد یا تعلق منافع به اداره امور مالیاتی مربوط تسلیم و مالیات متعلق را بپردازند.‌
در ماده 123 نیز آمده است: «در صورتی که منافع مالی به طور‌ دائم یا موقت‌ بلاعوض به کسی واگذار شود انتقال‌گیرنده مکلف است مالیات‌ منافع هر سال را در سال بعد پرداخت نماید.»

سایر بندهای بخشنامه

بر اساس بند 2 بخشنامه اخیر رئیس سازمان امور مالیاتی، «موعد مقرر قانونی تسلیم اظهانامه قانون مالیات بر ارزش افزوده مربوط به دوره اول (بهار) سال 1399 و نیز مهلت پرداخت مالیات و عوارض متعلقه تا پایان روز شنبه مورخ 15/06/1399» تعیین شده است.
در بند 3 این بخشنامه هم آمده است: «پرونده‌هایی که مهلت رسیدگی آنها در فواصل 01/02/1399 لغایت 31/04/1399 منتقضی می‌شود، دو ماه به مهلت رسیدگی آنان اضافه می‌‌گردد.
بند چهارم بخشنامه هم مقرر کرده است: «پرونده‌هایی که در اجرای این مصوبه دو ماه به مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی آنان اضافه شده است، مدت مذکور به مهلت رسیدگی آنان نیز اضافه می‌شود.
مطابق بنده پنجم بخشنامه هم «مهلت تسلیم گزارش حسابرسی موضوع ماده 27 قانون مالیات بر ارزش افزوده دوره بهار سال 1399 حداکثر تا پایان روز سه‌شنبه 15/7/1399 تعیین و مهلت صورت‌های مالی حسابرسی‌شده موضوع ماده 272 قانون مالیت‌های مستقیم نیز با توجه به تمدید مهلت تسلیم اظهارنامه مربوطه، همراه با اظهارنامه مالیاتی و یا حداکثر ظرف سه ماه پس از مهلت انقضای اظهارنامه می‌باشد.»

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399