دوشنبه, 29 ارديبهشت 1399 ساعت 09:25
کد خبر: 70997

صدور احکام رتبه بندی فرهنگیان نیازمند مصوبه دولت است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

به گفته وزیر آموزش و پرورش، صدور احکام فرهنگیان نیازمند مصوبه دولت است و به محض دریافت مصوبه این کار انجام می‌شود.

به گزارش عصراقتصاد، محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش در اولین نشست خبری خود بعد از شیوع کرونا با خبرنگاران، گفت: شرایط کرونا مجموعه بخش‌های اقتصادی فرهنگی آموزشی را متأثر کرد و با تعطیلی طولانی واحدهای آموزشی روبه‎رو بودیم و تلاش‌های متنوعی را به کار گرفتیم و مجموعه تدابیری که امکان‎پذیر بود به کار گرفته شد تا آموزش تعطیل نشود و تا پایان اردیبهشت مجموعه محتوای درسی ما از تلویزیون پخش می‌شود و بیش از ۲۷ میلیون بار محتوای دروس دانلود شده است. اما تلویزیون تعامل یکسویه است و برای انجام تکالیف و کنترل تکالیف ما سامانه شاد را راه‎اندازی کردیم و ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار دانش آموز به آن پیوستند.
وی ادامه داد: به انتهای سال تحصیلی نزدیک می‌شدیم و با توجه به اینکه ممکن بود کسانی به این آموزش‌ها دسترسی نداشتند ما توزیع بسته‌های یادگیری را داشتیم و در مناطق روستایی حتی زودتر آموزش‌های حضوری برگزار شد و در نهایت از روزشنبه مدارس سراسر کشور بازگشایی شد تا دانش‎آموزانی که نیاز به راهنمایی دارند در مدرسه حضور یابند.
به گفته وی بین ۹۵ تا صد در صد معلمان و دانش‎آموزان بین ۱۰ تا ۱۵ درصد روز گذشته در مدرسه حضور داشتند و مدارس ضدعفونی شد و گزارشی که دیروز گرفتیم امید بخش است.

پرداخت وام کم‌بهره به موسسان مدارس غیردولتی

وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره حقوق و مزایای معلمان مدارس غیردولتی گفت: معلمان در مدارس غیردولتی تحت حمایت ما هستند و اگر حق آنها زیر پا گذاشته شود قطعا برخورد خواهد شد. معلمانی که به علت کرونا شغل خود را از دست دادند یا دچار آسیب شدند، به ویژه در مدارس غیردولتی در صورتی که همکاران ما معلمان را در مدرسه حفظ کنند می‌توانند از تسهیلات وام کم بهره به میزان ۱۶ میلیون تومان استفاده کنند. درباره شایعات بازگشایی مدارس برای مافیای مدارس غیردولتی باید بگویم این مساله همانطور که می‌دانید شایعه است و قطعا مورد پیگیری خواهد بود.
وی درباره زیرساخت‌های آموزش مجازی در کشور و هشدار پلیس فتا درباره حضور دانش آموزان در فضای مجازی توضیح داد: ما با بحرانی مواجه شدیم که مأموریت آموزش و پرورش در معرض خطر قرار گرفت. روش‌های بدون مناقشه نداریم. ما باید تلاش می‌کردیم برای مخاطرات این مساله. خانواده‌ها باید کمک کنند. شبکه شاد انحصاری برای آموزش و پرورش است.
حاجی میرزایی گفت: روش‌هایی که استفاده کردیم در کشورهای دیگر بهره برده می‌شود. ما این مأموریت را داشتیم به سمت آموزش‌های الکترونیکی برویم. طبیعی است جایگزین آموزش‌های حضوری نمی‌شود. پس از بازگشایی مدارس این ظرفیت‌های مکمل استفاده می‌شود. شبکه شاد گسترده‌تر از شبکه تعاملی سیناست و امکانات بیشتری دارد.
وی افزود: تامین اینترنت رایگان برای شاد و بحث تبلت و سیم کارت دانش‎آموزی به عهده وزارت ارتباطات گذاشته شد. این وزارتخانه در کنار ما بوده و قطعا زین پس هم در کنار ما خواهد بود. نهادهای رسمی و خیریه و ‌سمن‌ها به کمک دانش آموزان آمدند.

شبکه شاد بیش ۶۵ درصد نیازهای ما را پاسخ داد

حاجی میرزایی درباره برنامه‌ها و سناریوهای آینده  آموزش و پرورش به ویژه در مهر ماه گفت: هر تصمیمی درباره بسته بودن و بازگشایی مدرسه باشد در ستاد مقابله با کرونا اتخاذ می‌شود. به هر حال باید با روش‌های مختلف آموزش ادامه پیدا کند. هیچ کدام از روش‌ها نمی‌تواند به طور صد در صد آموزش را پوشش دهد اما تلاش شد با روش‌های مختلف حداکثر پوشش آموزشی صورت بگیرد. در این میان شبکه آموزش در صدر شبکه‌های پر مخاطب قرار گرفت و شبکه شاد بیش ۶۵ درصد نیازهای ما را پاسخ داده است.
وی خاطر نشان کرد: ما یک مرکز تلفن گذاشتیم که هر روز برای رفع اشکالات تدبیر شود، تا کنون سعی شد مشکلات زیادی که شبکه شاد در روزهای اول داشت حل شود. بیش از سه میلیارد و ۲۰۰ میلیون پیام در این شبکه مبادله شده است‌ و اینها نشان می‌دهد که شبکه کار می‌کند و قطعا برای رفع کاستی‌های آن تلاش می‌شود. ما باید ضرورت این زیست بوم جدید را به رسمیت بشناسیم و اگر مشکلی دارد از نهادهای دیگر مانند وزارت ارتباطات بخواهیم به ما کمک کنند.

پولی که برای کلاس‌های برگزار نشده دریافت شده باید باز گردانده شود

وزیر آموزش و پرورش درباره بازگرداندن پول های سرگردان مانند شهریه مدارس و سرویس رفت و آمد، خاطر نشان کرد: هر مدرسه‌ای میزانی پول دریافتی از دانش‌آموزان داشته است. برخی از هزینه‌ها بابت خدمات آموزشی است که در اختیار دانش آموزان قرار گرفته است. پولی که برای خدمات بیشتر اخذ شده درست  بوده است اما پولی که برای کلاس‌های برگزار نشده دریافت شده باید باز گردانده شود. اگر تخلفی در این زمینه باشد برخورد خواهد شد، همچنین باید پول سرویس مدارس باز گرداننده شود.
حاجی میرزایی درباره هدایت تحصیلی بیان کرد: مطابق سال‌های گذشته از طریق سامانه‌های لازم این کار انجام خواهد شد و قطعا مشاورین مدارس در این زمینه فعال خواهند بود، بنابراین شیوه هدایت تحصیلی مانند سال گذشته است.
وی درباره حمایت از رسانه‌ها اضافه کرد: ما همواره تصمیم بر پرهیز از شکایت از رسانه‌ها داشتیم زیرا به هر حال پاسخگویی وظیفه آموزش و پرورش است. همچین لازم به ذکر است که ما توافقی با کانون وکلا امضا کردیم که خدماتی را به شکل رایگان و نیمه رایگان در اختیار فرهنگیانی که با مشکل مواجه شده‌اند ارائه خواهد داد. علاوه بر این حکم تخلف برخی از همکارانی که به مشکل بر خوردند نیز اصلاح شده است.

به شایعات تعطیلی مدارس در مهر۹۹ توجه نکنید

حاجی میرزایی سناریوهای آموزش و پرورش برای وضعیت مدارس از مهرماه سال آینده گفت: تجربیات اخیر را مدون و اشکالات را احصاء می کنیم تا در صورت وقوع تعطیلات احتمالی سریعا عمل کنیم. درخواستم این است که درباره تعطیلی مدارس منحصرا به مصوبات ستاد ملی کرونا توجه کنید و به شایعات توجه نکنید. در فاصله بین ۲۷ اردیبهشت تا ۲۷ خرداد مدارس آماده خدمات رسانی به دانش آموزان برای رفع اشکال درسی هستیم.
وزیر آموزش و پرورش درباره اینکه برخی خانواده ها قصد دارند سال آینده معلم خصوصی بگیرند و فرزندشان را به مدرسه نفرستند گفت:
خانواده ها مطمئن باشند که سلامت دانش آموزان برای ما اصل مهم است و به تمام پروتکل‌ها و نکات بهداشتی وزارت بهداشت پایبند هستیم.

صدور احکام نیازمند مصوبه دولت است

حاجی میرزایی درباره ترمیم رتبه‌بندی معلمان گفت: برای اجرای یک فوق العاده شغل برای معلمان رایزنی‌هایی صورت گرفته و امید است ظرف یکی دو هفته آینده نتایج را اعلام کنیم. این امر نیازمند مصوبه هیئت وزیران است.
وی درباره زمان صدور احکام فرهنگیان گفت: این امر نیازمند مصوبه دولت است و به محض دریافت مصوبه این کار انجام می‌شود. قبلا در سازمان برنامه این برداشت وجود داشت که این کار بدون مصوبه دولت قابل انجام است، اما باید مصوبه هیئت وزیران دریافت شود.

متوسط دریافتی معلمان همچون سایر کارمندان است

وی در ادامه با اشاره به اینکه متوسط دریافتی معلمان با سایر کارکنان یکسان است افزود: تفاوت این است که در دستگاه‌های دیگر دریافتی های غیرمستمر بیشتر است. بنابراین این گزاره که " حقوق معلمان نیمی از حقوق یک کارمند است" درست نیست.
وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه تلاش کردیم مطالبات معوق فرهنگیان از سال‌های گذشته را علیرغم مضایق مالی دولت  در سال ۹۸ تسویه کنیم گفت: تمام تلاش ما بهبود شرایط کاری معلمان است.
به گفته حاجی میرزایی تاخیری در پرداخت حقوق معلمان حق التدریس نیز ایجاد نشده است.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399