دوشنبه, 29 ارديبهشت 1399 ساعت 09:08
کد خبر: 70994

شافعی خواستار اولویت‌بندی منابع حمایتی، برای نجات بخش‌های مولد از بحران کرونا شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رئیس اتاق ایران معتقد است با توجه به محدودیت منابع در دسترس دولت و کشور برای حمایت از کسب‌وکارها در دوره شیوه کرونا، باید برای ارتقای تاب‌آوری و نجات حوزه تولید در برابر تبعات اقتصادی بحران کرونا، این منابع اولویت‌بندی شود و به بخش‌های مولد اختصاص یابد.

 به گزارش اتاق بازرگانی  ایران ، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: ارتقای تاب‌آوری و نجات بخش‌های مولد کشور در برابر تهدیدات اقتصادی ناشی از بحران کرونا، در گرو اولویت‌بندی کمک‌های حمایتی دولت و تخصیص هدفمند منابع محدود مالی و اعتباری موجود است.
شافعی تأکید کرد: ذکر این نکته ضرورت دارد که ایران در مواجهه با بحران ناشی از شیوع کرونا، با شرایط متفاوتی مواجه است. کشورمان در بزنگاه سخت تحریم‌ها با این چالش جدید مواجه شد. در خلال همین بحران نیز شاهد سقوط قیمت نفت بودیم که بر حجم مشکلات افزود. با این اوصاف، آنچه در قالب کمک‌های حمایتی برای اقتصاد و فضای کسب‌وکار در نظر گرفته شده است، بضاعت دولت در این حوزه بوده اما مدیریت همین منابع اندک نیز بسیار ضروری می‌نماید و تأکید بخش خصوصی نیز بر تدبیر مؤثر دولت است.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران یادآور شد: در نشستی که اخیراً فعالان اقتصادی با رئیس‌جمهور داشتند، بر اهمیت این مسئله تأکید کردیم و خواستار اولویت‌گذاری برای اعتباردهی به بخش‌های آسیب‌دیده شدیم. باید توجه داشت که شماری از بخش‌های تولیدی در بحبوحه این بحران، با رونق مواجه شدند. گروهی نیز حتی پیش از بروز این بیماری، خود بحران‌زده و بیمار بودند و اعطای تسهیلات، آن‌هم باوجود محدودیت منابع، به احیای آن‌ها منجر نخواهد شد. پس هر کمکی باید با مدنظر قرار دادن همه این مؤلفه‌ها انجام بگیرد تا کارآمدی لازم، حاصل شود.
شافعی تأکید کرد: باید بپذیریم که در سال‌های گذشته نیز همین بی‌توجهی به اولویت‌گذاری‌ها و هدفمند نمودن حمایت‌ها با رویکرد بهره‌وری و اثرگذاری حداکثری، باعث شد تا منابعی انبوه صرف و خرج شود اما اثرگذاری لازم ایجاد نگردد.
وی از کمیسیون‌های تخصصی اتاق‌های بازرگانی خواست تا بررسی‌های لازم را در این موضوع انجام داده و پیشنهاد‌های خود را به مراجع استانی و اتاق ایران، ارائه نمایند.

تأکید بر ایجاد مدیریت واحد در مرزهای کشور با هدف تسهیل صادرات

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در ادامه به مشکلات فعالان بخش خصوصی در حوزه صادرات نیز اشاره کرد و متذکر شد: در جلسه‌ای که اخیراً با معاون اول رئیس‌جمهور برگزار شد، این موضوع مورد اشاره قرار گرفت. تأکید ما بر توسعه تعاملات و ارتباطات با کشورهای همسایه و ارتقای دیپلماسی با هدف توسعه بخش صادرات بود.
شافعی ادامه داد: یکی از مسائلی که به پیشنهاد اتاق مشهد در این جلسه مطرح و پیگیری شد، مشکلات فعالان اقتصادی در مرزهای کشور بود. فقدان یک مدیریت واحد در مرزهای کشور باعث شده تا روند تجارت و به‌ویژه صادرات، در مقاطع مختلف با فراز و فرودهایی مواجه شود. این مسئله برای خراسان رضوی به‌عنوان یکی از استان‌های مرزی کشور، اهمیت زیادی دارد و به همین جهت مقرر شد تا ظرف دو هفته پیشنهاد‌های بخش خصوصی برای ساماندهی این حوزه، ارائه شود.
او یادآور شد: درخواست کلی بخش خصوصی، ایجاد یک مدیریت واحد در مرزهای کشور است تا از مداخله و تصمیم‌گیری‌های متناقض جلوگیری به عمل آید و امر تجارت تسهیل گردد.
رئیس اتاق مشهد با اشاره به چالش واحدهای تولیدی در موضوع تأمین سرمایه در گردش و دسترسی به مواد اولیه، خاطرنشان کرد: شرایط دشواری برای تخصیص وام‌های حمایتی دولت مدنظر قرار گرفته که با واقعیت موجود هم‌خوانی ندارد. بسیاری از واحدهای تولیدی در حال حاضر با بحران مواد اولیه مواجه هستند و به‌رغم رونق بازار، در تأمین نیاز خط تولید خود گرفتار آمده‌اند.
شافعی در پایان یاد چهره‌های اقتصادی که در روزها و ماه‌های اخیر دار فانی را وداع گفته‌اند را گرامی داشت و تأکید کرد: اگرچه این بحران مجال برگزاری مراسمی درخور این چهره‌های خدمتگزار را از ما دریغ کرد اما امیدواریم در آینده بتوانیم بزرگداشت‌هایی را برای ادای دین به آن‌ها در اتاق بازرگانی برگزار کنیم.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399