سه شنبه, 23 ارديبهشت 1399 ساعت 10:00
کد خبر: 70796

چالش های راه اندازی بورس املاک از زبان معاون وزیر اقتصاد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه از آنجایی که واحدهای مسکونی در یک مجتمع قیمت یکسانی ندارند راه اندازی بورس املاک و مسکن را با مشکلاتی در نرخ گذاری عنوان کرد.

محمدعلی دهقان دهنوی در گفت‌وگو با ایلنا درباره امکان راه اندازی بورس املاک و مسکن اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های کالاهای وارد شده به بازار سرمایه استاندارد و مشابه بودن واحدهای آن کالا است.
وی افزود:‌ سهام شرکتی که وارد بورس می‌شود باید کاملا استاندارد و مشابه با هم باشند و به همین دلیل است که می‌توان یک قیمت بر روی آن هر سهم گذاشت اما از آنجایی که واحدهای مسکونی در یک مجتمع قیمت یکسانی ندارند، بنابراین راه اندازی بورس املاک و مسکن با مشکلاتی در نرخ گذاری مواجه می‌شود. 
معاون اقتصادی وزارت اقتصاد ادامه داد: حتی واحدهای مجاور هم در داخل یک مجتمع ممکن است دارای تفاوت‌هایی باشند، بنابراین از نرخ پذیری استانداردی در بازار سرمایه برخوردار نیستند و این معظل بورس املاک است.
دهقان دهنوی با بیان اینکه با اعمال تمایزهایی و اجرای ابتکاراتی می‌توان در زمینه راه اندازی بورس املاک  اقداماتی انجام داد، گفت: اخیرا به نقل از وزیر اقتصاد اخباری مبنی بر راه اندازی بورس املاک و مسکن منتشر شده است و این بستر و روشی برای واگذاری دارایی مازاد دولت و شرکت‌‌های دولتی خواهد بود.   
وی افزود: برخی از املاک دولتی وسعت زیادی دارند به طوری که ممکن است فقط یکی از دارایی‌های دولت قطعه زمین20 هزار متری در منطقه شهری باشد که ارزش زیادی دارد و فروش آن سخت است. قیمت بالای این دارایی‌ها باعث شده با عدم تقاضا مواجه شوند اما اگر بتوان این املاک را به قطعات کوچک‌تری تبدیل کرد امکان معامله آنها در بورس ایجاد می‌شود.
معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه باید ساز و کاری اتخاذ شود تا تفاوت‌ها واحدهای سهام مسکن و املاک حتی بسیار اندک رفع شود تا قابلیت معامله پیدا کنند، گفت: طراحی این ساز و کار با سازمان بورس است اما برای مثال می‌توان با لحاظ و اعمال ضرایبی برای طبقات یک آپارتمان نسبت به قیمت گذاری واحدها اقدام کرد.
دهقان‌دهنوی درباره تعیین تکلیف خانه‌های دوم (مانند ویلاها)در قانون اخذ مالیات از خانه‌های خالی اظهار داشت: در این قانون، مالیات فقط بر خانه‌های خالی اعمال می‌شود و شناسایی خانه‌هایی دوم مانند خانه‌های اول امکان پذیر نیست.
وی با بیان اینکه مالیاتی به خانه‌های دوم تعلق نمی‌گیرد، ادامه داد: خانه دوم مالیات ندارد.
لازم به ذکر است فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی در حاشیه نشست بررسی فرصت‌های استفاده از ظرفیت بازار سرمایه برای تأمین مالی بنگاه‌ها خبر از راه داندازی بورس املاک و مسکن به زودی جهت واگذاری املاک مازاد دولت از طریق این بورس مستقل داده بود.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399