دوشنبه, 15 ارديبهشت 1399 ساعت 11:40
کد خبر: 70484

سناریوی آموزش و پرورش برای موج دوم کرونا در پاییز

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رضوان حکیم‌زاده معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگو با ایلنا، درباره بازگشایی مدارس در مهر با وجود اعلام معاون وزیر بهداشت مبنی بر وقوع قطعی موج دوم و سوم کرونا در پاییز گفت: در حال حاضر درباره بازگشایی مدارس در حال کار کردن روی برنامه‌هایی هستیم که هنوز نهایی نشده است.

وی در ادامه بیان کرد: قطعا در رابطه با شرایط مختلفی که ممکن است، اتفاق بیافتد، روی برنامه‌های مختلف کار کردیم. با توجه به این که در یک زمان خیلی کوتاه و بحرانی، آموزش و پرورش دستاوردهای خیلی خوبی داشته، قطعا برنامه‌های ما این است که همیشه آماده باشیم و برای هر شرایط خاصی جدای از کرونا مثل آلودگی یا برودت هوا، اگر با شرایطی مواجه شدیم  که به هر دلیلی امکان حضور فیزیکی دانش‌آموزان در مدرسه وجود نداشت، بتوانیم آموزش را در بسترهای مختلف تداوم ببخشیم.
حکیم‌زاده افزود: چیزی که قطعی بوده این است که ما در هیچ شرایطی آموزش را تعطیل نخواهیم کرد و پیگیر این موضوع هستیم، اما اینکه با چه روشی و در چه بستری، باید ببینیم در زمان خودش شرایط چگونه است تا برنامه‌های مدون شده را اعلام کنیم.
معاون وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به این سوال که با وجود موج دوم شیوع کرونا در پاییز برنامه آموزش و پرورش برای آن ایام چیست؟ گفت: اکنون نمی‌توانم در این زمینه اظهارنظر قطعی کنم که برنامه آموزش و پرورش چه خواهد بود. اجازه بدهید قدری جلوتر برویم. چیزی که مهم بوده این است که شاید شرایط بحرانی، فرصتی برای نظام آموزشی کشور و آموزش و پرورش به وجود آورده تا بتواند برای تداوم آموزش مدیریت خوبی داشته باشد.
وی بیان کرد: قطعا تجربه‌هایی که در این شرایط به دست آورده‌ایم، به ما در شرایط دیگر هم کمک می‌کند. آموزش و پرورش برنامه بلندمدت دارد و به طور کلی آمادگی لازم برای تداوم آموزش در شرایطی که به هر دلیلی امکان حضور دانش‌آموزان در مدرسه وجود نداشته باشد، را داریم.
حکیم زاده گفت: آموزش و پرورش برای ایامی که به هر دلیلی مانند آلودگی هوا، برودت هوا و یا مسائل دیگر مداس تعطیل شد، سناریوهای مختلفی در نظر دارد و آن را جزو برنامه‌های بلند مدت خود تعریف کرده است.
معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش در پایان گفت: از پایان سال تحصیلی فعلی تا زمان بازگشایی مدارس فرصت خوبی است تا تجربه‌هایمان را بازبینی کرده و اشکالات آن را برطرف کنیم. همچنین فرصت مناسبی است تا به بسترهای متعدد و متنوع فکر کنیم و بتوانیم همه دانش‌آموزان را تحت پوشش قرار دهیم. اینکه دقیقا چه سناریویی انجام خواهد شد را در زمان خودش صحبت خواهیم کرد.

اجرای آزمایشی «مدرسه خوانا» در سال آتی

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش‌وپرورش در یک برنامه رادیویی نیز با بیان اینکه همه کودکان صرف نظر از میزان توانایی و یادگیری‌شان شایسته احترام، تقدیر و تکریم هستند گفت: در همین راستا بسته تحولی «مدرسه خوانا»، سال آینده در چند مدرسه به صورت آزمایشی اجرا می‌شود.
رضوان حکیم‌زاده با بیان اینکه آموزگاران ابتدایی سهم بسیار بزرگی در زندگی افراد ایفا می‌کنند گفت: همه ما که امروز مسئولیتی را بر عهده داریم وقتی به گذشته نگاه می‌کنیم متوجه می‌شویم که تاثیر معلمان به ویژه معلم کلاس اول خیلی پر رنگ است.
وی افزود: تاثیر معلمان فقط محدود به یک زمان خاص نمی‌شود و در تمام ایام سال معلمان نقش‌آفرینی می‌کنند حتی آن زمانی که تعطیل هستند. از زمانی که کودکان وارد مدرسه می‌شوند بعد از خانواده اولین ارتباط خودشان را با اجتماع بزرگتر توسط معلمان تجربه می‌کنند.
معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش‌وپرورش در ادامه بیان کرد: برای کلاس اولی‌ها ورود به مدرسه یک رویداد تربیتی مهم است و هر چقدر تلاش کنیم که این رویداد تربیتی با خاطرات خوش همراه شود و همه دانش‌آموزان پیام محبت، احترام و عزت‌نفس ما را دریافت کنند، در بزرگسالی، هم شهروندان مفیدی خواهند بود و هم می‌توانند مشکلاتشان را بهتر حل کنند. بسیاری از رفتارهای خوب افراد ناشی از همان برخوردهای اولیه‌ای است که در مدرسه تجربه می‌کنند.
وی افزود: کودکی که وارد مدرسه می‌شود نه خواندن می‌داند نه نوشتن؛ بعد از یک سال می‌تواند به خوبی بخواند و بنویسد. این تغییر اساسی که در بچه‌ها اتفاق می‌افتد با زحمت بسیار زیاد معلمان به دست می‌آید. در سال‌های بعد وقتی بچه‌ها بزرگتر می‌شوند خودشان می‌توانند تلاش کنند و راه بیفتند اما سهمی که معلم کلاس اول در ایجاد این تغییر دارد بی‌نظیر است.
حکیم زاده ادامه داد: به همان نسبت که تلاش‌های ارزشمند و نگاه مثبت می‌تواند تحولات خوبی را ایجاد کند، اگر بعضی از نکات تربیتی بخصوص بازخوردهایی که کودکان از معلمان و کادر مدرسه می‌گیرند رعایت نشود ممکن است که تاثیر منفی خود را هم داشته باشد.
معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش‌وپرورش تصریح کرد: آنچه که در دو، سه سال اخیر سعی کردیم روی آن تاکید کنیم دیدن همه دانش‌آموزان است. در نظام آموزشی ما رویه‌ای وجود دارد که بیشتر به شاگرد اول‌ها توجه می‌کنیم در حالی که همه کودکان صرف نظر از میزان توانایی و یادگیری‌شان شایسته احترام، تقدیر و تکریم هستند.
حکیم‌زاده ادامه داد: اگر به همه دانش‌آموزان نگاه فراگیر داشته باشیم کمک می‌کنیم که عزت‌نفس آنها حفظ شود و احساس ارزشمندی داشته باشند. احساس ارزشمندی باعث می‌شود که رضایت از زندگی از همان اوان کودکی شکل بگیرد و در آینده و زمانی که بزرگتر می‌شوند اثرات مثبت داشته باشد.
معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش‌ و پرورش اظهار کرد: در این راستا یک بسته تحولی را بر اساس سند تحول تحت عنوان «مدرسه خوانا» آماده کرده‌ایم که در این بسته به صورت خاص روی تقویت مهارت‌های خواندن، درک مطلب، بیان نظرات و احساسات، مهارت‌های نوشتن، ابراز وجود و آداب زندگی که در دوره ابتدایی بسیار مهم هستند تاکید شده است و سعی می‌کنیم در سال آینده به صورت آزمایشی در بعضی از مدارس اجرا کنیم.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399