دوشنبه, 01 ارديبهشت 1399 ساعت 08:49
کد خبر: 69894

اطلاعات تکميلي

  • نایب‌رئیس اتاق بازرگانی ایران:

در وضع فعلی موافق حذف ارز ترجیحی نیستم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نایب‌رئیس اتاق بازرگانی ایران معتقد است به دلیل شدت تحریم‎ها، محدودیت درآمدهای ارزی ناشی از کاهش فروش نفت، گرانی، بانی بودن دولت در تامین کالاهای اساسی مردم و به دلیل کنترل راه‌های تامین نیازهای اساسی مردم، اکنون  نمی‌توان پیشنهاد لغو ارز 4200 تومانی را مطرح کرد.

حسین سلاح ‎ورزی در گفت‌وگو با ایلنا در این باره گفت: به دلیل محدودیت در میزان ارز، از همان ابتدای مطرح شدن ارز 4200 تومانی موضع اغلب کارشناسان اقتصادی و اتاق بازرگانی به عنوان خانه بخش خصوصی این بود که با هدف تنظیم و تامین بازار، ارز 4200 تومانی فقط به کالاهای اساسی و ضروری مانند دارو اختصاص یابد؛ زیرا تامین ارز ۴۲۰۰ تومانی منجر به چند نرخی شدن ارز، توسعه امضاهای طلایی برای صدور مجوز و رانت می‌شد. اما این اتفاق رخ نداد و ارز 4200 تومانی به خودرو، لوازم بهداشتی و آرایشی و غیرضروری تعلق گرفت و افزایش قیمت کالاها و التهاب در بازار به همین دلیل بود.
وی با بیان اینکه تشکیل بازار ثانویه بهترین راهی بود که از همان روزهای اول باید اتفاق می‎افتاد، گفت: در این بازار صادرکنندگان ارز خود را عرضه می‎کنند بنابراین کسی که به این ارز نیاز دارد می‌تواند آن را در همین بازار تامین کند. بر این اساس مکانیسم ارزی بازار در میان‌مدت به تعادل می‌رسید و در نتیجه شاهد این میزان جهش در قیمت ارز نبودیم که متاسفانه پس از هدررفت منابع ارزی به اشتباه بودن این رویه پی برده شد.
سلا‌ح‌ورزی با بیان اینکه اکنون این ارز فقط به طیف محدودی از کالاهای اساسی و دارو اختصاص می‌یابد، گفت: موافق حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در وضع فعلی نیستم. اما تجربه نشان داده است که سیستم دونرخی بودن ارز موفق نخواهد بود زیرا تعیین قیمت کالاها بر اساس قیمت ارز در بازار آزاد است.
نائب‌رئیس اتاق بازرگانی ایران تاکید کرد: اما سیستم دو نرخی و چند نرخی بودن ارز موجب فساد و مخرب در اقتصاد است، که متاسفانه هر چند سال یک بار به بهانه شرایط‌های حساس و بحرانی این سیستم را اعمال می‌کنند. اما نیاز است که پس از بحران کرونا و زمانی که دولت از نظر عرضه و تقاضای ارز کشور به تعادل برسد و زمانی که بستر آن فراهم باشد، این سیستم لغو شود.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399