چهارشنبه, 20 فروردين 1399 ساعت 04:00
کد خبر: 69303

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس: ادامه تعطیلی صنایع سم بزرگی است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه دولت و مجلس شورای اسلامی باید برای پساکرونا فکری کنند، گفت که ادامه تعطیلی صنایع سم بزرگی است.

به گزارش خانه ملت، عزیز اکبریان در جلسه علنی روز گذشته اظهار کرد: حدود ۴۰ روز است که صنعت نیمه‌جان کشور تعطیل شده است. صنعت ما پویا و قدرتمند نبود که بگوییم با همه ظرفیت کار می‌کرد و امروز با تعطیلی مشکلی ندارد. ادامه تعطیلی صنایع یک سم بزرگ است. باید یکسری پروتکل‌های بهداشتی ابلاغ شود و صاحبان مشاغل و صنایع را وادار به رعایت آن کرد تا کشور از این حالت بیرون آید.

این نماینده مجلس شورای اسلامی توضیح داد: اگر قرار به قرنطینه بود باید دو ماه پیش انجام می‌شد نه این‌که تازه امروز صحبت از قرنطینه یک‌ماهه کنیم. این کار در آینده و در پسا کرونا مشکلات غیرقابل جبرانی را برای کشور ایجاد می‌کند. مهم آن است که مسائل بهداشتی رعایت شود کما این‌که اکنون هم با وجود تحریم‌ها توانسته‌ایم در مقایسه با کشورهای سایر دنیا وضعیت را کنترل کنیم.

اکبریان با بیان اینکه بسیاری از صاحبان صنایع و کسبه چک‌هایشان برگشت خورده است، ادامه داد: بسیاری از کسبه و صاحبان صنایع را دیده‌ایم که از ۱۰ و ۲۰ تا ۳۰۰ میلیون در طی دوماه گذشته چک برگشتی داشتند. چه‌طور می‌خواهید این وضعیت را جبران کنید؟ باید دولت و مجلس شورای اسلامی فکری برای پساکرونا کنند. این‌که گفته شده وام یک میلیون تومانی می‌دهند چه فایده‌ای دارد که دو روز است که تلویزیون هم مدام درباره‌ آن حرف می‌زند؟ اگر همین یک‌میلیون تومان را به بچه رئیس بانک مرکزی بدهند، قهر می‌کند. این مقدار پول تنها می‌تواند صرف خرید مایحتاج چند روز خانواده شود. باید چرخه تولید، اقتصاد و صنعت کشور را به حرکت درآورد.

وی تاکید کرد: اگر چرخه تولید، اقتصاد و صنعت کشور به مرور فعال نشود در آینده به نابودی کشیده می‌شود. اکنون بسیاری از کارخانجات و کسبه کارگران متعددی دارند که حداکثر می‌توانند سه‌ماه با این وضع حقوق دهند. آنهایی که مغازه‌های استیجاری داشتند دچار مشکل شده‌اند، صاحبان املاک حداکثر دو ماه اجاره نگیرند ولی آنها هم زندگی دارند. باید دولت یکسری پروتکل‌هایی را ارائه دهد و تصمیم‌گیری کند تا کشور به زودی از این وضعیت عبور کند. باید به سمت فعال‌شدن رویم. ما در سال جهش تولید هستیم نباید از همان ابتدای سال همش بگوییم همه چیز تعطیل شود.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به وضعیت خودروسازان اظهار کرد: قطعه‌سازان خودرو در ماه بالغ بر ۳۰۰ میلیارد حقوق می‌دهند خودروسازان هم در ماه ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیارد پرداخت می‌کنند، آنها  از کجا می‌خواهند پول بیاورند؟ تعطیل کردن به تولید ضربه می‌زند. پیشنهاد این است که وام‌های کم‌بهره با تسهیلات مناسب به کسبه و تولیدکنندگان داده شود.

وی در پایان گفت: کارکنان دولت بیشترین نیرو با کمترین بهره‌دهی را دارند. تا پایان رمضان با یک‌دوم ظرفیت و به صورت یک‌روز در میان کار کنند و به جای آن کارگران کارخانجات با ظرفیت کامل به کار خود ادامه دهند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399