چهارشنبه, 20 فروردين 1399 ساعت 06:00
کد خبر: 69300

فعالیت ایمیدرو بر روی 652 هزار کیلومترمربع پهنه‌های معدنی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معاون طرح‌های توسعه معدن و صنایع معدنی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران ( ایمیدرو) عنوان کرد که اکنون در 30 استان کشور در وسعت 652 هزار و 61 کیلومتر مربع پهنه‌های اکتشافی معدنی به این سازمان (کنسرسیوم) واگذار شده است.

به گزارش روابط عمومی ایمیدرو، محمد آقاجانلو گفت: امروز مساحت پهنه‌های معدنی در حال کار بالغ بر 384 هزار و 795 کیلومتر مربع و بقیه پهنه‌ها به وسعت 277 هزار و 766 کیلومتر مربع پس از انجام عملیات اکتشافی فاز یک و دو آزادسازی شده است.

وی یادآورشد: مساحت پهنه‌هایی که برای ادامه عملیات اکتشافی به مشارکت با بخش خصوصی گذاشته شده است، 660 هزار و 81 کیلومتر مربع است.

پیش از این خداداد غریب پور، رئیس هیات عامل ایمیدرو گفته بود: فعالیت اکتشافی ایمیدرو در دولت یازدهم تا سال 1397 بالغ بر 270 هزار کیلومتر مربع بود و در سال 98 برنامه 300 هزار کیلومتر مربع کلید خورد.

مجموع برنامه اکتشافی ایمیدرو در دولت‌های یازدهم و دوازدهم 650 هزار کیلومتر مربع برآورد شده است.

آقاجانلو پیرامون نتایج عملیات اکتشاف ایمیدرو  نیز توضیح داد: پس از عملیات اکتشاف در فازهای شناسایی و پی‌جویی تعداد 759 محدوده امید بخش به مساحت 34 هزار و 95 کیلومتر مربع به دست آمد که برای 281 محدوده به مساحت 29 هزار و 38 کیلومتر مربع درخواست پروانه اکتشاف شد و بقیه محدوده‌ها به سازمان‌های صنعت، معدن وتجارت استان‌ها واگذار شده تا بوسیله برگزاری مزایده عمومی به بخش خصوصی واگذار شود.

وی خاطرنشان کرد: امسال که به عنوان «جهش تول»ید نام‌گذاری شده، تلاش ایمیدرو اکتشاف محدوده‌های امیدبخش جدید و ایجاد اطلاعات استاندارد و شفاف در این محدوده‌ها برای واگذاری به بخش خصوصی و استفاده از تمامی ظرفیت بخش‌های علاقمند به این عرصه است.

این مقام مسئول اضافه کرد: براساس قوانین، برای ادامه عملیات اکتشاف در فازهای عمومی و تفصیلی باید پروانه اکتشاف توسط سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت هراستان برای ایمیدرو صادر شود که براین اساس تاکنون 73 پروانه اکتشاف به مساحت حدود 300 کیلومتر مربع در زمینه مواد معدنی مختلف نظیر سرب و روی، طلا، مس، آهن، زغال‌سنگ، شورابه و ...صادر شده است.

 

به گفته وی، اکنون کار عملیات اکتشاف در محدوده‌های دارای پروانه در حال پیگیری است و در 12 محدوده گواهی کشف صادر شده و این رویه در چارچوب راهبرد های اصلی ایمیدرو به منظور توسعه فعالیت اکتشافی دنبال می‌شود.

آقاجانلو بابیان اینکه عملیات اکتشاف در9 بلوک پهنه آباده – جازموریان بوسیله فرآیندهای قانونی با مشارکت بخش خصوصی در حال انجام است، گفت: حدود 50 محدوده در این بلوک‌های امیدبخش ارزیابی شده که اکنون برای 10 محدوده پروانه اکتشاف درخواست شده است.

وی افزود: دو پهنه در استان کردستان «قروه و بیجار» با مشارکت بخش خصوصی، عملیات اکتشاف در حال انجام است و در پهنه قروه 14 محدوده امیدبخش شناسایی، که درخواست پروانه اکتشاف شده است. علاوه براین در پهنه بیجار نیز 6 پروانه اکتشاف صادر شد.

 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399