سه شنبه, 19 فروردين 1399 ساعت 05:00
کد خبر: 69211

درخواست‌های ۲۲ گانه صنعت نساجی و پوشاک از رئیس‌جمهوری

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

هیات مدیره اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران با ارسال نامه‌ای به رئیس‌جمهوری و رئیس ستاد مدیریت و مبارزه با کرونا، برای صیانت از این صنعت بسته پیشنهادی با ۲۲ عنوان ارسال کرد.

به گزارش ایرنا، در این نامه خطاب به حجت‌الاسلام حسن روحانی آمده است: با توجه به مشکلات اقتصادی و تولیدی پیش آمده به دلیل فراگیر شدن ویروس کرونا و مطابق با بخشنامه شماره ۹۸/۴۴۱۸۷۵ بانک مرکزی، صنعت تولید و فروش پوشاک از صنایع بسیار آسیب‌دیده کشور است که با توجه به اهمیت و اشتغال بسیار بالا نیاز به حمایت های فوری دارد.

در ادامه نامه عنوان شده است، با وجود فشارهای مالی شدید در اسفندماه که در ادامه رکود بازارهایمان در آبان و دی‌ماه بود و بازار اصلی یعنی بازار آخر سال هم از دست رفت، این اتحادیه با تشکیل ستاد مشترک تولید اقلام بهداشتی مورد نیاز بیمارستان‌ها و مراکز درمانی با حکم دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت و وزارت بهداشت در خط مقدم مبارزه با این مهمان ناخوانده بود و بدون تعطیلی حتی در ایام نوروز نسبت به تولید و تامین ماسک و گان (لباس یکسره) مورد نیاز کشور اقدامی جهادی کرده است که همچنان ادامه دارد.

در خاتمه این نامه، برای صیانت از این صنعت نساجی بسته پیشنهادی اتحادیه برای اقدام حمایتی فوری دستگاه‌های ذی‌ربط به  این شرح ارائه شد:

۱- کاهش ساعت‌های کاری و زوج و فرد کردن پرسنل و پرداخت حقوق بر اساس ساعت‌های کارکرد و روزهای کاری و بقیه تا سقف حقوق فهرست بیمه توسط دولت تامین شود.

۲- اجرا نشدن قانون کار در دوره کرونا و قراردادهای کاری بر اساس توافق بین کارگر و کارفرما باشد و تعیین حداقل دستمزد سال ۹۹ ابلاغ و اجرایی شدن آن به پس از رفع شدن بحران کرونا موکول شود.

۳ -بخشودگی پرداخت سهم بیمه کارگر و کارفرما در طول دوره حالت فوق‌العاده تا زمان عادی شدن اوضاع تولید و اشتغال به منظور تشویق برای حفظ پرسنل و استفاده نکردن از منابع بیمه بیکاری و کم شدن بار تعهدات مالی دولت.

۴ -تقویت صندوق بیمه بیکاری و تسهیل و تسریع پرداخت بیمه بیکاری بدون تشریفات اداری طولانی، تعویق در دریافت جرایم و معوقه های تامین اجتماعی تا برگشت به حالت عادی و رفع بحران کرونا.

 

۵ -تخصیص یارانه به اقشار کم درآمد شاغل در واحدهای آسیب‌پذیر تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی به مدت سه‌ماه .

۶ -تعویق در پرداخت همه تعهدات جاری مالیاتی فعالین اقتصادی تا سه‌ماهه نخست سال ۹۹.

۷- بخشودگی ارزش افزوده واحدها از ابتدای بهمن‌ماه ۹۸ حداقل به مدت ۶ ماه.

۸ -تعویق ارائه اظهارنامه‌های مالیاتی سال ۹۸ به مدت ۶ ماه.

۹- تسریع در استرداد مطالبات مالیات ارزش افزوده واحدهای صادراتی.

۱۰ -تعویق سر رسید وام‌های شرکت‌های تولیدی و مشاغل آسیب‌دیده و توقف دریافت اقساط تا عادی شدن اوضاع.

۱۱ -تصویب تسهیلات بانکی برای سرمایه در گردش و تامین مواد اولیه به شرکت‌های فعال بر اساس تعداد پرسنل و با باز پرداخت دو ساله و بهره بانکی تک رقمی.

۱۲- تخصیص ارز برای تامین مواد اولیه، ماشین‌آلات و قطعات مورد نیاز واحدهای تولیدی در حداقل زمان و حذف تشریفات.

۱۳- تسریع در عملیاتی شدن مصوبات دولت و بانک مرکزی در اعطای تسهیلات به واحدهای آسیب‌دیده با نظارت بخش خصوصی و با شفافیت کامل نحوه اعطا و چگونگی تقسیم آن بین بخش‌های مختلف صنایع برای جلوگیری از رانت و لابی‌گری برخی صنایع خاص.

۱۴- تامین مواد اولیه مورد نیاز صنایع نساجی و پوشاک که از طریق پتروشیمی‌ها تولید می‌شود به صورت اقساط و بازنگری در قیمت آنها با توجه به کاهش شدید قیمت نفت و خوراک پتروشیمی‌ها.

۱۵- تعویق سه‌ماهه در پرداخت و اقساط هزینه‌های آب، برق و گاز صنایع و واحدهای صنفی آسیب‌دیده و حذف هزینه‌های دیماند و اشتراک قبوض.

۱۶- مبارزه جدی، قهری و بدون اغماض با قاچاق از ورود تا سطح عرضه برای حمایت از تولید داخل.

۱۷- ممنوعیت واردات کالاهایی که در داخل تولید می‌شوند و نظارت کامل و جدی بر قیمت مواد اولیه مورد نیاز که در داخل تولید می‌شوند.

 

۱۸- حمایت از تشکل‌های بخش خصوصی برای پیشبرد اهداف خود و همین‌طور مشاوره و کمک در تصویب دستورالعمل های دولت و بانک مرکزی برای گذر از شرایط بحرانی کنونی.

۱۹- ارائه تسهیلات با نرخ بهره پایین و حمایت از واحدهایی که برای تولید اقلام و کالاهای مورد نیاز کشور در این شرایط (همچون اقلام بهداشتی برای صادرات) تصمیم به سرمایه‌گذاری جدید یا تغییر کاربری دارند، موارد مورد نیاز می تواند از طرف وزارت صنعت و وزارت بهداشت یا ستاد مقابله با کرونا اعلام شود.

۲۰- بازنگری جدی در چگونگی توزیع بودجه کشور در سال ۹۹ و اولویت قراردادن بهداشت، تولید و معیشت و حذف یا به حداقل رساندن بودجه ارگان‌ها،گروه ها، نهادهای فرهنگی موازی و مراکز تبلیغاتی که در مدیریت و رفع بحران بوجود آمده نقشی ندارند.

۲۱- استفاده از همه ظرفیت‌های مالی و اعتباری ارگان‌های حاکمیتی خارج از دولت که علاوه بر منتفع شدن از بودجه عمومی دارای درآمدهای خود نیز هستند.

۲۲- برای همه چک‌های صادر شده در بازه زمانی اسفند ۹۸ تا اردیبهشت ۹۹ تاریخ سررسید چک‌ها به طور اتوماتیک به مدت ۹۰ روز تمدید شود تا از بروز بی نظمی و آشفتگی ناشی از وصول نشدن چک‌ها جلوگیری شود و در ادامه، ضمن حفظ اعتبار چک‌ها تعامل و توافق بین طرفین در شرایط عادی و نرمال انجام شود.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399