چهارشنبه, 18 اسفند 1395 ساعت 10:44
کد خبر: 6918

ضرورت ارتقا سلامت اداری- اقتصادی ایران تا 7 رتبه

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

عصر اقتصاد: براساس آمار شفافیت بین‌الملل در سال 2017 ایران در سال 2016 توانسته 2 نمره در وضعیت سلامت اداری - اقتصادی بهبود یابد. این موضوع می تواند نکته مثبتی برای اقتصاد کشور محسوب شود. میانگین جهانی طی 10 سال گذشته نشان می‌دهد که فساد اداری و اقتصادی هر سال در دنیا وضعیت بدتری پیدا کرد، به نحوی که در سال گذشته هیچ کشوری در مقایس 100 نمره، بیشتر از 90 کسب نکرده است. اما در حال حاضر این رتبه برای ایران ثابت مانده است. عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران معتقد است که سلامت اداری - اقتصادی برای ایران با دو برنامه 5 ساله آینده باید بین 5 تا 78 رتبه ارتقا پیدا کند.

حسن عابدی جعفری با اشاره به از دست رفتن فرصت‌های مبارزه با فساد اداری - اقتصادی در دو برنامه 5 ساله گذشته بیان کرد: با توجه به از داست رفتن این فرصت، در دو برنامه 5 ساله آینده باید سالانه 5 تا 7 نمره در سلامت اداری - اقتصادی ارتقا یابیم.

عابدی جعفری با مطرح کردن فساد اداری و اقتصادی به عنوان یک بیماری صعب العلاج یادآور شد: فساد اداری و اقتصادی به عنوان یک بیماری صعب‌العلاج در دهه گذشته براساس مجموعه آمارها روندی رو به افزایش داشته است.

وی با اشاره به میانگین جهانی ادامه داد: میانگین جهانی طی 10 سال گذشته نشان می‌دهد که فساد اداری و اقتصادی هر سال در دنیا وضعیت بدتری پیدا کرد، به نحوی که در سال گذشته هیچ کشوری در مقایس 100 نمره، بیشتر از 90 کسب نکرده است.

این عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با اشاره به وضعیت مشابه کشورهای دیگر در این زمینه اظهار داشت: این در حالی است که در سال‌های قبل‌تر نمره‌های نزدیک به 100 کم نبوده، اما همان کشورهایی که نمره آن نزدیک به 100 بوده، اخیرا هیچ کدام نمره 90 به بالا کسب نکرده‌اند.

وی تصریح کرد: بنابراین فساد اداری و اقتصادی در جهان روز به روز در حال وخامت است و اگر اقدامی برای حل آن نشود، معلوم نیست وضعیت در سال‌های آینده چگونه می‌شود.

عابدی جعفری افزود: در دو برنامه 5 ساله گذشته فرصت‌ها را برای مبارزه با  فساد اداری - اقتصادی (سرطان اجتماعی) از دست داده‌ایم و بنابراین باید اقدامات لازم را در دو برنامه آینده انجام دهیم.

وی با اشاره به موفقیت ایران در ایجاد ثبات فساد مالی- اداری گفت: براساس آمار شفافیت بین‌الملل در سال 2017 ایران در سال 2016 توانسته 2 نمره در وضعیت سلامت اداری - اقتصادی بهبود یابد.

عابدی جعفری با بیان اینکه 2 نمره به هیچ وجه کفایت نمی‌کند، گفت: در طول 2 برنامه آینده باید سالانه  بین 5 تا 7 نمره به لحاظ سلامت اداری اقتصادی ارتقا یابیم منطقه در زمینه سلامت اداری - اقتصادی سلامت شویم و به مرور حرفی برای گفتن در دنیا داشته باشیم.

وی افزود: اتاق قدم‌های خوبی ظرف 2 سال در این زمینه برداشته و زیرساخت‌های لازم را فراهم کرده و در کمیسیون کسب و کار یک کارگروه را برای این منظور تشکیل داده است.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران بیان داشت: یکی از ابتکارات اتاق بازرگانی تهران در این راستا این است که استاندارد جدید ایجاد شده در مورد مبارزه با فساد در دنیا ایجاد شده و اتاق پیش‌قدم شده تا این استاندارد را در مورد شرکت‌ها به مرحله اجرا بگذارد که مقدمات آن طی شده و امیدواریم در سال 96 به صورت آزمایشی استاندارد مذکور در سازمان‌های‌ بزرگ، کوچک و متوسط ایجاد شود.

 

 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399