دوشنبه, 18 فروردين 1399 ساعت 05:30
کد خبر: 69146

مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه‌گذاری ایمیدرو: اعطای مشوق های صادراتی راه گذر از تحریم و کرونا

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مدیراقتصادی وتوسعه سرمایه‌گذاری سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو) در شرایط تحریم و کرونا ، یکی از گزینه‌های پیش‌رو را اعطای مشوق‌های صادراتی به بخش معدن عنوان کرد.

به گزارش ایرنا، امیر صباغ در همین رابطه گفت: سال گذشته سازمان ایمیدرو با تکیه بر واحدهای تابعه و وابسته عنوان نخستین صادرکننده در کشور را کسب کرد و این امر موجب توجه مسئولان به بخش معدن وصنایع معدنی شد.

 

سال ۹۷ به ازای هرتن صادرات مواد معدنی ۱۶۰ دلار ارزآوری حاصل شد و در مجموع به رقم بیش از ۹ میلیارد دلار ارزش صادرات این بخش رسیدیم و برای سال ۹۸ پیش بینی رقم ۱۰ میلیارد دلار در دستور کار قرار داشت.

صباغ اضافه کرد: سال ۹۸ شرکت‌های بخش معدن و صنایع معدنی با اتخاذ راهبردهای لازم برنامه صادرات سه‌ماهه نخست امسال را ترسیم و قطعی ساختند و نسبت به پیش‌فروش اقدام کردند و این امر در بخش فولاد، مس و ... تحقق یافت.

وی یادآور شد: اکنون صادرات در بخش لجستیک و حمل ونقل از شرایط روز تاثیرپذیری دارد و در زمینه حمل دریایی اثرگذاری داشته، به‌گونه‌ای که در بنادر محموله‌های کشتی مدت ۱۴ روز باید در قرنطینه قرار گیرند و نیازمند مدیریت از سوی صادرکننده و وارد کننده است و هوایی هم متوقف شد.

سال ۹۷ از ۳۴ هزار میلیارد تومان سود انباشته شرکت‌های بورسی، بیش از ۱۶ هزار میلیارد تومان آن متعلق به بخش معدن و صنایع معدنی است.

صباغ گفت: شرایط ۱۴ روز قرنطینه در صادرات به کشور عمان فاقد توجیه اقتصادی است و با مدیریت صادرات، اکنون توسعه صادرات با شرق آسیا در دستور کار قرار دارد و با اجرای قرنطینه در مبدا، دیگر نیازی به قرنطینه در مقصد ندارد، استانداردسازی این مهم مشکل حمل ونقل را برطرف می‌سازد.

وی اضافه کرد: پیش‌بینی می‌شود از ماه ژوئن (۱۱ خرداد) به بعد تاثیر کرونا در بخش صادرات بخوبی آشکار شود و این مدیریت قوی نیازمند است، درعین حال انتظار کاهش حجم صادرات وجود دارد.

مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه‌گذاری سازمان ایمیدرو خاطرنشان کرد: اکنون قیمت برخی مواد معدنی ۲۰ تا ۲۵ درصد کاهش در بازارهای جهانی دارند و مواردی به سطح ۳۰ درصد هم ثبت شده، بنابراین برای جلوگیری از کاهش ارزش صادرات، باید نسبت به افزایش حجم صادرات اقدام کرد.

وی گفت: امسال به عنوان سال جهش تولید نام‌گذاری شده و ما در بخش معدن و صنایع معدنی با توجه به ظرفیت‌های خالی که وجود دارد، باید نسبت به افزایش وزنی صادرات اقدام کنیم و باین ترتیب با افت ارزش روبرو نشویم.

صباغ پیش‌بینی کرد: متخصصان اقتصادی و بازار براین عقیده‌اند که امسال با روند فعلی ۱۰ تا ۱۵ درصد ارزش صادرات نسبت به سال ۹۸ کاهش یابد، اما چنانچه بخوبی مدیریت کنیم، این مساله با کمترین مشکل می‌تواند پشت سرگذارده شود.

 

وی خاطرنشان کرد: لازمه جهش تولید، رصد مستمر عملکرد رقیبان در بازارهای صادرات و در روند تولید است، دورکاری شرایط کرونا نباید در روند تولید واحدها خللی ایجاد کند، ضمن مراقبت‌های لازم و شرایط ایمنی، در اندیشه حضور مستمر در بازارهای هدف باشیم.

به گفته این مقام مسئول، شرکت مس تاکنون ۹۷ درصد برنامه خود در فروردین را عملی ساخته و بقیه واحدها نیز باید با جدیت کار را دنبال کنند تا اهداف با کمترین تاثیرپذیری از شرایط پیش روند.

وی یادآور شد: هرگونه آسیب‌پذیری در روند صادرات در فاصله ۳۰ روز یا بیشتر آثار خود را در نرخ ارز ظاهر می‌سازد، بنابراین ثبات و رونق صادرات آثار مثبت خود را بر بدنه اقتصاد کشور خواهد گذاشت

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399