دوشنبه, 18 فروردين 1399 ساعت 03:00
کد خبر: 69142

طراحی بسته‌های سیاستی ویژه برای حمایت از 9 صنعت پیشران

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

وزیر صمت اعلام کرد  برای سال جهش تولید، ۹ صنعت پیشران تعیین و بسته‌های سیاستی ویژه برای حمایت از زنجیره تولید این صنایع طراحی شده است که با جدیت هرچه تمام‌تر دنبال خواهد شد.


به گزارش روابط عمومی صمت، رضا رحمانی گفت: برنامه‌های امسال وزارت صمت برای جهش تولید، کیفی‌تر از سال گذشته دنبال خواهد شد و در همین راستا سعی شده است اصلاح و باز تدوین برنامه‌های سال پیش با اولویت اثربخشی اقدامات در زندگی مردم در دستور کار قرار گیرد.
وزیر صمت افزود: برنامه تعمیق ساخت داخل به سبب آثار بسیار ارزشمند آن، با جدیت هر چه تمام‌تر در سال ۹۹ نیز دنبال خواهد شد و در راس برنامه‌های وزارت صمت در سال جهش تولید قرار دارد.
رحمانی افزود: ذیل برنامه ساخت داخل، فعال‌سازی واحدهای راکد و غیرفعال، تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام با اولویت طرح‌های پیشران و نوآورانه و فعال کردن ظرفیت‌های خالی واحدها در دستور کار است.
او مدیریت واردات و توسعه صادرات را با نگاه فعال‌سازی همه ظرفیت‌ها و توجه به مزیت‌های صادراتی کشور در راستای توسعه بازارهای هدف و همچنین توسعه زیرساخت‌های صادراتی از قبیل پایانه‌های صادراتی و بازارچه‌های مشترک مرزی را محور دوم فعالیت‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال پیش‌روی عنوان کرد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت  گفت: امسال برنامه توسعه معادن و صنایع معدنی با تاکید بر نقشه راه معدن پیگیری خواهد شد و امیدواریم اقدامات زیربنایی که در این بخش در سال ۹۸ انجام دادیم در سال جهش تولید به شکوفایی برسد.
شیوه‌نامه پرداخت کمک به کسب و کارها به زودی ابلاغ می‌شود
وزیر صمت در ادامه با بیان اینکه این وزارتخانه برای برخی اصناف و واحدهای تولیدی که بخاطر کرونا آسیب دیده‌اند، بسته‌های حمایتی در نظر گرفته، اظهار کرد: ۷۵ هزار میلیارد تومان برای حمایت از کسب و کارهای آسیب دیده بر اثر کرونا مانند اصناف، شرکت‌های حمل و نقل و گردشگری و... تامین اعتبار شده و دولت روی آن تاکید فراوان دارد که شیوه‌نامه آن همین روزها ابلاغ می‌شود.
وی با اشاره به دستور رئیس جمهور مبنی بر کمک ۱۰ میلیارد دلاری به واحدهای تولیدی آسیب دیده، تصریح کرد: استمهال مالیات و بیمه و معوقات بانکی واحدهای تولیدی آسیب دیده بر اثر کرونا نیز از دیگر اقدامات است که در دستور کار و مصوب شده است.
 
دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان از واردات داخلی‌سازی شد
رحمانی در ادامه با بیان اینکه 2 میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان از واردات در برنامه رونق تولید، ساخت داخل شده، اظهار کرد: انجمن قطعه‌سازان انتهای سال ۹۷ نامه‌ای زد که ۲۸۰ هزار نفر بیکار خواهند شد، اما با رونق تولید در سال ۹۸ نه تنها آن ۲۸۰ هزار نفر بیکار نشدند و به کار خود بازگشتند بلکه ۴۰ هزار نفر جدید نیز در این حوزه به کار گرفته شدند.
این مقام مسئول از کاهش سهم کالاهای مصرفی در واردات از ۱۵ درصد به ۱۰ درصد در سال ۹۸ خبر داد و گفت: صادرات و واردات ایران از لحاظ ارزشی در سال ۹۸ نزدیک به هم بودند، اما صادرات به صورت وزنی 4 برابر واردات بود و این موضوع نشان می‌دهد که سهم محصولات دانشی در صادرات کمتر بوده و بیشتر صادرات محصولات معدنی با وزن سنگین بوده است؛ بنابراین برای افزایش ارزش صادرات کشورمان باید سهم محصولات دانشی و دانش بنیان را در سبد صادراتی بیشتر کنیم.
وی افزود: جذب سرباز امریه از میان نخبگان به اذن مقام‌معظم رهبری در برنامه‌های وزارت صمت است و به شرکت‌های بزرگ برای جذب نخبگان با حقوق مکفی مجوز داده شده است.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399