شنبه, 24 اسفند 1398 ساعت 09:08
کد خبر: 68462

کرونا بهانه جدید ایران‌ هراسی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

اکرم رضائی نژاد

از زمان اعلام مشاهده کرونا در ایران حدود 24 روز می‌گذرد. از همان روز نخست، شیوع این بیماری در ایران در صدر اخبار مهم بسیاری از رسانه‌های جهان قرار گرفت؛ اطلاع‌رسانی‌های مرتبط به شیوع کرونا در ایران صرفاً جنبه خبری نداشتند، بلکه در محتوای آن‌ها هم به صورت پنهان و هم به صورت آشکار اهداف دولت‌های متخاصم و رقبای منطقه‌ای نیز به چشم می‌خورد.

بحث صادرات کرونا از ایران به دیگر کشورها، چند روزی است در شبکه‌های اجتماعی و حتی رسانه‌های رسمی برخی کشورها مطرح شده و ادعا می‌کنند مسافران ایرانی عامل انتشار این بیماری‌اند.

ابتدا بی‌بی‌سی فارسی از قول مقامات کانادایی اعلام کرد یک زن که به‌تازگی از ایران سفر کرده، اولین مبتلای کرونا در این کشور است، اما شش روز بعد کانادا به دلیل این اتهام از ایران عذرخواهی کرد.

استرالیا نیز همین سناریو را علیه کشورمان مطرح کرد که بعدا معلوم شد قبل از سفر یکی از اتباع ایرانی مبتلا به کرونا به این کشور، ۱۵ نفر که از چین به استرالیا رفته‌اند، آلوده به کرونا تشخیص داده شده بودند.

عربستان و امارات در حالی تبلیغات منفی ضد ایران به راه انداخته‌اند که کشورهایشان درگیر شیوع کروناست و تلاش می‌کنند افراد مبتلا را بیمارانی نشان دهند که از ایران به کشورشان سفر کرده‌اند.

اگرچه منشا این ویروس چین است و اکثر کشورها از طریق اتباع چین دچار این بیماری شده‌اند، یک موج سیاسی، ایران را عامل انتشار کرونا در بسیاری از کشورها معرفی می‌کند.

سعودی‌ها در راستای مانور ایران‌هراسی تلاش می‌کنند تا تهران را کانون شیوع ویروس کرونا در منطقه معرفی کنند و این در حالی است که نخستین موارد ابتلا به کرونا در خاورمیانه در امارات ثبت شده است.

تلاش برخی کشورها، رسانه‌ها و افراد برای اینکه ایران را منشا شیوع بیماری کرونا نشان دهند، بیانگر این موضوع است که برخی می‌خواهند با استفاده از این بیماری تخم ایران‌هراسی را دوباره در جهان کشت دهند.

این خبرها و این نوع اطلاع‌رسانی‌ها تنها یک جهت دارد که آن هم تخریب چهره ایران در جهان است. این روزها کرونا بهانه‌ای برای ایران‌هراسی، ترویج اضطراب در بین شهروندان کشور و القای ضعف سیستم بهداشت و درمان ایران برای بهره‌برداری‌های سیاسی شده است.

این تلاش برای تغییر چهره ایران در جهان بیشترین تأثیر را روی صنعت گردشگری می‌گذارد؛ صنعتی که با یک خبر نیز دل گردشگران را خالی می‌کند.

با وجود اینکه معاون گردشگری و دبیر کمیته گردشگری و فضاهای ورزشی ستاد ملی مدیریت کرونا نیز بر ضرورت بر ضرورت هوشیاری دستگاه‌ها برای جلوگیری از سوءاستفاده برخی کشورها به منظور تشدید ایران‌هراسی به بهانه ویروس‌کرونا و خدشه‌دار کردن خصلت مهمان‌نوازی ایرانی‌ها تاکید کرده است، به نظر می رسد عزمی جدی‌تر از سوی مسئولان برای نجات کشور به ویژه صنعت گردشگری در این بحران مورد نیاز است.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399