سه شنبه, 20 اسفند 1398 ساعت 10:11
کد خبر: 68339

تعدیل نیروی عیدی کرونا به فعالان گردشگری

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 عصر اقتصاد: همیشه اسفند فصل دغدغه های زیبای گردشگری، از جمله انتخاب هتل، رزرو بلیت هواپیما و تدارک یک سفر ایده آل برای مردم بوده است. از طرفی اسفند برای شرکت های گردشگری یعنی جبران تمام زیان هایی که در سال دیده اند تا بتوانند در این شرایط بد اقتصادی هزینه های کارمندان و سرپا نگهداشتن کسب و کارشان را در نیمه نخست سال پیش رو تامین کنند.

اما اسفند امسال رنگ دیگری برای مردم و شرکت‌های گردشگری داشت. شیوع ویروس کرونا و نگرانی هایی که در پی داشت، اسفند را به یکباره به فصل نگرانی ها و لغو سفرها تبدیل کرد.
طبیعی ترین و منطقی ترین کار ممکن در اوضاع اضطراری شیوع این ویروس، قرنطینه و عدم حضور در مکان های شلوغ و لغو سفرها بود.
با لغو پی در پی تورهای مسافرتی به علت حوادث اخیر کارگران این صنعت وضعیت خوبی ندارند و شرکت‌های گردشگری یکی پس از دیگری از تعدیل کارگرانشان خبر می‌دهند.
راهنمایان گردشگری، کارگران روزمزدی هستند که همزمان با نابودی اشتغالشان، عملاً بیکار شده‌اند. طی روزهای اخیر ازیکسو به علت حوادث و ناآرامی‌های کشور سفرهای خارجی به کشور افت شدیدی را تجربه کرد و اکنون نیز با شیوع کرونا، مشکلات شاغلین این بخش افزایش دوچندان یافته است. کارگر روزمزد هر روزی که کاری نداشته باشد، پولی هم دریافت نمی‌کند و نابودی صنعت گردشگری مساوی با مشکلات معیشتی راهنمایان و کارگران صنعت گردشگری‌ است.
هرچند که معضل پیش آمده تمامی کسب و کارها از جمله گردشگری ها را نه تنها در ایران بلکه در تمام جهان تحت تاثیر قرار داده است، اما چیزی که در این میان، مورد توجه قرار نگرفت و از دید پنهان ماند، ضرر بی سابقه ای است که این شرکت‌ها درگیر آن شدند.
فصل فروش و سودآوری شرکت‌های گردشگری، نوروز و تابستان است، بطوریکه این دو زمان، تمامی ضررها و هزینه های سالانه این شرکت ها را جبران می کند. با توجه به بخش‎نامه وزارت میراث فرهنگی و وزارت راه مبنی بر عودت کامل وجه بلیت‌ها و هتل های کنسل شده به مسافران، همچنین کاهش پروازها به یک سوم گذشته و پر شدن کمتر از ۵ درصد هتل ها در این روزها، و احتمال ادامه دار بودن شرایط در نوروز، بسیاری از آژانس های هواپیمایی که به صورت حضوری فروش انجام میدادند، بسته شده اند.
همچنین بسیاری از سایت های آنلاین فروش بلیت و هتل نیز، مجبور به تعدیل نیرو شده و در مرز ورشکستگی قرار دارند. این روزها خبر از تعدیل نیرو در سایت های بزرگ گردشگری یکی پس از دیگری منتشر می شود.
شرکت علی‌بابا یکی از همین شرکت‌های گردشکری بود که اخیراً با انتشار اطلاعیه‌ای از تعدیل نیروی ۱۸۲ نفر از کارگران خود خبر داد. در این اطلاعیه بی‌پرده علت تعدیل کارگران، «خلق ثروت در سال‌های آینده» عنوان شده است. خیلی از شرکت‌های مشابه علی‌بابا که دست به تعدیل نیرو زدند، مشکلات صنعت گردشگری را بهانه کرده‌اند. با این حال انکارناپذیر است که علت اصلی تعدیل نیروها، حفظ نرخ سود در این شرکت‌ها بوده است.
شرکت الی‌گشت نیز در پی شیوع کرونا در حساب رسمی توییتر خود از تعدیل ۸۰ نفر از کارگرانش خبر داد و علت آن را «مشکلات مکرر چند ماه اخیر در صنعت هوایی کشور و دست آخر شیوع ویروس کرونا» اعلام کرد.
سایت سفرمی هم در این خصوص اعلام کرده است که  در روزهای اخیر که پیش بینی می شد فروش بلیت هواپیما سفرمی بهتر از سال های گذشته باشد نه تنها به تعداد فروش در روزهای پایانی سال گذشته نرسید بلکه نسبت با فصل‌های کم‌سفر مردم (Low sisson) نیز قابل مقایسه نیست. اما با وجود خسارات جبران نشدنی قصد تعدیل نیرو را ندارد و امیدوار است از سوی دولت، راه کاری برای کمتر شدن میزان خسارت درنظر گرفته شود.
این خبرها نگرانی‌ها را در این حوزه بیشتر می کند. چرا که با شرایط پیش آمده برای آژانس های مسافرتی آنها دیگر نمی توانند از عهده هزینه های دفتر خود برآیند بنابراین بسیاری از نیروها را تعدیل کرده اند و یا اگر چند دفتر داشته اند برای کاهش هزینه ها چند دفتر را تعطیل می کنند. مدوقتی شرکت های بزرگ از پس هزینه ها برنیایند و تعدیل نیرو کنند، قطعا آژانس های کوچک تر نیز که سرمایه کمتری دارند ورشکست می شوند.
هرچند این اولین بار نیست که کارفرمایان برای امتیازگیری از دولت یا دریافت تسهیلات دست به تعدیل نیرو می‌زنند؛ این موضوع که اخراج جمعی کارگران می‌تواند بخشی از ضرر مقطعی یک شرکت را جبران کند تا در هزینه‌ها صرفه‌جویی شود، موضوع تازه‌ای نیست.
البته خانه نشینی و تعدیل نیرو تنها مختص آژانس های مسافرتی نیست، بسیاری از کسب و کارها دچار زیان های هنگفتی شده اند به طوریکه با سختی بسیاری به استقبال نوروز ۹۹ می روند.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399