دوشنبه, 19 اسفند 1398 ساعت 11:59
کد خبر: 68282

تامین مالی تولیدکنندگان به جای کنترل دستوری بازار سرمایه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مسعود وطنخواه

این روزها کشور ما از یک سو، با مشکل افزایش نقدینگی مواجه است و از سوی دیگر، کاهش ارزش پول ملی، شرکت‌ها را در تامین مالی خود با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو کرده است. کاهش قدرت تامین مالی شرکت‌های تولیدی سبب شده است که تقاضای پول از بانک‌ها  برای فعالیت‌های روزانه در واحدهای تولیدی رشد قابل توجهی پیدا کند.

پس از رشد 200 درصدی ارزهای خارجی و به تبع آن کاهش ارزش پول ملی افزون بر اینکه توان مالی شرکت‌های تولیدی را کاهش داده است، رشد سه برابری مواد اولیه همراه داشته است که در کنار افزایش هزینه‌های جانبی نظیر حمل و نقل و سختی مبادلات ارزی ناشی از تحریم سبب افزایش بهای‌تمام‌شده شرکت‌های تولیدی شده است. شرکت‌های تولیدی معمولا در وضع تورمی ناچارند مواد اولیه را نقد خریداری کنند اما دریافت مطالبات‌شان با تاخیر همراه است که همین امر مشکلات کمبود نقدینگی تولیدی‎ها را افزایش می‌دهد.
با اینکه بیشتر تامین اعتبار در کشور ما از کانال بانک‌ها صورت می‌گیرد، محدودیت‌ها و بروکراسی طولانی دریافت اعتبار تولیدکنندگان را با تنگنا مواجه کرده است. در چنین وضعی لزوم استفاده از ابزارهای مالی بیشتر از گذشته احساس می‌شود.
غول نقدینگی پس از سرزدن به بازارهای خودرو، ارز، مسکن و... اکنون در بورس لانه کرده است؛ به طوری که این روزها افزایش حجم و ارزش معاملات را در بازار سرمایه شاهد هستیم. این هجوم سیل‌آسای نقدینگی و رشد روزافزون معامله‌گران به حدی بوده است که سیستم‌های معاملات در میانه روز با پیام‌های خطا مواجه می‌شوند که موجب نارضایتی معامله‌گران می‌شود.
این روزها حتی تقاضای عرضه اولیه با رکوردشکنی‌های پی‌درپی همراه است و بسیاری از صاحبان پس‌اندازهای خرد برای سهم بردن از آن در تلاش‌اند.
در نتیجه این وضع، شاخص بورس در یک‌سال گذشته با رشد فزاینده روبه‌رو شده  به طوری که میانگین 200 درصدی بازدهی شرکت‌های بازار سرمایه را رقم زده است.  این افزایش در ماه‌های اخیر به حدی بوده است که مسئولان سازمان بورس و نهادهای نظارتی را به تکاپو انداخته است تا مانع رشد بیش از این بازار سرمایه شوند و در این راه سعی کرده‌اند با دستورالعمل‌هایی نظیر برقراری حجم مبنا، الزام تازه‌واردان به آزمون و... مانع رشد حبابی بورس شوند. این در حالی است که با استفاده از برخی از ابزاهای مالی جدید در بورس می‌توان هم به نقدینگی جهت داد و هم از مخاطرات رشد بی‌رویه شاخص جلوگیری کرد و نیازی به مهار مشتاقان ورود به بازار سرمایه با اتخاذ سیاست‌های دستوری نیست.
تامین مالی تولیدکنندگان یکی از پتانیسل‌های بازار سرمایه است که در صورت بها دادن به آن از طریق طراحی ابزارهای مالی جذاب می‌تواند نگرانی‌ها از ورود تصاعدی نقدینگی به بازار سرمایه بکاهد و هم‌زمان، مشکل اصلی تولیدکنندگان برای تامین اعتبار  را برطرف کند و از وابستگی آنها به نظام بانکی بکاهد 
به عبارت دیگر، حال که قیمت‌ها در بورس افزایش قابل ملاحظه‌ای پیدا کرده است ورود ابزارهای مالی و دارای جذابیت می‌تواند هم به عطش نقدینگی موجود در جامعه پاسخ دهد و هم مشکل نقدینگی واحدهای تولیدی را می‌تواند رفع کند.

 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399