دوشنبه, 05 اسفند 1398 ساعت 09:10
کد خبر: 67681

خودخوری اقتصادی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

علی پاکزاد

ورود ایران به لیست سیاه FATF به رغم تمامی هشدارها رخ داد، البته در ساعات قبل از این اتفاق عنوان می شد که ورود ایران به لیست مانعی برای تبادلات خارجی کشور در پی نخواهد داشت.

البته نمی توان در این مورد اظهار نظر کرد که در ماههای اتی میزان مبادلات اقتصادی کشور به کدام سمت می رود ولی آنچه که به عنوان مفرهای جایگزین مسیرهای رسمی اقتصادی کشور معرفی می شوند نشان از رشد مجدد فضای خاکستری اقتصاد کشور و غلبه قاچاق برتجارت رسمی است. در این مسیرهای جایگزین برنده اصلی کسانی هستند که دسترسی به این مسیرها دارند و بازنده اصلی بخشی از اقتصاد است که تلاش کرده است وارد فضای خاکستری و یا سیاه اقتصاد کشور نشود که در راس این فهرست تولید کنندگان و مولدین هستند که با رشد فضای غیر رسمی آسیب می بینند و بخش واسطه گری و غیر مولد بزرگترین برندگان این فضا هستند.
در این میان دولت موفق شده است فضای بازار ارز را از دست سفته بازان خارج کند که با شرایط جدید و غلبه نگرانی ها به فضای روانی این دستاورد نیز در معرض خظر قرار گرفته است و شاهد این موضوع موضع گیری اخیر رئیس کل بانک مرکزی است که خطاب به سوداگران ارزی منتشر شده ولی در فحوای آن می توان نگرانی ناشی از فضاس جدید را لمس کرد.
در هر صورت متاسفانه جریانی که در سالهای 84 تا 92 آن اتلاف منافع عظیم را برای اقتصاد کشور تحت عنوان دولت پاکدستان رقم زد و با حجم بدهی هایی که برای نهاد دولت باقی گذاشت در عمل دولت یازدهم و دوازدهم را به گروگان گرفت با فضاسازی هایی که یکی از دستاوردهای آن ورود ایران در فهرست سیاه  FATF است اقتصاد ایران را به خودخوری مجبور کرده است.
از این جهت که تنها مسیر مقابل کسب درآمد برای کشور تن دادن به قاچاق است و خام فروشی که این هردو گزینه به معنی تضعیف بخش مولد اقتصاد است و آخرین منافذی که می توانست تحرک حداقلی اقتصاد کشور را تضمین کند در این تقابلهای سیاسی داخلی برای زمین زدن دولت دوازدهم به نقطه ای رسیده است که هیچ تولید کننده ای فضایی مناسب برای کسب و کار در مقابل خود نمی بیند.
این خودخوری اقتصادی که امروز در فضای کشور به فعالین اقتصادی تحمیل شده است نمی تواند برای دولت آینده نیز بستری قابل اتکاء در بر داشته باشد و تا زمانی که این روند بر فضای سیاسی کشور حاکم است فارغ از اینکه چه جریانی قوای سه گانه را در اختیار دارد، هیچ چشم انداز مناسبی پیش روی اقتصاد ملی باقی نمی گذارد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399