یکشنبه, 04 اسفند 1398 ساعت 08:34
کد خبر: 67626

دلال‌مابی جانمان را می‌گیرد، نه کرونا

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 هاتف فرج‌اللهی

کشور در این روزها با چالشی جدید روبه‌رو شده است و ویروس کرونا لحظه به لحظه در میان مردم پیشروی می‌کند.

در سال‌های گذشته شاهد بوده‌ایم که در مواقع بحرانی کمبود کالاهای ضروری به صورت جدی احساس می‌شود اما این مساله از کجا نشات می‌گیرد؟
آیا ویروس کرونا که به گفته بسیاری از کارشناسان تنها دو درصد از بیماران خود را به کام مرگ می‌کشاند به اندازه خبرهایی که در کوچه و بازار از کمبود کالاهای بهداشتی می‌شنویم، خطرناک است؟
خبر از نبود ماسک و ژل ضدعفونی‌کننده که به دلیل احتکار برخی از سوداگران این روزها بیشتر از هر خبری ناراحت‌کننده است.
در این جریان دیده می‌شود که جان انسان برای سوداگران ارزش ندارد و تنها سود شخصی است که در این عرصه فرمان می‌راند. چرا که ماهی گرفتن از آب گل‌آلود این روزهای اقتصاد کشور کاری است که دیگر یک تابو نیست و بسیاری به آن افتخار می‌کنند.
این کنش‌های ضد ارزش اقتصادی زمانی در پیکره اقتصادی کشور مرسوم شد که فرصت‌های کسب مال سالم از بین رفت و از طرفی هم کسب درآمد از راه‌های متعارف نتوانست از پس غول هزینه‌های امروزی برآید. اقتصاد کشور در این روزها با شعارهای بازار آزاد به شدت به سمت رفتار بازاری حرکت کرده است و به هیچ وجه کسب درآمد از طریق اشتغال را قبول ندارد.
پیش از این نیز در بسیاری از کشورهایی که نئولیبرالیسم را سرمشق رفتارهای اقتصادی خود قرار داده‌اند، شاهد بوده‌ایم که از نهادهای اقتصادی کلان تا مردمی که پول ناچیزی در دست دارند، همه و همه، برای کسب درآمد به سمت بازارهای سوداگری حرکت می‌کنند.
این رویه روز به روز بازارها را با افزایش قیمت‌ها و عرضه و تقاضای کاذب روبه‌رو می‌کند و بی‌شک درآمدهایی که از راه اشتغال به دست می‌آیند نمی‌توانند به این روند روزافزون قیمت‌‎ها برسند. یکی از مهم‌ترین بازخوردهای رفتاری در چنین سااختاری فرصت‌طلبی بی‌قید و شرط است.
این شیوه از فرصت‌طلبی افراد را مجاب می‌کند که در هر حالی سود خود را در اولویت قرار دهند. از این رو، کمبود ماسک و ژل ضدعفونی‌کننده مساله عجیبی نیست و برای فرهنگ دلال‌مابانه احتکار آب و هوا هم امری عادی است و اگر نیاز باشد آن را هم انجام می‌دهند.
حال می‌فهمیم آن‌چه بلای جان ایران و ایرانی شده است، ویروس کرونا نیست بلکه این رفتار منفعت‌طلبانه بی‌قید و شرط است که با جان و مال مردم بازی می‌کند.
متاسفانه سیاست‌گذاران نیز نقشی اساسی در ایجاد این مهلکه دارند و در زمانی که اقتصاد کشور بیش از هر چیزی نیاز به نظارت و مدیریت دارد، آن را با اتکا به مشاورانی که تنها به جیب و سود خود اهمیت می‌دهند، با شعارهای بازار آزاد به فضایی مسموم برای کل مردم کشور تبدیل کرده‌اند.
ادامه این فرهنگ مرکانتیلیستی که از نئولیبرالیسم فریدمن نشات می‌گیرد، بدون شک، روز به روز اقتصاد ایران را در باتلاق سوداگری فرو خواهد برد و کشور را در مقابله با چالش‌ها با شکست روبه‌رو خواهد کرد.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399