شنبه, 03 اسفند 1398 ساعت 10:17
کد خبر: 67580

اطلاعات تکميلي

  • وزیر آموزش و پرورش:

دستور بارگذاری تجهیزات لازم پیشگیری از کرونا در مدارس ابلاغ شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

وزیر آموزش و پرورش اعلام کرد: از لحظه انتشار خبر ابتلا افرادی به ویروس کرونا در کشور، با هماهنگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دستور بارگذاری تجهیزات لازم پیشگیری از کرونا در مدارس ابلاغ شد.

محسن حاجی میرزایی در حاشیه امضای تفاهمنامه آموزش و پرورش با معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، تعطیلی مدارس قم تا ۱۶ اسفند را تکذیب کرد و گفت: فقط روز شنبه مدارس سراسر استان قم تعطیل خواهد بود و روزهای دیگر، تعطیلی در صورت صلاحدید اجرا خواهد شد.
وی در توضیح این مساله یادآور شد: امسال به دلیل انفاقات غیر منتظره، شاهد تعطیلی زیادی در مدارس بودیم که این امر صدمه جدی و عقب ماندن دانش آموزان از درس را بدنبال دارد. حتی ممکن است ساعاتی به کلاس ها اضافه شود.
حاجی میرزایی تاکید کرد: تا پایان روز کاری اسفندماه مدارس دایر است.
وی درباره افزایش پنجاه درصدی حقوق کارکنان دولت هم خاطرنشان کرد: این تصمیم دیروز ابلاغ شده و قطعا در اجرا با مسایل و مشکلات روبه رو خواهد شد. اما آموزش و پرورش همانند سایر سازمان های دولتی مطابق قانون عمل خواهد کرد.
مدارس تهران برای مقابله با بیماری کرونا آماده می‌شود
همچنین حسن محمدی معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش شهر تهران در گفت و گو با ایرنا با اشاره به اقدامات آموزش و پرورش برای مقابله و پیشگیری از بیماری کرونا در سطح مدارس اظهارداشت: فعالیت‌های این نهاد تمرکز بر بحث آموزش است و تاکنون جلسات مشترکی در این حوزه با دانشگاه علوم پزشکی با حضور معاونان پرورشی و بهداشت و سلامت سراسر کشور داشته‌ایم.
وی گفت: توصیه‌ها و دستورالعمل‌های وزارت بهداشت در قالب فایل‌ها و فیلم‌های آموزشی به مدارس ارسال و در اختیار معلمان، اولیا و دانش‌آموزان قرار داده شده است.
محمدی افزود: با همکاری شبکه‌های بهداشت و خانه‌های سلامت مناطق آموزش‌های چهره به چهره با حضور کارشناسان و متخصصان به مدارس ارائه و توصیه‌های لازم ارائه می‌شود.
معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش شهر تهران، نصب پوسترهای آموزشی و اطلاع‌رسانی برای مقابله و پیشگیری از بیماری کرونا در مدارس با هدف افزایش آگاهی دانش‌آموزان و معلمان، تاکید ما رعایت موازین بهداشتی در مدارس، شست و شوی دست‌ها با آب و صابون و شارژ صابون مایع از دیگر اقدامات این نهاد عنوان کرد و گفت: همچنین تاکید شده مدارسی که به سیستم آب گرم مجهز نیستند، تجهیز شوند.
وی درباره نصب و استفاده از ژل و مایع‌ها ضدعفونی کننده در مدارس گفت: این اقدامات برای مکان‌هایی انجام می‌شود که دسترسی به آب و صابون نیست، در مدارس آب گرم و مایع دستشویی به صورت لوله‌کشی وجود دارد و علاوه بر این به مدارس تاکید شده که با مواد شوینده، وایتکس و مواد ضدعفونی، سطوح، صندلی‌ها و نیمکت‌ها ضدعفونی شود.
محمدی با اشاره به اینکه آموزش‌های لازم برای مقابله و پیشگیری از بیماری کرونا به تمامی ۶۰۰ مراقب سلامت مدارس داده شده، گفت: آموزش‌هایی نیز به صورت خوشه‌ای به تمامی مدیران مدارس توسط شبکه‌های بهداشت و همکاری ادارات سلامت مناطق ارائه می‌شود.
معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش شهر تهران بیان کرد: امسال چنین اقدامات مشابه و آموزش‌هایی نیز درباره بیماری آنفلوانزا به تمامی مدارس ارائه شده است.
وی افزود: براساس دستورالعمل ارسالی به مدارس، مدیران موظفند در طول ساعات مدرسه و یا صبحگاه‌ها تمامی دانش‌آموزان را برای مقابله و پیشگیری از بیماری کرونا آموزش دهند.
محمدی با بیان اینکه تاکنون گزارش مستندی از بیماری کرونا در مدارس توسط شبکه بهداشت ارائه نشده، افزود: از رسانه‌ها درخواست می‌کنیم که در رابطه با بیماری کرونا آرامش را در جامعه تزریق کنند، کرونا بیماری کشنده‌ای نیست و میزان مرگ و میر این بیماری کمتر است.
معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش شهر تهران درباره تشخیص بیماری کرونا در مدارس اظهارداشت: براساس دستورالعمل و پروتکل ارسالی شبکه‌های بهداشت به مدارس، در صورت مشاهده درصدی از علایم مشکوک به بیماری در دانش‌آموزان براساس تشخیص و تایید این شبکه‌ها یک کلاس و کل مدرسه برای مدتی تعطیل خواهد شد تا علایم این بیماری در دانش آموزان مبتلا بهبود پیدا کند.
وی گفت: شبکه‌های بهداشت، دو بیمارستان را برای درمان بیماران مبتلا به کرونا در نظر گرفته که در صورت مشکوک‌بودن دانش‌آموزان، آنان به این بیمارستان‌ها منتقل خواهند شد.
محمدی به دانش آموزان و خانواده‌ها توصیه کرد: اگر فرزندشان احساس کرد که علایم بیماری کرونا همچون تب و سرماخوردگی دارد به پزشک مراجعه کند و به مدرسه نیاید.
معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش شهر تهران افزود: در مدارس در صورت مشاهده شدن علایم بیماری کرونا همچون  دانش‌آموزان در اتاق مخصوص نگهداری می‌شوند تا آنان با حضور والدین خود به پزشک مراجعه کنند و نباید بدون تاییده سلامت در مدارس حضور پیدا کنند تا امنیت و سلامت سایر دانش‌آموزان به خطر بیفتند.
محمدی با بیان اینکه براساس ابلاغیه به مدارس سلامت دانش آموزان در اولویت است، اظهارداشت: در صورتی که دانش‌آموزی به علت مبتلا به این بیماری در مدرسه حضور پیدا نکرد، نگران عقب ماندگی از دروس نداشته باشد که کلاس‌های جبرانی برای او برگزار می‌شود.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399