شنبه, 03 اسفند 1398 ساعت 08:52
کد خبر: 67569

هشدار نسبت به زمزمه های شوم برای بازار ارز

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

علی پاکزاد

نمایش غیرمندانه مردم با حضور در صحنه انتخابات نشان داد، به رغم تمامی مشکلات و رقابت های داخلی ایرانیان به بلوغ سیاسی رسیده اند که دیگران نمی توانند مشکل ایشان را در خارج از مرزها حل کنند و هر آنچه باید رخ دهد در درون ایران رقم می خورد ولی در کنار این همایش شکوهمند بلوغ سیاسی مردم، شاهد فضاسازی هایی هستیم خبر از حمله مجدد به بازار ارز و فضای اقتصادی کشور می دهد.

در همین روزهایی که در کنار موضوع انتخابات خبرهای مربوط به ورود کرونا به ایران طرح می شود، زمزمه هایی در حال تکرار است که «انتظار ارز 20 هزار تومانی را در ابتدای سال 99 داشته باشید».
این زمزمه های نحس که در حال تکرار و تبدیل به سونامی خبری هستند، ریشه در افزایش چند روز گذشته نرخ ارز دارد و تلاش می کند موجی که باعث افزایش قیمت ارز در یک مقطع کوتاه شد تداوم بخشد.
البته یکی از هوشمندی های دولت در بازار سرمایه و بازار ارز ایجاد ارتباط مثبت بین نرخ ارز و ارزش سهام بود که باعث شده است در ماهای گذشته هر بار که شاهد نوسان بازار ارز هستیم، نقدینگی به جای هجوم به بازار ارز به سمت بازار سرمایه حرکت کرده است و بسیاری از کارشناسان معتقدند که همین ارتباط مستقیم بین بازار سرمایه و نرخ ارز ضمن آنکه نشان از پختگی سهامداران خرد دارد نشان از عملکرد مناسب در مدیریت بازارهای پولی و ارزی کشور نیز دارد.
اما اگر زمزمه هایی که تلاش دارند آرامش نسبی بازار را در این روزهای پایانی سال برهم بزنند، موفق شوند این ارتباط شکل گرفته را بگسلند، چشم اندازی که در اقتصاد کشور طی سال 99 رقم خواهد خورد هیچ تناسبی با وعده های رئیس جمهور برای سال آتی نخواهد داشت.
افزایش نرخ ارز تا مرز 20 هزار تومان که از سوی توطئه گران هدف گذاری شده، تشدید کاهش قدرت خرید و خیزش مجدد افشار بحران زده ای را به دنبال دارد که در طی افزایش قیمت بنزین دست به اعتراض زدند.
شاید سال 99 با توجه به آغاز به کار مجلس جدید و رو به پایان رفتن دوره فعالیت دولت دوازدهم این ویژگی را هم داشته باشد این ویژگی را هم داشته باشد که قدرت مانور دستگاههای اجرایی در مقابل تنش هایی از این دست به حداقل می رسد، بنابراین باید سران قوا از امروز با شدت برای خاموش کردن این زمزمه های شوم تلاش خود را به عمل آورند در غیر این صورت برخورد در لحظه آخر با این بحران سازی اقتصادی، در سال آتی هزینه های سنگینی به دنبال خواهد داشت.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399