چهارشنبه, 30 بهمن 1398 ساعت 09:43
کد خبر: 67509

نمایش 123 شی از محوطه های باستانی ایران در موزه ملی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: نمایشگاه هفدهمین گردهمایی سالانه باستان‌شناسی در موزه ملی ایران ،  با حدود 123 شیء از محوطه‌های چگاسفلی، لیارسنگ‌بن، بازه‌هور، چهرآباد، سگزآباد، امیرآباد و آجرپزی بازه زمانی هزاره چهارم پ.م.، عصر مفرغ، عصر آهن و دوره ساسانی را پوشش می‌دهد.

جبرئیل نوکنده  رئیس موزه ملی ایران روزگذشته در هفدهمین گردهمایی سالانه باستان شناسی ایران گفت: مفتخریم در آستانة نوروز طبیعت، نوروز باستان‌شناسان را با برگزاری هفدهمین گردهمایی سالانه جشن بگیریم؛این همایش که نتیجه فعالیت‌های یک سال کاری باستان‌شناسی ایران را در بر گرفته ، با تلاش همکاران‌مان در پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و پژوهشکده باستان‌شناسی محقق شده است.
او افزود:موزه ملی ایران هم افتخار همراهی این گردهمایی را با مشارکت در برگزاری آن از طریق بسیج تمامی امکانات و نیز برگزاری نمایشگاهی از یافته‌های یک سال اخیر داشته است.
وی ادامه داد: نمایشگاه هفدهمین همایش سالانه باستان‌شناسی ایران با حدود 123 شیء از محوطه‌های چگاسفلی، لیارسنگ‌بن، بازه‌هور، چهرآباد، سگزآباد، امیرآباد و آجرپزی بازه زمانی هزاره چهارم پ.م.، عصر مفرغ، عصر آهن و دوره ساسانی را پوشش می‌دهد.
رئیس موزه ملی ایران مهم‌ترین شی این نمایشگاه را یک دندان انسان دانست که بیش از چهل هزار سال قدمت دارد و در اواخر دهه 1370 در غار وزمه در نزدیکی شهر اسلام آباد غرب در استان کرمانشاه کشف شده است .
او افزود: بررسی میکرو سی تی اسکن این دندان توسط پژوهشگران دانشگاه فرانسوی و موزه ملی نشان داد که مربوط به انسان نئاندرتال است؛ این کشف برای اولین بار به‌طور قاطعی ثابت کرد که انسان نئاندرتال در ایران هم می‌زیسته است.
نوکنده تصریح کرد : از دیگر اشیاء شاخص این نمایشگاه استل‌های سنگی چگاسفلی که کهن‌ترین استل‌های منقوش پیش‌ از تاریخ ایران است؛پیکره‌های شیشه‌ای دوره اشکانی محوطه لیارسنگ‌بن به شکل لاک‌پشت و مشت گره کرده و پارچه‌ها و دست‌کش چرمی معدن چهرآباد زنجان و گچبری‌های ساسانی بازه‌هور خراسان که یادآور آثار بندیان دره‌گز هستند.
وی افزود: نمایشگاه‌هایی از این دست، علی‌رغم پیچیدگی‌هایی که در برگزاری آنها وجود دارد از قبیل حفاظت و مرمت اشیاء و انتقال از استان‌ها، به سان خون تازه‌ای هستند که در رگ‌های موزه‌های کشور جاری می‌شود و موزه ملی ایران این شانس را داشته است که با مشارکت پایاپای در برگزاری کنگره‌های باستان‌شناسی، هرساله شاهد ورود اشیائی از تازه‌ترین کشفیات باستان‌شناسی ایران باشد و این فرصت برای بازدیدکنندگان و کارکنان موزه ملی ایران اهمیت بسیار دارد.
او با سپاسگذاری از پژوهشگاه و پژوهشکده باستان‌شناسی که چنین امکانی را برای موزه ملی ایران فراهم می‌کنند گفت :معاونت میراث فرهنگی و اداره کل موزه‌ها همکاری تنگاتنگی با موزه ملی در صدور مجوزهای انتقال داشتند که از آنها بسیار سپاسگزاریم.
وی با ابراز امیدواری از اینکه بخشی از این آثار به صورت دائم در موزه ملی ایران باقی بماند تا نماینده فرهنگ‌های مناطق مختلف کشور در موزه ملی ایران باشند اظهار داشت : نکته قابل ذکر این است که بیش از 95 درصد آثار موزه ملی ایران مربوط به کاوش‌های قبل از انقلاب بوده و ضروری است که یافته‌های کاوش‌های جدید هم به مجموعه‌های موزه ملی ایران افزوده شود.
نوکنده در پایان اظهار داشت : نکته آخر اینکه هفدهمین همایش را در حالی برگزار می‌کنیم که یکی از شرکت‌کنندگان در همایش نخست این سلسله نشست‌ها، پروفسور رابرت دایسون، کاوشگر حسنلو و تپه حضار، دو روز پیش دار فانی را وداع گفت؛ بی‌شک نام او در باستان‌شناسی ایران زنده است، ضمن تسلیت به خانواده ایشان و همکاران باستان‌شناس، برای همه شما آروزی سلامتی و شادی دارم.

باستان شناسان اهمیت و جایگاه محوطه ها را برای مردم قابل فهم کنند

برای زنده ماندن هر محوطه، باستان‌شناسان باید بتوانند اهمیت و جایگاه آن را به صورت روایتی ساده و قابل فهم برای مردم توضیح دهند چرا که عدم معرفی نتایج پژوهش‌های علمی در محوطه‌های تاریخی سبب تضییع حقوق شهروندان و عدم اثربخشی اینگونه فعالیت‌ها خواهد بود.
بهروز عمرانی رییس پژوهشگاه که امروز «سه شنبه »در مراسم افتتاحیه هفدهمین گردهمایی سالانه باستان شناسی ایران سخن می گفت با تشکر از همکاران پژوهشکدۀ باستان‌شناسی که طی سال گذشته در راستای انجام فعالیت‌های میدانی، نظارتی و علمی تلاش کرده اند تصریح کرد : تلاش پژوهشکدۀ باستان‌شناسی در تدوین ضوابط و دستورالعمل‌ها ستودنی است و البته تا رسیدن به جایگاه مطلوب می‌بایست جدیت بیشتری اعمال گردد.
او افزود: همچنین شایسته است اشاره کنم به اهتمام پژوهشکدۀ باستان‌شناسی و در کل، جامعه باستان‌شناسی در تعیین اولویت‌های مناطق باستان‌شناختی کشور که از اقدامات ضروری باستان شناسی است.
عمرانی اظهار داشت : با عنایت به اهمیت تهیۀ نقشۀ باستان‌شناسی در امر حفاظت از محوطه‌ها و پاسخ‌گویی به موضوع توسعۀ اقتصادی، نقشۀ باستان‌شناسی اصلی‌ترین اولویت پژوهشکده در سال پیش رو خواهد بود.
رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری گفت : الزام قانونی در تعیین عرصه و حریم محوطه‌ها و علامت‌گذاری به منظور بهره‌مندی از چتر حمایتی قوانین، نکته دیگری است که ادارات کل استان‌ها و پژوهشکدۀ باستان‌شناسی می‌بایست به آن توجه بیشتری نمایند.
او در ادامه به پیگیری پیوست تخصصی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، موضوع بند الف مادۀ 100 قانون برنامۀ ششم؛ که با مشارکت پژوهشگاه هم اینک در دست انجام است اشاره کرد و افزود: در این پروژه تمامی طرح‌های بزرگ و مهم کشور در سطوح ملی، منطقه‌ای و شهری ملزم به تهیه پیوست تخصصی یاد شده اند.
وی اظهار داشت :فرصتی مغتنم است که باید از آن در جهت حفاظت و شناسایی میراث فرهنگی و بررسی روند تطور فرهنگی مناطق در حوزه‌های باستان‌شناسی ، هنرهای سنتی، زبان‌شناسی و مردم‌شناختی  بهره‌ جست.
عمرانی تأکید کرد :مبحث بهره‌مندی از ظرفیت پروژه‌های نجات‌بخشی، با عنایت به موضوع قانون برشمرده، می‌بایست در فاز مطالعه و امکان‌سنجی طرح ها مطالعات میراث فرهنگی انجام شده  و این مطالعات در شناسایی و پاسخ‌گویی به زوایای پنهان روند فرهنگی مناطق باستان‌شناسی کشور موثر واقع گردند.
او گفت: تداوم منظم و هدفمند پژوهش‌های باستان‌شناسی پرسش‌محور، در کنار بهره‌مندی از علوم میان‌رشته‌ای همچون دیرین‌اقلیم‌شناسی، گیاه‌شناسی، ژئوفیزیک و .... بی‌تردید در درک بهتر وضعیت فرهنگی مناطق باستان‌شناسی از دیگر انتظارات آتی پژوهشگاه از پژوهشکدۀ باستان‌شناسی و جامعۀ باستان‌شناسی کشور اعم از دانشگاهیان و پژوهشگران آزاد است.
پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، یکی از چالش‌های پیش روی جملگی مدیران میراث فرهنگی در سطوح ملی و جهانی را چگونگی انتقال اهمیت جایگاه علمی و فرهنگی محوطه‌های باستان‌شناسی به آحاد جامعه  دانست و گفت: از این طریق و با آگاهی‌بخشی به مردم برای حفاظت بیشتر از آثار تاریخی است که تحقق توسعه، پایدار شدنی خواهد بود.
او تصریح کرد : می‌بایست ارتباط بیشتری بین بدنۀ تخصصی باستان‌شناسی و کارشناسان امور گردشگری برقرار شده تا بتوان ضمن همکاری با کارشناسان گردشگری، امکان بازدید عموم مردم را از نتایج پژوهش‌ها و یافته‌های باستان‌شناختی فراهم آوردو در عین حال به حساسیت‌های خاص جامعه باستان‌شناسی در این گونه موارد و موضوع آسیب‌پذیری ذاتی محوطه‌ها، بافتها و بناهای تاریخی و فرهنگی نیز توجه داشت.
وی گفت: اقدام پژوهشکده باستان‌شناسی در انتشار منظم مجله باستانشناسی درسالی که گذشت و انتشار مجدد گزارش‌های باستان‌شناسی دوره‌ای، برنامه‌ریزی در برپایی نشست‌های منظم گزارش به همکار از سوی گروه‌های اعزامی، بی‌تردید قدم‌های مثبتی در جهت جلوگیری از انباشت داده‌های خام حاصل از کاوش ها در بایگانی باستان‌شناسی بوده است.
رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ،نظارت دقیق پژوهشکده بر فعالیت‌های باستان‌شناسی  را مسئله دیگری اعلام کرد  که موجب ارتقای فعالیت‌های باستان‌شناسی کشور شده است و افزود: در این خصوص، واگذاری طرح‌های پژوهشی، و توجه به ظرفیت دانشجویان تحصیلات تکمیلی موکداً توصیه می‌شود.
عمرانی حفاظت‌های پس از کاوش را  از الزامات فعالیت‌های باستان‌شناسی میدانی در محوطه‌های تاریخی دانست و اظهار داشت : بهره‌مندی از ظرفیت‌های پژوهشکده‌های حفاظت و مرمت، و ابنیه و بافت موجب هم‌افزایی در دست‌یابی به تحقق حفاظت از میراث فرهنگی و مقدمات ایجاد محوطه موزه در محوطه‌های شاخص خواهد شد و امکان بازدید پس از فعالیت‌های پیش‌گفته، موجب آگاهی جامعه از گذشته و هویت فرهنگی، دینی و ملی خواهد بود.
به گفته وی ، محوطه‌های باستانی زمانی حفظ شده و زنده خواهند بود که به بخشی از زندگی مردم روزگار تبدیل شوند.
او افزود: برای زنده ماندن هر محوطه، باستان‌شناسان باید بتوانند اهمیت و جایگاه آن را به صورت روایتی ساده و قابل فهم برای مردم توضیح دهند، چرا که عدم معرفی نتایج پژوهش‌های علمی در محوطه‌های تاریخی سبب تضییع حقوق شهروندان و عدم اثربخشی اینگونه فعالیت‌ها خواهد بود.
وی در پایان ابراز امیدواری کرد : در سال پیش رو با عنایت به مفاد قانون برنامه ششم توسعه در خصوص شناسایی و حفاظت در حوزه ایران فرهنگی و دستور مقام عالی وزارت بر این موضوع بتوان سوای اقدامات مطالعاتی همچون انتشار کتب با مضامین سمرقند، افغانستان، گرجستان،کشورهای آسیای میانه و آسیایی صغیر شاهد راه اندازی گروه های کاوش مشترک در این حوزه بوده و در سال آتی امکان برگزاری کنگره باستان شناسی در سطح بین المللی را فراهم آوریم.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399