یکشنبه, 27 بهمن 1398 ساعت 08:38
کد خبر: 67338

دولت‌محوری و مرکانتیلیسم، مانع جذب سرمایه در صنعت نفت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

هاتف فرج‌اللهی

صنعت نفت ایران به عنوان صنعت مادر، مهم‌ترین پیشران اقتصاد کشور در سال‌های اخیر بوده است و در این روزهای تحریم، چالش اصلی این صنعت، کمبود سرمایه است؛ اما آیا جذب سرمایه در این صنعت با تحریم دچار مشکل شده است؟

نگاه به معضلات بودجه‌ای نفت در سال‌های اخیر نشان می‌دهد که همیشه دست‌هایی وجود داشتند که مانع ورود سرمایه بخش خصوصی به حوزه نفت می‌شدند.
در سال‌هایی که بیژن زنگنه به شدت تلاش داشت که از فرصت به وجود آمده از طریق برجام، نهایت استفاده را ببرد و پای سرمایه‌های خارجی را به کشور باز کند، عده‌ای با کارشکنی‌های گسترده و پرونده‌سازی‌های مختلف اجازه این کار را ندادند.
حالا اما وضع تغییر کرده است و کشور تحت شدیدترین تحریم‌ها قرار دارد. در این میان وزیر نفت که روزی دغدغه جذب 200 میلیارد دلار سرمایه را داشت، گفته است که اگر سالانه 20 میلیارد دلار به صنعت نفت پول وارد نشود، این صنعت مختل خواهد شد.
این در حالی است که اگر در همان سال‌های گشایش برجام، تولید و صادرات نفت کشور به عدد قابل توجهی می‌رسید و سهم ایران در اوپک و بازار بیش از رقم 2.5 میلیون بشکه در روز بود، تحریم‌پذیری صنعت نفت نیز تا این حد بالا نمی‌رفت و قدرت چانه‌زنی بیشتر می‌شد.
نگاه به این پدیده‌ها مبین آن است عده‌ای از حرکت صنعت نفت به سمت سرمایه‌های خصوصی ناراضی هستند؛ کسانی که در این سال‌ها با خصوصی‌سازی صحیح صنایع مبارزه کرده‌اند و سود خود را در وجود سیستم گسترده و مویرگی دولتی در تمام بخش‌های اقتصادی می‌دانند.
ادامه چنین روندی بدون شک منجر به افت جذب همین میزان اندک سرمایه هم خواهد شد و این مساله به گفته وزیر، کل چرخه صنعت نفت را مختل خواهد کرد.
این در حالی است که میل به سرمایه‌گذاری صنعتی در کشور تقریبا به ناچیزترین میزان خود رسیده است و هر سرمایه‌داری می‌خواهد که سرمایه خود را در بازارهای مرکانتیلیستی یک‌شبه چند برابر کند.
وجود این شاخصه‌ها در بازارهای ایران حرکت نقدینگی را به سمت سرمایه‌گذاری در صنایع متوقف می‌کند. علاوه بر این مخالفت‌هایی که با حضور بخش خصوصی در صنایع بالادستی می‌شود دیگر عاملی است که سرمایه‌گذاری در صنایع را متزلزل می‌کند.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399