دوشنبه, 21 بهمن 1398 ساعت 11:54
کد خبر: 67224

صنعت خودرو در ۱۰ ماه اخیر افزایش تولید نداشت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: در 10 ماه امسال بیشتر صنایع ما افزایش تولید داشته‌اند که در این بین می‌توان به افزایش تولید در حوزه پوشاک ، سیمان ، فولاد ، دارو ، روغن نباتی اشاره کرد اما متاسفانه بنا به دلایلی صنعت آلومینیوم و خودرو افزایش تولید نداشته است.

تفاهمنامه تولید کک اسفنجی و سوزنی در پالایشگاه بندرعباس و امام خمینی شازند بین شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران و سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران با حضور وزیر نفت و وزیر صنعت، معدن و تجارت امضاء شد.
رحمانی وزیر صنعت ، معدن و تجارت در این مراسم با بیان اینکه برنامه های وزارت صمت در سال جاری بر پایه رونق تولید بوده است گفت: در سال 98 براساس شعار سال 7 محور اعلام شد که 34 برنامه ذیل آن هستند که در این بین می توان به ساخت داخل اشاره کرد.
وی با بیان اینکه این برنامه به عنوان نهضت ساخت داخل در وزارتخانه مطرح است گفت: هدف اولیه ما رونق تولید است براین اساس در 10 ماه امسال بیشتر صنایع ما افزایش تولید داشته‌اند که در این بین می‌توان به افزایش تولید در حوزه پوشاک ، سیمان ، فولاد ، دارو ، روغن نباتی اشاره کرد اما متاسفانه بنا به دلایلی صنعت آلومینیوم و خودرو افزایش تولید نداشته است.
وی با اشاره به طرح‌های نیمه تمام گفت: با وزارت نفت همکاری‌های خوبی صورت گرفته است .
رحمانی با بیان اینکه 10 میلیارد دلار ساخت داخل داشته‌ایم، افزود: از این میزان کالای وارداتی حدود دو میلیارد و 400 میلیون مربوط به بخش معدن است که برای واردات محصولات همچون الکتروگرافیک برای فولاد مصرف می شود.
وی با بیان اینکه متاسفانه در برخی اقلام وابسته به واردات هستیم افزود: در صنعت فولاد نیازمند واردات الکتروگرافیکی و در صنعت آلومنییوم نیاز به واردات آلومینا داریم. همچنین در صنعت پوشاک وابستگی به واردات پارچه نیز داریم.
وی با اشاره به تحریم‌های اخیر ترامپ مربوط به الکتروگرافیکی و کک سوزنی گفت: گلوگاه‌های ما در تمام بخش‌های صنعتی شناسایی شده است در این راستا فولاد خوزستان و فولاد مبارکه پای کار آمده است تا وابستگی ما به این دو محصول وارداتی از بین برود.
رحمانی با بیان اینکه با افتتاح طرح سالکو ظرفیت ما دو برابر خواهد شد گفت: این امر وابستگی ما را به آلومینا بیشتر خواهد کرد. امیدواریم بتوان این گلوگاه‌ها را هرچه سریع‌تر حل کرد و نهضت بومی سازی ادامه پیدا کند.

منبع: ایلنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399