دوشنبه, 21 بهمن 1398 ساعت 08:59
کد خبر: 67209

اطلاعات تکميلي

  • با تصویب هیات وزیران

اتاق‌های بازرگانی و کانون‌‌های وکلا برای دریافت شناسه ملی نیازی به ثبت ندارند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: با تصویب هیات وزیران، شناسه ملی به اشخاص حقوقی، نهادها و مؤسسات عام‌المنفعه که به موجب قوانین یا مقررات مربوط ایجاد شده یا می‌شوند، بدون نیاز به ثبت آنها داده می شود.

پس از تصویب آیین‌نامه پایگاه اطلاعات اشخاص حقوقی در تاریخ ۱۵ بهمن سال جاری توسط هیأت وزیران، چگونگی اختصاص شناسه ملی به برخی از اشخاص حقوقی که به موجب قوانین ایجاد شده بودند و براساس نظر سازمان ثبت اعطای این شناسه به آنها به طی کردن روند ثبت این اشخاص موکول شده بود، مورد اعتراض گسترده این گونه نهادها، قرار گرفت. رویه و نحوه عمل اختصاص شناسه ملی به این گونه اشخاص، موجب بروز اشکالات عملی و اجرایی و توقف یا تأخیر در پیشبرد امور این اشخاص شده بود که اصلاحیه اخیر در ۱۹ بهمن امسال با حذف موانع و اصلاح رویه، موجب یکنواختی در اعطای شناسه ملی به اشخاص ایجاد شده توسط قوانین، می‌گردد.
براساس آیین‌نامه اصلاحی مذکور، اختصاص شناسه ملی به اشخاص حقوقی که به موجب قوانین یا مقررات مربوط ایجاد شده یا می‌شوند (مانند کانون‌های وکلای دادگستری، اتاق‌های بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی و تعاون و سازمان‌های نظام های حرفه‌ای) به ثبت آنها در اداره ثبت شرکتها موکول نیست و به لحاظ قانونی بودن ایجاد آنها، شناسه ملی به آنها اختصاص می‌یابد. هم‌چنین، با توجه به اینکه پیش‌تر از تصویب این مصوبه اصلاحی، برخی از این اشخاص حقوقی به ثبت خود در اداره ثبت شرکتها ناگزیر شده بودند، این آیین‌نامه و عدم نیاز به ثبت یا بی‌نیازی از ثبت مذکور، شامل آنها نیز می‌شود.
بنابراین ملزم شدن این اشخاص به ثبت کردن خود به عنوان مقدمه اخذ شناسه ملی با تصویب آیین‌نامه اصلاحی شماره ۴۷۵۲۲ مورخ ۱۹بهمن امسال هیأت وزیران؛ برطرف می‌گردد. در انتهای تبصره الحاقی به ماده (۴) آیین‌نامه پایگاه اطلاعات اشخاص حقوقی مقرر شده است چنانچه در تطبیق مصادیق اشخاص مورد نظر با این حکم (عدم نیاز به ثبت) ابهام وجود داشته باشد، نظر معاونت حقوقی در هر مورد ملاک عمل خواهد بود. 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395