دوشنبه, 21 بهمن 1398 ساعت 08:52
کد خبر: 67204

56 پروژه حمل و نقل ریلی افتتاح شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

۵۶ پروژه حمل و نقل ریلی به ارزش ۶۰۰ میلیارد تومان طی مراسمی با حضور وزیر راه و شهرسازی در ایستگاه راه‌آهن تهران به صورت ویدئو کنفرانس افتتاح و بهره‌برداری می‌شود.

مراسم افتتاح و بهره‌برداری از ۵۶ پروژه حمل و نقل ریلی در بخش های امور زیربنایی، خدمات ایستگاهی و علائم وارتباطات در دهه مبارک فجر با حضور محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی، سعید رسولی مدیرعامل شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران و جمعی از معاونان و مدیران کل شرکت راه‌آهن در ایستگاه راه‌آهن تهران برگزار می‌شود.
ارزش ریالی ۵۶ پروژه حمل و نقل ریلی در مجموع به ۶۰۰ میلیارد تومان برآورد شده است که ۲۱ پروژه با ارزش ۵۳ میلیارد تومان مربوط به ناحیه تهران است.
محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی، در مراسم بهره‌برداری از ۵۶ پروژه حمل و نقل ریلی، ارتقا کیفیت ناوگان باری و مسافری، اتصال پنج مرکز استان به شبکه ریلی و احداث خطوط دوم به همراه نگهداری و بازسازی خطوط را سه محور اصلی توسعه حمل و نقل ریلی در دولت عنوان کرد.
وی همچنین اظهار کرد: توسعه و پیشرفت شامل نمادهایی می‌شود که مراسمات افتتاحیه و بهره‌برداری پروژه ها یکی از همین نمادهاست و نشان دهنده یک جریان زنده است.
اسلامی افزود: مهم این است که هدفمند و با برنامه مدون افزایش سهم ریل در حمل و نقل کشور را به دست آوریم.
وزیر راه و شهرسازی به تشریح سه محور اصلی توسعه حمل و نقل ریلی در دولت دوازدهم اشاره کرد و گفت: اولین محور کیفیت بخشی به ناوگان بار و مسافر بود که در سال جاری شاهد یک اقدام متفاوت نسبت به سال گذشته بودیم.
اسلامی افزود: دومین محور توسعه زیرساخت‌های ریلی بود که دولت متعهد به اتصال پنج مرکز استان به شبکه ریلی شد و حالا پس از تحقق آن بنا دارد ۳ پروژه دیگر به طول ۱۰۰۰ کیلومتر را تا ۱۴۰۰ به شبکه اضافه کند.
وی در خصوص محور سوم توسعه حمل و نقل ریلی نیز بیان داست: احداث خطوط دوم و بهسازی خطوط موجود نیز در دستور کار قرار گرفت تا بتوانیم فعالیت‌های لجستیکی را از این طریق تقویت کرده و برنامه جامع لجستیک کشور را به پیش ببریم.
وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: پروژه ای که ۴۵ سال قبل مد نظر قرار داشت، امروز با رویکرد متفاوت و دیدگاه لجستیکی انجام شده است.
اسلامی یادآور شد: در راه‌آهن اینچه برورن نیز طی یک سال گذشته اقداماتی با هدف رفع موانع شکل گرفت که بیانگر برداشته شدن گام های عملیاتی در این پروژه است.
سعید رسولی، معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت راه‌آهن نیز در این مراسم اظهار کرد: این پروژه‌ها در حوزه‌های ارتباطات و علائم الکتریکی، ارتقا ایمنی و هوشمندسازی اجرا شده که امروز به بهره‌برداری می‌رسد.
وی افزود: از جمله اقدامات دیگر می توان به احداث خطوط دوم و فرعی و بازسازی و بهسازی خطوط اشاره داست، که باعث افزایش سیر قطار‌ها و ارتقا ایمنی می‌شود. 
مدیرعامل راه‌آهن در ادامه از بهره‌برداری خطوط عریض در راه‌آهن اینچه‌برون خبر داد. 
معاون وزیر راه و شهرسازی سپس به پروژه‌های خدمات ریلی اشاره کرد و گفت: اقدامات بسیار خوبی در حوزه خدمات ایستگاهی انجام شده است و از آنجایی که ۵۰ درصد قطارها به سمت مشهد مقدس سیر می‌کنند، لذا ما خادم امام رضا نیز محسوب می‌شویم.
وی در ادامه از بهره‌برداری مرکز تعمیرات لکوموتیو در مشهد خبر داد و گفت: این اقدام باعث صرفه‌جویی اقتصادی و ارتقا کیفیت خدمات مسافری می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: در شش روز گذشته، ۴۵۹ هزار بلیت قطار نوروزی ۹۹ پیش فروش شده که ۱۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرده و سبب رشد ۹ درصدی خرید اینترنتی بلیت قطار شده است.
رسولی در ادامه از امضا تفاهمنامه همکاری میان شرکت راه‌آهن و شرکت ایران خودرو برای تامین قطعات مورد نیاز ناوگان حمل و نقل ریلی خبر داد. 
وی همچنین در حاشیه این مراسم با اشاره به امضا تفاهم‌نامه میان شرکت راه‌آهن و شرکت ایران‌خودرو اظهار کرد: بر اساس امتیازات خاص راه‌آهن که موجب ارتقا بهره وری و کاهش هزینه‌های کارخانه‌جات می‌شود تفاهم‌نامه ای میان این دو شرکت با هدف تسهیل حمل‌ونقل و خدمات لجستیکی منعقد شد.
وی افزود: بر اساس این قرارداد محصولات و مواد اولیه شرکت ایران خودرو با قطار جابجا می شود و همچنین با بهره‌برداری از اولین سوال ایران‌خودرو در آپرین بخش قابل توجهی از مایحتاج شرکت ایران‌خودرو تامین می‌شود.
رسولی گفت: مقرر شده مواد اولیه و تولیدات مراکز مختلف ایران‌خودرو و همچنین قطعه سازان، مستقیم با قطار تا کارخانه جابه‌جا شوند.
مدیرعامل شرکت راه‌آهن بیان داشت: ذیل این تفاهمنامه در راستای استفاده از توان حداکثری داخل، از ظرفیت و توان قطعه سازان داخلی برای تولید قطعات ناوگان ریلی استفاده می‌شود.
وی در  ادامه از ادامه روند مذاکرات میان شرکت راه‌آهن و شرکت ایران خودرو دیزل برای تولید اتوبوس ریلی خبر داد و گفت: پس از طراحی پلت فورم، فرایند ساخت به سرعت انجام می‌شود.
رسولی همچنین در پایان در خصوص پیش‌فروش بلیت قطار نیز گفت: در ۶ روز پیش‌فروش بلیت قطارهای نوروزی، بیش از ۴۵۰ هزار بلیت به فروش رفته است که نسبت به مدت مشابه پارسال ۱۰ درصد رشد داشته است. همچنین شاهد رشد ۹ درصدی در پیش فروش اینترنتی نسبت به مدت مشابه سال قبل هستیم.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399